100 درصد تخفیف پاییزه مشاوره تخصصی.

مشاوره تخصصی مهاجرت با 100٪ تخفیف (پاییزه)

100 درصد تخفیف مشاوره تخصصی.

رزرو وقت مشاوره رزرو وقت

تحصیل حسابداری در آلمان 2023 (پذیرش+درآمد)

germany Flag

یک ذهن آماده برای تحلیل داده و بازی با اعداد و ریاضی یعنی ذهنی آماده برای تحصیل حسابداری در آلمان! شما با تحصیل حسابداری در بهترین دانشگاه‌های آلمان می‌توانید اساسی‌ترین اصول حسابداری را به صورت تئوری و عملی یاد بگیرید و پس از فارغ‌التحصیلی به راحتی جذب بازار کار شوید. فراموش نکنید که درآمد این رشته چه در آلمان و چه در سایر کشورها بالاست و شما اگرچه ممکن است به رایگان درس بخوانید، کسب درآمد بالایی خواهید داشت. با ما در این مقاله همراه باشید تا از شرایط تحصیل در رشته حسابداری در آلمان حرف بزنیم و پاسخگوی سوالات شما باشیم؛ سوالاتی مانندِ:

 • تحصیل رشته حسابداری در آلمان به زبان انگلیسی چه شرایطی دارد؟
 • هزینه تحصیل حسابداری در آلمان چقدر است؟
 • شرایط ادامه تحصیل در رشته حسابداری در آلمان چگونه است؟
 • بهترین دانشگاه های حسابداری در آلمان کدامند؟
 • آینده و درآمد رشته حسابداری در آلمان چگونه است؟
فهرست

✅ بررسی تحصیل حسابداری در آلمان

تحصیل حسابداری در آلمان یکی از بهترین انتخاب‌ها برای دانشجویانی است که قصد مهاجرت تحصیلی و همچنین کار پس از فارغ‌التحصیلی در آلمان یا سایر کشورهای اروپایی را دارند. شرایط تحصیل حسابداری در آلمان بسیار مناسب است و تنها با ارائه مدرک معتبر یا اثبات توانایی‌های خود با قبولی در آزمون ورودی حسابداری می‌توانید به تحصیل در بهترین دانشگاه‌های این کشور بپردازید. خوب است بدانید که تحصیل رشته حسابداری در آلمان به زبان انگلیسی نیز امکان‌پذیر است و این ویژگی تنها یکی از مزایای تحصیل این رشته در آلمان به شما می‌رود. با ما در این مقاله همراه باشید تا شرح کاملی از شرایط و هزینه تحصیل حسابداری در آلمان ارائه دهیم.

آدرس اینستاگرام موسسه سروش فردا: eurolife@ کلیک کنید.

در نظر داشته باشید مشاورین موسسه حقوقی سروش فردا ، همگی تعلیم کافی را برای پاسخگویی به سوالات شما دیده اند. می توانید پس از خواندن این مقاله با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت کنید.

همچنین می توانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ این مقاله نیز مطرح کنید تا توسط مشاورین ارشد موسسه به آنها پاسخ داده شود.

تحصیل در رشته حسابداری در آلمان
The-brandenburg-gate–berlin

1. آموزش حسابداری در آلمان

آموزش حسابداری در آلمان متمرکز بر ریاضیات است و این امر با توجه به ذات رشته حسابداری که با اعداد سر و کار دارد، طبیعیست. این رشته برای دانشجویانی طراحی شده است که قدرت ذهنی بالایی برای تحلیل داده‌های ریاضی دارند و به آن‌ها یاد می‌دهد که چگونه از مفاهیم کلیدی حسابداری به صورت عملی استفاده کنند.

فراموش نکنید که همواره اساتیدی با دانش، مهارت و تسلط بالا به آموزش حسابداری در دانشگاه‌های آلمان می‌پردازند.

از جمله دروسی که در بهترین دانشگاه های حسابداری در آلمان تدریس می‌شوند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مبانی اقتصاد
 • ریاضی بازرگانی
 • اصول مدیریت بازرگانی
 • حساب‌های سالانه
 • مالیات بر درآمد

با وجود تفاوت حسابداری ایران و آلمان، فارغ‌التحصیلان حسابداری در آلمان می‌توانند به راحتی از پسِ این شغل در ایران بربیایند.

خوب است بدانید که شرکت در دوره حسابداری در المان از طریق آوسبیلدونگ نیز امکان‌پذیر است.

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.
مشخصات فردی - گام 1 از 3

2. گرایش های رشته حسابداری در آلمان

رشته حسابداری در آلمان بر چهار پایه و گرایش اصلی استوار است که این چهار رکن عبارتند از:

 • حسابداری مالی
 • حسابداری مدیریتی
 • امور مالیاتی
 • حسابرسی
تحصیل رشته حسابداری در آلمان به زبان انگلیسی

اگر می‌خواهید با شرایط رشته حسابداری در آلمان آشنا شوید، ادامه مقاله را از دست ندهید و همراه ما بمانید.

3. شرایط تحصیل حسابداری در آلمان

رشته حسابداری در آلمان در بسیاری از دانشگاه‌ها با برگزاری امتحان ورودی همراه می‌شود و دانشجویان بین‌المللی باید در این آزمون نمره قبولی کسب کنند. البته اگر مدرک شما مورد تأیید دانشگاه انتخابی‌تان باشد، دیگر نیازی به شرکت در آزمون ورودی حسابداری در آلمان نیست.

توجه داشته باشید که برخی دانشگاه‌های آلمان برای اطمینان از امکان شما برای پایان دوره تحصیلی، آزمون استعداد برگزار می‌کنند.

رشته حسابداری در آلمان در مقطع کارشناسی حدوداً 3 سال به طول می‌انجامد و پس از اتمام دوره کارشناسی، موقعیت‌های زیادی برای کارآموزی و همچنین تحصیلات تکمیلی وجود دارد.

4. ادامه تحصیل در رشته حسابداری در آلمان

ادامه تحصیل در رشته حسابداری در آلمان در هر دو مقطع کارشناسی ارشد و دکترا امکان‌پذیر است. شما برای اخذ مدرک کارشناسی ارشد حسابداری در آلمان باید 2 سال و برای مدرک دکترا باید بین 3 تا 5 سال درس بخوانید. تحصیلات تکمیلی این رشته با پژوهش و ارائه تز و پایان‌نامه همراه است.

نمونه برنامه‌های ادامه تحصیل در رشته حسابداری در آلمان را در جدول زیر می‌بینید:

مقطع تحصیلینام دانشگاهنام رشته تحصیلی
تحصیل ارشد حسابداری در آلمانIU International University of Applied Sciencesمدیریت مالی
تحصیل ارشد حسابداری در آلمانJohannes Gutenberg-Universitätامور مالی و حسابداری
تحصیل دکتری حسابداری در آلمانDIW Graduate Schoolاقتصاد
تحصیل دکتری حسابداری در آلمانUniversity of Mannheimتجارت، اقتصاد و علوم اجتماعی

شرایط زبان تحصیل در آلمان در انتخاب دانشجویان بین‌المللی موثر است و ما در بخش بعدی این مسئله را بررسی خواهیم کرد.

شرایط تحصیل حسابداری در آلمان
Schleissheim,-Munich,-Germany

5. تحصیل رشته حسابداری در آلمان به زبان انگلیسی

شما می‌توانید به تحصیل رشته حسابداری در آلمان به زبان انگلیسی و آلمانی بپردازید. در واقع دانشگاه‌های آلمان برنامه‌های خود را به هر دو زبان ارائه می‌دهند و اگر شما مدرک معتبر هر یک را داشته باشید و بتوانید ثابت کنید که به زبان انتخابی خود مسلط هستید، می‌توانید در این برنامه‌ها درس بخوانید.

دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل رشته حسابداری در آلمان به زبان انگلیسی به مدارک معتبری مثل IELTS یا TOEFL و برای تحصیل به زبان آلمانی به مدارکی مثل DSH و TestDAF نیاز دارند.

خوب است بدانید که تحصیل در رشته حسابداری در آلمان بدون مدرک زبان امکان‌پذیر است اگر:

 • مدرک پیشین خود را از دانشگاه یا مدرسه معتبر انگلیسی یا آلمانی‌زبان دریافت کرده باشید.
 • زبان مادری شما انگلیسی یا آلمانی باشد و در کشوری با این زبان‌های رسمی متولد شده و زندگی کرده باشید.

6. لیست دانشگاه های حسابداری در آلمان

شما در اولین قدم مهاجرت تحصیلی باید از لیست بهترین دانشگاه های حسابداری در آلمان، یکی را با توجه به شرایط خود و دانشگاه انتخاب کنید. ما در ادامه لیست دانشگاه های حسابداری در آلمان و رتبه جهانی آن‌ها در فهرست معتبر QS (سال 2023) را ارائه می‌دهیم:

نام دانشگاهرتبه QS
Technical University of Munich49
Eberhard Karls Universität Tübingen169
Johannes Gutenberg Universität420
Universität Konstanz541-550
Universität Mannheim541-550

نکته مهم این است که چگونه از این دانشگاه‌ها پذیرش بگیریم! ما در بخش بعدی شما را راهنمایی می‌کنیم و از پذیرش و ویزای آلمان حرف می‌زنیم.

Speicherstadt,-Hamburg,-Germany
قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.
مشخصات فردی - گام 1 از 3

7. پذیرش از بهترین دانشگاه های حسابداری در آلمان

دانشجویان بین‌المللی که قصد دریافت پذیرش از بهترین دانشگاه های حسابداری آلمان را دارند باید در مرحله اول دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کنند و سپس با مراجعه به وب‌سایت رسمی دانشگاه انتخابی، مدارک لازم برای اپلای رشته حسابداری در آلمان را در زمان مقرر ارسال نمایند.

فراموش نکنید که مدارک مورد نیاز برای اپلای رشته حسابداری در آلمان در هر دانشگاه متفاوت است. شما تنها با مطالعه دقیق و کامل وب‌سایت دانشگاه‌ها می‌توانید از شرایط تحصیل حسابداری در دانشگاه مورد نظر خود مطلع شوید.

از جمله مدارک لازم برای اپلای و اخذ پذیرش رشته حسابداری در آلمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مدارک شناسایی
 • پاسپورت
 • مدارک تحصیلی و زبان
 • انگیزه‌نامه
 • رزومه

8. ویزای دانشجویی آلمان

شما به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی (بدون ملیت کشورهای EU) باید پس از اخذ پذیرش تحصیلی، برای دریافت ویزا اقدام و به سفارت آلمان در کشور محل زندگی خود مراجعه کنید. شما باید مدارک لازم برای دریافت ویزا را تا زمان تعیین‌شده توسط سفارت برای مصاحبه آماده کرده، در روز مقرر تحویل دهید.

برخی از این مدارک را در فهرست زیر می‌بینید:

 • مدارک شناسایی
 • پاسپورت
 • گواهی تمکن مالی
 • عکس
 • انگیزه‌نامه
 • مدارک تحصیلی
 • مدارک زبان
 • بیمه سلامت

آیا می‌دانستد که شما می‌توانید به رایگان در رشته حسابداری در آلمان درس بخوانید و هزینه‌ای نپردازید؟ بخش بعدی مقاله را از دست ندهید و همراه ما باشید.

Rothenburg-ob-der-Tauber,-Germany
Rothenburg-ob-der-Tauber,-Germany

9. هزینه تحصیل حسابداری در آلمان

هزینه تحصیل حسابداری در آلمان را نوع دانشگاه انتخابی شما (دولتی و خصوصی) تعیین می‌کند. به عبارت دیگر این مسئله که شما در دانشگاه دولتی مشغول به تحصیل هستید یا از دانشگاه خصوصی پذیرش گرفته‌اید، مشخص می‌کند که باید هزینه تحصیل حسابداری در آلمان را بپردازید یا خیر!

اگر دانشجوی دانشگاه دولتی حسابداری در آلمان باشید، می‌توانید به تحصیل رایگان در این کشور بپردازید و تنها هزینه ثبت نام و کارهای اداری که معمولاً بین 100 تا 350 یورو است، پرداخت کنید. این امکان ویژه‌ی تحصیل رایگان حسابداری در آلمان در حالی وجود دارد که دانشجویان دانشگاه‌های خصوصی موظف به پرداخت شهریه‌اند و این شهریه گاهی تا 40,000 یورو در سال نیز افزایش می‌یابد!

فراموش نکنید که یکی دیگر از عوامل موثر بر هزینه رشته حسابداری در آلمان بورسیه‌ها هستند که دانشجویان بین‌المللی همواره می‌توانند از آن‌ها بهره ببرند.

10. بورسیه‌های آلمان

بورسیه های آلمان به شما در پرداخت هزینه تحصیل حسابداری در آلمان و همچنین هزینه زندگی در این کشور کمک می‌کنند. شما حتی ممکن است با اخذ بورسیه بتوانید به تحصیل رایگان حسابداری در آلمان بپردازید و بی هیچ هزینه‌ای درس بخوانید.

خوب است بدانید که بورسیه های آلمان عموماً هزینه‌های مذکور در فهرست زیر را پرداخت می‌کنند:

 • هزینه زندگی
 • هزینه تحصیل
 • مبلغ بیمه
 • هزینه‌های جانبی

حمایت مالی موسسه DAAD، بورسیه Friedrich Ebert Stiftung و بورسیه بنیاد Heinrich Boll از جمله بورسیه‌هایی هستند که شما برای تحصیل در رشته حسابداری در آلمان می‌توانید استفاده کنید.

11. هزینه زندگی در آلمان

یکی از عواملی که شرایط تحصیل حسابداری در آلمان را آسان می‌کند، هزینه زندگی مناسب در این کشور است. شما با داشتن ماهیانه 833.83 یورو می‌توانید از پس نیازهای اصلی زندگی در آلمان بربیایید. البته توجه داشته باشید که این مبلغ:

 • اولاً فقط هزینه زندگی یک دانشجوی تنها در آلمان است.
 • ثانیاً هزینه اسکان و اقامت را شامل نمی‌شود.
 • ثالثاً این هزینه بر اساس عادت‌های زیستی دانشجو و شهر محل تحصیل او تغییر می‌کند.

ما با تهیه جدول زیر سعی داریم که جزئیات بیشتری را در خصوص هزینه زندگی در آلمان ارائه دهیم:

عنوان هزینههزینه زندگی دانشجویی در آلمان
رستوران12.00 تا 50.00 یورو
مواد غذایی0.56 تا 14.52 یورو
کارت حمل و نقل ماهانه70.00 یورو
قبوض246.55 یورو در ماه
امکانات تفریحی12.00 تا 31.97 یورو
اجاره خانه یک خوابه628.11 تا 854.47 یورو در ماه
هزینه تحصیل حسابداری در آلمان

در آخرین بخش از مقاله به سراغ بازار کار و درآمد رشته حسابداری در آلمان می‌رویم. از این که همراه ما بودید، سپاس‌گزاریم.

12. بازار کار رشته حسابداری در آلمان

یکی از عواملی که حسابداری را تبدیل به یکی از بهترین رشته های دانشگاهی در آلمان می‌کند، آینده و بازار کار این رشته است. اگر می‌خواهید پس از فارغ‌التحصیلی در رشته حسابداری در آلمان به طور رسمی جذب بازار کار شوید، باید:

 • در آزمون آیین‌نامه (Examination Regulation) نمره قبولی کسب کنید.
 • از دپارتمان حسابداران عمومی (Chamber of Public Accountants) تأییدیه بگیرید.

به خاطر داشته باشید که اخذ پذیرش از دپارتمان حسابداران عمومی نیازمند 3 سال تجربه کار عملی و 2 سال تجربه حسابرسی است.

از جمله مشاغلی که در دسترس شما قرار دارد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مدیر مالی
 • کنترل تولید
 • مشاور مدیر
 • مدرک حسابداری

امکان مهاجرت حسابدار به آلمان از طریق اخذ ویزای کاری نیز وجود دارد.

13. درآمد حسابداران در آلمان

با فارغ‌التحصیلی در رشته حسابداری در آلمان می‌توانید به آینده‌ای روشن و درآمدی بالا برسید. به طور کلی درآمد یک حسابدار در آلمان را حدود 2500 یورو در ماه تخمین می‌زنند که این مبلغ در حداقل و حداکثر میزان خود به 1150 و 3970 یورو می‌رسد.

خوب است بدانید که عوامل متعددی بر درآمد شما به عنوان حسابدار در آلمان مؤثرند. برای مثال مدرک تحصیلی یا تجربه کاری شما می‌توانند باعث تغییر درآمدتان شوند.


پرسش‌های متداول تحصیل حسابداری در آلمان

✅ شرایط تحصیل حسابداری در آلمان چگونه است؟

با ارائه مدرک معتبر یا قبولی در آزمون ورودی می‌توانید در رشته حسابداری در آلمان درس بخوانید.

✅ آیا امکان تحصیل رشته حسابداری در آلمان به زبان انگلیسی وجود دارد؟

بله! شما با ارائه مدارک معتبر زبان انگلیسی می‌توانید حسابداری را به زبان انگلیسی در آلمان یاد بگیرید.

✅ آیا امکان یادگیری رایگان رشته حسابداری در آلمان وجود دارد؟

بله! شما با اخذ پذیرش از دانشگاه دولتی یا دریافت بورسیه، هزینه تحصیل حسابداری در آلمان را پرداخت نخواهید کرد.

✅ بهترین دانشگاه های حسابداری در آلمان کدامند؟

دانشگاه TUM، دانشگاه Tübingen و Johannes Gutenberg از بهترین دانشگاه‌های حسابداری آلمان هستند.

✅ ادامه تحصیل در رشته حسابداری در آلمان در چه مقاطعی ممکن است؟

شما می‌توانید در هر دو مقطع کارشناسی ارشد و دکترا و همچنین در گرایش‌های مختلف حسابداری درس خود را ادامه دهید.

جمع بندی

Conclusion

شما با تحصیل حسابداری در آلمان می‌توانید به مدارک معتبر این رشته در سراسر جهان برسید و این مدارک امکان کسب درآمد بالا در شغل حسابداری را فراهم می‌کنند. شرایط تحصیل رشته حسابداری در آلمان مساعد است و تنها کافیست بتوانید توانایی‌های علمی و زبان خود را ثابت کنید. پس اگر به رشته حسابداری علاقه دارید و می‌خواهید در اروپا تحصیل و حتی کار کنید، بهترین دانشگاه‌های حسابداری آلمان را از دست ندهید.

در صورت تمایل برای مشاوره تخصصی با مشاورین ارشد موسسه حقوقی سروش فردا اینجا کلیک کنیدو فرم ارزیابی را پر کنید.

 • مشاوره رایگان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت 10 الی 18 - پنج شنبه ها تا ساعت 14