100 درصد تخفیف بهاره مشاوره تخصصی.

مشاوره تخصصی مهاجرت با 100٪ تخفیف (بهاره)

100٪ تخفیف مشاوره

دریافت مشاوره دریافت مشاوره

تحصیل خلبانی در آلمان 2024 (✅ بهترین دانشگاه خلبانی + درآمد)

germany Flag

اگر شما هم از کودکی آرزوی خلبان شدن دارید، با تحصیل در آلمان نه تنها به رویای خود می‌رسید بلکه با دریافت مدارک معتبر دانشگاه‌های خلبانی این کشور، به درآمدی بالا در آینده می‌رسید. شرایط تحصیل خلبانی در آلمان وابسته به مرحله، مدرک و دانشگاه انتخابی شماست و با فراهم کردن هر یک از این شرایط، می‌توانید برای تحصیل خلبانی در آلمان اپلای کنید. با ما در این مقاله همراه باشید تا تصویری روشن از رشته خلبانی در آلمان برایتان بسازیم و به سوالات شما در این زمینه پاسخ دهیم. برخی از این سوالات عبارتند از:

 • شرایط تحصیل خلبانی در آلمان چگونه است؟
 • دوره خلبانی در آلمان چقدر هزینه دارد؟
 • بهترین دانشگاه های خلبانی در آلمان کدامند؟
 • آیا امکان دریافت بورسیه خلبانی آلمان وجود دارد؟
 • دوره های آموزش خلبانی در آلمان چه مدارکی می‌دهند؟

✅ بررسی تحصیل خلبانی در آلمان

تحصیل خلبانی در آلمان می‌تواند شما را به رویای کودکی تا بزرگسالی‌تان برساند! شما با گذراندن دوره های آموزش خلبانی در آلمان تمامی مهارت‌های لازم برای یک سفر امن را می‌گذرانید و می‌توانید با مدارکی معتبر در سطح جهان به عنوان خلبان مشغول به کار شوید. فراموش نکنید که شرایط تحصیل خلبانی در آلمان کمی با سایر رشته‌ها متفاوت است و شما باید سلسله مراتب مشخصی را برای اخذ مدارک حرفه‌ای خلبانی طی کنید. با ما در این مقاله همراه باشید تا از شرایط مختلف تحصیل این رشته، از بورسیه خلبانی آلمان گرفته تا مدارک متعدد آن، حرف بزنیم.

آدرس اینستاگرام موسسه سروش فردا: eurolife@ کلیک کنید.

در نظر داشته باشید مشاورین موسسه حقوقی سروش فردا ، همگی تعلیم کافی را برای پاسخگویی به سوالات شما دیده اند. می توانید پس از خواندن این مقاله با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت کنید.

همچنین می توانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ این مقاله نیز مطرح کنید تا توسط مشاورین ارشد موسسه به آنها پاسخ داده شود.

بورسیه و دوره خلبانی آلمان
Reichstag-Building,-Berlin,-Germany

1. شرایط تحصیل خلبانی در آلمان

برای اینکه واجد شرایط تحصیل خلبانی در آلمان شوید، باید حداقل 16 ساله باشید و مدرک تحصیلی دبیرستان را ضمیمه سایر مدارکتان کنید. توجه داشته باشید که از مهم‌ترین شرایط تحصیل خلبانی در آلمان داشتن گواهی سلامت است که برای دریافت آن باید با موسسه‌ی آموزشی خود در ارتباط باشید و شرایط را از آن‌ها جویا شوید.

نکته حائز اهمیتی که شرایط تحصیل خلبانی در آلمان را از سایر رشته‌ها متفاوت می‌کند، مسئله زبان است. برای تحصیل خلبانی در آلمان حتماً باید به زبان انگلیسی مسلط باشید.

همینجا فرم ارزیابی را پرکنید. به زودی برای مشاوره تخصصی با شما تماس می گیریم.

2. دوره های آموزش خلبانی در آلمان

اگر می‌خواهید در آلمان مدرک خلبانی بگیرید و در این کشور به عنوان خلبان مشغول به کار شوید، قبل از هر چیز باید دوره‌های مختلفی که در محیط‌های آموزشی مرتبط با خلبانی ارائه می‌شوند، بشناسید و بهترین را با توجه به شرایط خود برگزینید.

ما در ادامه انواع دوره های آموزش خلبانی در آلمان را شرح می‌دهیم.

2.1. دوره های خلبانی در مدارس پرواز

دوره‌های آموزش خلبانی و متعددی در مدارس پرواز آلمان برگزار می‌شود و دانشجویان از 16 سالگی می‌توانند در مدارس پرواز شرکت کنند. شما با تهیه‌ی فهرستی از مدارس پرواز می‌توانید به بهترین انتخاب برای مهاجرت به آلمان برسید.

خوب است بدانید که 26 مدرسه پرواز در آلمان در حال فعالیتند.

Frankfurt-am-Main-Skyline

2.2. دوره های دانشگاهی و کالج خلبانی

شما همچنین می‌توانید برای تحصیل دانشگاهی رشته خلبانی در آلمان اقدام نمایید. با شرکت در کلاس‌های کالج و دانشگاه در کنار آشنایی با مهارت‌های پرواز، برخی مجوزهای خلبانی مانند مجوز CPL (مجوزی که به شما اجازه کنترل یک هواپیما را می‌دهد) را دریافت می‌کنید.

2.3. برنامه و دوره خلبانی خطوط هوایی

در این مقطع و برنامه شما آموزش‌های حرفه‌ای‌تر و البته پیچیده‌تری می‌بینید و با موفقیت در آن به مدرک ATPL یا گواهی حمل و نقل هوایی می‌رسید. این یعنی آرزوی خلبان‌شدن شما بالاخره تحقق می‌یابد.

به خاطر داشته باشید این مدرک در خطوط هوایی مختلف معتبر است و شما با اخذ آن به طور تضمینی مشغول به کار خواهید شد.

اما این مدارکی که از آن‌ها نام بردیم، چه معنایی دارند؟ با ما همراه باشید تا شرح هر یک را برایتان بازگو کنیم.

3. انواع مدرک خلبانی در آلمان

همانطور که دیدید، دوره‌های آموزشی مختلف خلبانی در آلمان، با مجوزها و مدارک متفاوتی همراه است پس خوب است که قبل از تصمیم‌گیری، این مجوزها را بشناسید.

به طور کلی متقاضیان رشته خلبانی باید 6 مرحله اصلی را بگذرانند تا بتوانند تبدیل به یک خلبان کامل با تمام مجوزهای لازم شوند. این مراحل عبارتند از:

 • مدرک SPL: اولین مدرک دریافتی دانشجویان، مدرک SPL یا Student Pilot License است. شما با دریافت این مدرک مجاز به ادامه تحصیل رشته خلبانی در آلمان می‌شوید.
 • مدرک PPL: مدرک Private Pilot License به دانشجویانی که حداقل 45 ساعت آموزش پرواز در هواپیما یا TMG را گذرانده‌اند و 17 ساله‌اند، اعطا می‌شود. شما با PPL می‌توانید به صورت انفرادی یا باری و حتی مسافرتی پرواز کنید اما درآمد یا خسارت برای آن پرداخت نمی‌شود.
 • گواهی CPL: اگر می‌خواهید فعالیت شما به عنوان خلبان با درآمد همراه باشد، باید گواهی CPL یا Commercial Pilot License را اخذ نمایید. دانشجویانی که 18 سالگی خود را می‌گذرانند و حداقل به مدت 150 ساعت در زمینه‌های مختلف خلبانی آموزش دیده و آزمون داده‌اند، واجد شرایط اخذ CPL خواهند بود.
 • مدرک IR: این مدرک درواقع از مدارک حرفه‌ای خلبانی است و شما با تحصیل در رشته خلبانی در آلمان و دریافت مدرک Instrument Rating ثابت می‌کنید که از پس کنترل هواپیما در شرایط آب و هوایی مختلف و تنها با ابزارهای پرواز برمی‌آیید.
 • مدرک MER: با این مدرک تحصیلی شما واجد شرایط خلبانی هواپیماهای چند موتوره می‌شوید. خوب است بدانید که مدارس پرواز دوره‌های دریافت این مدرک را ارائه می‌کنند.
 • گواهی ATPL: با دریافت ATPL شما بالاترین مدرک خلبانی را دریافت کرده‌اید. Airline Transport Pilot License تنها به دانشجویانی اعطا می‌شود که اولاً حداقل 21 ساله‌اند و ثانیاً مدارک MPL یا CPL و همچنین مدرک IR هواپیماهای چندموتوره را دریافت کرده‌اند.
شرایط تحصیل خلبانی در آلمان

4. مدت زمان تحصیل رشته خلبانی در آلمان

طول زمان تحصیل رشته خلبانی در آلمان را مدرکی که شما به دنبال آن هستید، تعیین می‌کند. به عنوان مثال اگر شما در دوره‌های منتهی به مدرک CPL شرکت کنید، باید 1 تا 3 سال درس بخوانید اما متقاضیان مدرک PPL فقط 3 تا 6 ماه نیاز به تحصیل و آموزش دارند.

فراموش نکنید که دریافت برخی از مدارک رشته خلبانی مانند ATPL مشروط بر اخذ مدارک MPL یا CPL و همچنین مدرک IR است پس برای محاسبه مدت زمان لازم برای اخذ ATPL، باید مدت زمان دریافت مدارک پیشین را نیز در نظر بگیرید.

اگر به دنبال آشنایی با بهترین دانشگاه های خلبانی آلمان می‌گردید، ادامه مقاله را از دست ندهید و همراه ما بمانید.

5. آوسبیلدونگ خلبانی در آلمان

بهترین رشته ها برای تحصیل در آلمان در دوره آوسبیلدونگ نیز ارائه می‌شوند. آوسبیلدونگ خلبانی، یکی از دوره های خلبانی در آلمان است که به آموزش دوگانه (Dual Study) این رشته می‌پردازد. شما با شرکت در آوسبیلدونگ خلبانی به تحصیل علمی و عملی خلبانی مشغول می‌شوید. آوسبیلدونگ‌ها معمولاً 2 تا 3 سال به طول می‌انجامند.

فراموش نکنید که دوره آوسبیلدونگ خلبانی در آلمان درآمدی برای شما به همراه نخواهد داشت.

6. لیست دانشگاه های خلبانی در آلمان

انتخاب موسسه یا دانشگاه متناسب با شرایط یکی از اصلی‌ترین مراحل تحصیل خلبانی در آلمان است. لیست بهترین دانشگاه های خلبانی در آلمان را در ادامه می‌بینید:

شما برای تحصیل خلبانی در آلمان باید از دانشگاه‌ها پذیرش بگیرید. ما در ادامه شرایط پذیرش در رشته خلبانی در آلمان را بررسی می‌کنیم.

همینجا فرم ارزیابی را پرکنید. به زودی برای مشاوره تخصصی با شما تماس می گیریم.

7. شرایط پذیرش در رشته خلبانی در آلمان

شما با انتخاب دانشگاه مناسب اولین قدم اخذ پذیرش در رشته خلبانی در آلمان را برمی‌دارید و باید به سراغ مطالعه وب‌سایت این دانشگاه بروید. به خاطر داشته باشید که مطالعه وب‌سایت دانشگاه است که شرایط دقیق تحصیل و اپلای خلبانی در آلمان را به شما نشان می‌دهد.

پس از طی کردن این مراحل و آگاهی از مهلت اپلای، باید مدارک خود را جمع‌آوری کرده، برای دانشگاه بفرستید.

برخی از مدارک لازم برای اپلای خلبانی آلمان عبارتند از:

 • 1. مدارک تحصیلی
 • 2. مدارک زبان
 • 3. انگیزه‌نامه
 • 4. مدارک شناسایی
 • 5. پاسپورت
 • 6. گواهی سلامت

8. ویزای دانشجویی آلمان

اگر دانشجوی بین‌المللی هستید و ملیت کشورهای اتحادیه اروپا را ندارید، برای تحصیل خلبانی در آلمان باید ویزا بگیرید. اخذ ویزای تحصیلی از طریق سفارت آلمان در کشور محل زندگی شما انجام می‌شود. شما باید مدارک خود را در زمان مقرر به سفارت تحویل داده، منتظر اعلام نتیجه باشید.

از جمله مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • 1. گواهی تمکن مالی
 • 2. مدارک تحصیلی
 • 3. مدارک زبان
 • 4. بیمه
 • 5. گواهی سلامت
 • 6. عکس
 • 7. پاسپورت
 • 8. مدارک شناسایی

دانشجویان همواره دغدغه هزینه و بورسیه خلبانی آلمان را دارند. ما در ادامه به این دغدغه‌ی همیشگی می‌پردازیم.

دوره های آموزش خلبانی در آلمان

9. هزینه تحصیل در رشته خلبانی در آلمان

اگر متقاضی رشته خلبانی هستید، همواره باید بدانید هزینه تحصیل در رشته خلبانی در آلمان چقدر است و به خاطر داشته باشید که عوامل زیر بر این هزینه مؤثرند:

 • 1. شهر محل تحصیل
 • 2. موسسه، کالج یا دانشگاه انتخابی
 • 3. نوع مدرک مورد نظر

به طور کلی می‌توان گفت هزینه تحصیل در آلمان در رشته خلبانی بدون دریافت بورسیه خلبانی آلمان، می‌تواند به 9200 یورو در سال برسد.

خوب است بدانید که تحصیلات تکمیلی خلبانی در آلمان هزینه بیشتری دارد اما اگر دوره کارشناسی خود را نیز در آلمان گذرانده باشید، این هزینه کاهش می‌یابد.

10. بورسیه خلبانی آلمان

اگرچه به صورت کلی تحصیل رایگان در دانشگاه های خلبانی در آلمان امکان‌پذیر نیست، بورسیه‌های تحصیلی می‌توانند شما را به این خواسته برسانند یا حداقل از هزینه هایتان بکاهند. بورسیه خلبانی آلمان معمولاً تمام یا بخشی از هزینه‌های زیر را پوشش می‌دهند:

 • 1. شهریه دانشگاه
 • 2. هزینه زندگی
 • 3. هزینه بیمه
 • 4. مبالع مورد نیاز برای سفر
 • 5. هزینه‌های جانبی مانند کتاب و …

بورسیه خلبانی آلمان را می‌توانید از سازمان تأمین مالی DAAD در آلمان بخواهید. DAAD  یا Deutscher Akademischer Austauschdienst  مجموعه‌ی موسسات و دانشگاه‌های آموزش عالی آلمان است که کمک‌هزینه‌های تحصیلی را در اختیار بیش از 100,000 دانشجوی ملی و بین‌المللی گذاشته است.

ERASMUS + نیز می‌تواند از دیگر بورسیه های خلبانی آلمان باشد که شما را به تحصیل رایگان خلبانی در آلمان نزدیک می‌کند.

ما را در آخرین بخش از مقاله همراهی کنید تا از هزینه‌های زندگی و درآمد خلبانی در آلمان بگوییم. از اینکه همراه ما بودید، سپاس‌گزاریم.

دوره های آموزش خلبانی در آلمان
Munich-02,-Germany

11. هزینه زندگی در آلمان

به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی، چه موفق به دریافت بورسیه خلبانی آلمان شدید و چه در این امر ناموفق بودید، باید هزینه زندگی در آلمان را بشناسید هر چند که این هزینه بر اساس عادات زیستی شما و همچنین شهر محل تحصیلتان تغییر می‌کند.

در یک تخمین کلی هزینه زندگی در آلمان برای یک دانشجوی تنها حدود 850 تا 1200 یورو در ماه است که البته شامل هزینه اسکان نمی‌شود.

ما با ارائه جدول زیر، سعی در شکافتن بیشتر هزینه زندگی در آلمان داریم:

عنوان هزینهزینه زندگی دانشجویی در آلمان
رستوران و مواد غذایی50 تا 150 یورو
حمل و نقل ماهانه30 تا 90 یورو
قبوض237.01 یورو در ماه
امکانات تفریحی12.00 تا 34.11 یورو
اجاره خانه یک خوابه627.79 تا 829.38 یورو در ماه

12. آینده دوره خلبانی در آلمان

بسیاری از فارغ‌التحصیلان رشته خلبانی در آلمان به محض اخذ مدرک، جذب بازار کار می‌شوند. شما با داشتن مدارک محتلف خلبانی می‌توانید در مشاغل متعددی فعالیت کنید؛ از جمله:

 • خلبان خطوطی هوایی
 • خلبان و هوانورد شرکتی یا تجاری
 • مربی پرواز
 • خلبان حمل بار
 • خلبان چارتر
 • فعالیت در زمینه پزشکی و خلبانی در موقعیت‌های اورژانسی

خوب است بدانید که خلبانان در آلمان در 65 سالگی بازنشست می‌شوند.

13. درآمد رشته خلبانی در آلمان

بخشی از زحماتی که برای دریافت مدارک خلبانی می‌کشید، با درآمد بالای این رشته در آلمان جبران می‌شود! خلبان‌ها در آلمان درآمدی نزدیک به 86,198 یورو در سال دریافت می‌کنند. حداقل و حداکثر درآمد رشته خلبانی در آلمان نیز به ترتیب 69,956 و 125,266 یورو در سال تخمین زده شده است.

درآمد خلبانان در آلمان به عوامل متعددی نیز وابسته است؛ برای مثال:

 • سازمان انتخابی برای کار
 • میزان تجربه
 • مدارک و مهارت‌ها

پرسش‌های متداول تحصیل خلبانی در آلمان

✅ چگونه در دوره های آموزش خلبانی در آلمان شرکت کنیم؟

شما می‌توانید دوره خلبانی در آلمان را در دانشگاه‌ها، مدارس پرواز و کالج‌ها بیاموزید.

✅ تحصیل خلبانی در آلمان چه شرایطی دارد؟

برای تحصیل خلبانی در آلمان باید حداقل 16 ساله باشید و گواهی سلامت دریافت کنید.

✅ آیا امکان تحصیل رایگان خلبانی در آلمان وجود دارد؟

شما با دریافت بورسیه خلبانی آلمان می‌توانید به تحصیل رایگان این رشته بپردازید.

✅ کدام دانشگاه‌ها در لیست دانشگاه های خلبانی در آلمان قرار دارند؟

دانشگاه AEROTOURS و Air Alliance Flight Center از بهترین دانشگاه های خلبانی آلمان هستند.

✅ درآمد خلبان ها در آلمان چقدر است؟

خلبان‌ها در آلمان حدوداً 86,198 یورو در سال درآمد خواهند داشت.

جمع بندی

Conclusion

شما چه در زمان تحصیل خلبانی در آلمان و چه پس از فارغ‌التحصیلی از بهترین دانشگاه‌ها و مدارس پرواز این کشور، از مزایای متعددی برخوردار خواهید بود. به عنوان مثال شما با اخذ پذیرش دانشگاه‌های خلبانی آلمان می‌توانید به بالاترین مدارک و مدارج خلبانی برسید و تمام مهارت‌های لازم را با بهترین کیفیت یاد بگیرید. این در حالیست که پس از فارغ‌التحصیلی از رشته خلبانی، موقعیت‌های شغلی مختلفی در برابرتان قرار دارند و می‌توانید به درآمدی بالا دست یابید. فراموش نکنید که بورسیه‌ها همواره در دسترس دانشجویان بین‌المللی قرار دارند.

در صورت تمایل برای مشاوره تخصصی با مشاورین ارشد موسسه حقوقی سروش فردا اینجا کلیک کنیدو فرم ارزیابی را پر کنید.

 • مشاوره رایگان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت 10 الی 18

ثبت درخواست مشاوره
هزینه: موقتا رایگان