تحصیل رایگان در بلژیک

belgium Flag

تحصیل رایگان در بلژیک می تواند درخواست هر دانشجویی که قصد مهاجرت تحصیلی به این کشور را دارد، باشد. به طور کلی با توجه به انواع بورسیه های تحصیلی دولتی و دانشگاهی در بلژیک که در اختیار دانشجویان ملی و بین المللی قرار گرفته است، می توانیم بگوییم تحصیل در بلژیک می تواند ارزان تر از مبلغی که در نگاه اول تخمین زده می شود یا حتی به رایگان صورت پذیرد. تنوع و تعدد بورسیه احتمال تحقق این مسئله را افزایش می دهد. در این مقاله به بررسی شرایط تحصیل رایگان در بلژیک می پردازیم و به سوالات شما در این زمینه پاسخ می دهیم. سوالاتی از قبیلِ:

 • شرایط تحصیل رایگان در بلژیک به چه صورت است؟
 • بورسیه های دولتی بلژیک کدامند؟
 • کدام دانشگاه های بلژیک بورسیه های تحصیلی را ارائه می دهند؟
 • تحصیل رایگان در کدام مقاطع تحصیلی در بلژیک امکان پذیر است؟
 • هزینه تحصیل و زندگی در بلژیک چقدر است؟

✅ بررسی شرایط تحصیل رایگان در بلژیک

تحصیل رایگان در بلژیک برای دانشجویان ملی و بین المللی امکان پذیر است. در حقیقت دانشجویان با دریافت بورسیه های تحصیلی، واجد شرایط تحصیل رایگان یا حداقل ارزان در بلژیک می شوند. بورسیه های تحصیلی در این کشور به دو شکل دولتی و دانشگاهی در دسترس دانشجویان قرار دارند. بنابراین متقاضیان تحصیل رایگان رشته های مختلف مانند پزشکی، مهندسی، مدیریت، هنر و … در بلژیک می توانند از این مزیت بهره مند شوند و هزینه های خود را به طور چشم گیری کاهش دهند. با ما در این مقاله همراه باشید تا مفصلا به سوال ” آیا تحصیل در بلژیک رایگان است؟ ” پاسخ دهیم.

آدرس اینستاگرام موسسه سروش فردا: eurolife@ کلیک کنید.

در نظر داشته باشید مشاورین موسسه حقوقی سروش فردا ، همگی تعلیم کافی را برای پاسخگویی به سوالات شما دیده اند. می توانید پس از خواندن این مقاله با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت کنید.

همچنین می توانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ این مقاله نیز مطرح کنید تا توسط مشاورین ارشد موسسه به آنها پاسخ داده شود.

1. اطلاعات کلی درباره بلژیک

بلژیک اگرچه کشور کوچکی است، به عنوان قلب اروپا شناخته می شود. این کشور که به امنیتش نیز شهرت دارد، در همسایگی کشورهایی همچون هلند، لوکزامبورگ، فرانسه و آلمان قرار گرفته است. بلژیک چند فرهنگ مختلف را در خود جای می دهد و به 3 بخش اصلی تقسیم می شود.

بخش فرانسوی و آلمانی زبان بلژیک که والون نامیده می شود، یک سوم از جمعیت جنوب بلژیک را به خود اختصاص داده است. در بخش دیگر این کشور، فلمینگز، مردم به زبان داچ صحبت می کنند. نیمی از جمعیت بلژیک در این بخش متمرکز است. مرز شمالی میان این دو منطقه نیز، منطقه پایتخت یعنی بروکسل را تشکیل می دهد که منطقه ی چند زبانه بلژیک به شمار می رود و تنها یک دهم جمعیت بلژیک را در خود دارد. تحصیل و زندگی در بلژیک امکان تجربه ی این فرهنگ های مختلف و یادگیری زبان های رایج در این کشور را به افراد می دهد و همچنین آن ها می توانند به راحتی به کشورهای همسایه بلژیک سفر کنند.

با ما همراه باشید تا مزایا و شرایط تحصیل رایگان در رشته های مختلف مانند پزشکی، مهندسی، هنر و … در بلژیک را در راستای پاسخ به سوال “آیا تحصیل در بلژیک رایگان است”، بررسی کنیم.

تحصیل رایگان در بلژیک
Walzin,-Dinant,-Belgium

2. مزایای تحصیل در بلژیک

آیا شرایط تحصیل در بلژیک را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

از مهم ترین مزایای تحصیل در بلژیک، هزینه مناسب تحصیل در این کشور است و این مسئله در حالی است که امکان کار دانشجویی و استفاده از بورسیه های تحصیلی نیز وجود دارد که می تواند منجر به تحصیل ارزان تر یا حتی رایگان در بلژیک شود. از دیگر مزایای تحصیل در این کشور نیز باید به زبان های مختلف آموزش در دانشگاه های بلژیک اشاره کنیم. با تسلط به هر یک از زبان های فرانسوی، داچ و انگلیسی، امکان تحصیل به زبان انگلیسی برایتان فراهم خواهد شد. از سایر مزایای تحصیل در بلژیک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. مناسب بودن هزینه زندگی در بلژیک.
 2. تحصیل در دانشگاه هایی با اعتبار جهانی و تقویت رزومه.
 3. تجربه فرهنگ های مختلف در هر منطقه از بلژیک.
 4. امکان سفر به کشورهای همسایه.

3. شرایط تحصیل رایگان در بلژیک

اگر شرایط این روش را ندارید، نگران نباشید:

شما می توانید با ورود به سامانه پیشنهاد، روش های مهاجرتی را که با شرایط شما انطباق دارند را براساس آپدیت های روز، پیدا کنید.

ورود به سامانه پیشنهاد

آیا تحصیل در بلژیک رایگان است؟ به طور کلی باید بگوییم تحصیل ارزان و حتی رایگان در بلژیک برای دانشجویان بین المللی امکان پذیر است. برای تحقق این امر، باید موفق به کسب بورسیه های تحصیلی بلژیک شوید. به طور کلی بورسیه های تحصیلی جهت تحصیل رایگان در بلژیک، به دو صورت دولتی و دانشگاهی ارائه می شوند و انواع آن ها با توجه به مقطع تحصیلی و منطقه ی دانشگاه تغییر می کند. از بورسیه های دولتی بلژیک می توان به Erasmus Mundus Program، بورسیه دولتی فلاندرز و VLIR-UOS اشاره کرد. همچنین برخی از مهم ترین دانشگاه های ارائه دهنده بورسیه تحصیلی جهت تحصیل رایگان یا ارزان تر در بلژیک، عبارتند از:

 1. دانشگاه خنت.
 2. دانشگاه لون.
 3. دانشگاه لیژ.

متقاضیان تحصیل رایگان پزشکی در بلژیک نیز باید بدانند بورسیه های تحصیلی متعددی در این کشور برای این رشته ارائه شده است. در یک نگاه کلی می توان گفت دانشجویان مقاطع ارشد و دکترا شانس بیشتری از دانشجویان کارشناسی برای تحصیل رایگان پزشکی در بلژیک دارند. توجه داشته باشید بسیاری از بورسیه هایی که در ادامه معرفی می شوند، می توانند جهت تحصیل رایگان پزشکی در بلژیک مورد استفاده قرار گیرند.

با توجه به مثبت بودنِ پاسخِ ” آیا تحصیل در بلژیک رایگان است؟”، در ادامه انواع بورسیه هایی که امکان این تحصیل رایگان را فراهم می کنند، معرفی می کنیم.

بورسیه تحصیلی رایگان بلژیک
Leuven-Station,-Leuven,-Belgium

4. بورسیه های تحصیلی دولتی در بلژیک

دولت بلژیک بورسیه های متنوعی را جهت جذب بیشتر دانشجویان بین المللی ارائه می دهد که به برخی از مهم ترینِ آن ها پیش تر اشاره کردیم. در ادامه به معرفی این بورسیه ها می پردازیم.

بورسیه برنامه Erasmus Mundus

یکی از مرسوم ترین روش های تحصیل رایگان در بلژیک، استفاده بورسیه Erasmus Mundus است. این برنامه، بورسیه تحصیلی را در تمام مناطق اروپا ارائه می دهد و در بخش والون-بروکسل بلژیک نیز فعالیت دارد. خوب است بدانید هر دو دسته ی دانشجویان با ملیت کشورهای اتحادیه اروپا و دانشجویان با ملیت سایر کشورها، می توانند از این بورسیه های تحصیلی بهره مند شوند.

از جمله شرایط بهره مندی از این بورسیه جهت تحصیل رایگان در بلژیک می توان به تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا اشاره کرد. 

بورسیه دولتی فلاندرز

فارغ از ملیت، تمام دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در منطقه فلاندرز بلژیک را دارند، می توانند از این بورسیه استفاده کنند. این بورسیه سالانه 8000 یورو برای دانشجویان واجد شرایط خود پرداخت می کند. خوب است بدانید مردم منطقه فلاندرز به زبان داچ صحبت می کنند بنابراین حتی اگر مشغول به تحصیل در بلژیک به زبان انگلیسی هستید، بهتر است با زبان داچ نیز آشنا باشید.

از مهم ترین شرایط استفاده از بورسیه دولتی فلاندرز می توان به پیش زمینه آکادمیک و رزومه تحصیلی قوی اشاره کرد.

بورسیه آموزش و کارشناسی ارشد VLIR-UOS

متقاضیانی که در رشته های تحصیلی تربیتی و آموزشی درس می خوانند یا دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد هستند، می توانند برای دریافت این بورسیه تحصیلی در بلژیک درخواست دهند. این بورسیه تمام هزینه تحصیل و شهریه دانشگاه را به همراه هزینه زندگی دانشجویان در بلژیک، پوشش می دهد. توجه داشته باشید دانشجویانی که سابقه کار تحقیقاتی و پیش زمینه علمی دارند، در اولویت دریافت این بورسیه قرار می گیرند.

از جمله شرایط استفاده از بورسیه VLIR-UOS جهت تحصیل ارزان یا رایگان در بلژیک، داشتن ملیت کشورهای آفریقایی، آسیایی و آمریکای لاتین است.

در ادامه به بررسی انواع بورسیه های دانشگاهی جهت تحصیل ارزان و رایگان در بلژیک می پردازیم. با ما بمانید.

شرایط تحصیل رایگان در بلژیک
Église-Notre-Dame-de-la-Chapelle,-Brussels,-Belgium

5. بورسیه های تحصیلی دانشگاهی در بلژیک

دانشگاه های بسیاری در بلژیک با ارائه بورسیه های تحصیلی، شرایط تحصیل ارزان تر و حتی رایگان را برای دانشجویان خود فراهم کرده اند. در حقیقت، پاسخِ سوالِ “آیا تحصیل در بلژیک رایگان است؟” بستگی به دانشگاهی دارد که دانشجو انتخاب می کند. همچنین باید بدانید شرایط بورسیه ها و در نتیجه تحصیل رایگان در بلژیک، با توجه به مقطع تحصیلی دانشجویان تغییر می کند. در ادامه به معرفی انواع این بورسیه ها در مقاطع مختلف تحصیلی می پردازیم.

خوب است بدانید دانشگاه کاتولیک لون (KU Leuven) در تمام مقاطع، بورسیه های تحصیلی خود را ارائه می دهد. بورسیه تحصیلی این دانشگاه، هزینه تحصیل در بلژیک برای 1 سال و هزینه بیمه درمانی را پوشش می دهد. همچنین در برخی موارد هزینه زندگی نیز به دانشجویان پرداخت می شود. از جمله شرایط تحصیل رایگان با استفاده از بورسیه دانشگاه KU Leuven در بلژیک، می توان به تحصیل در رشته های فیزیک، شیمی، آمار و جغرافیا اشاره کرد.

تحصیل رایگان کارشناسی در بلژیک

برخی از بورسیه هایی که دانشجویان ملی و بین المللی می توانند جهت تحصیل رایگان مقطع کارشناسی استفاده کنند، عبارتند از:

 1. بورسیه دانشگاه علمی کاربردی و هنری اراسموس بروکسل.
 2. بورسیه دانشگاه علمی کاربردی توماس مور.
 3. بورسیه Hogeschool Gent .
 4. بورسیه Haute Ecole en Hainaut.
 5. بورسیه Conservatoire Royal de Bruxelle.
 6. بورسیه Vesalius College.

بورسیه دانشگاه علمی کاربردی و هنری اراسموس بروکسل

این دانشگاه که در سال 1995 تاسیس شد، رشته های هنری متنوعی را در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می دهد. همچنین در این دانشگاه، برنامه هایی در زمینه های زیر به دانشجویان پیشنهاد داده می شود:

 1. خبرنگاری.
 2. مدیریت.
 3. پرستاری.
 4. موسیقی.
 5. مددکاری اجتماعی.
 6. هنرهای نمایشی.
 7. معماری شهری.

متقاضیان تحصیل در این دانشگاه می توانند از بورسیه تحصیلی دولتی فلمیش جهت تحصیل رایگان در بلژیک استفاده کنند. اگرچه اولویت در این بورسیه با دانشجویان بلژیکی است، دانشجویان بین المللی نیز می توانند از آن بهره مند شوند. این بورسیه معمولا برای 1 سال معتبر است و میزان آن بر اساس درآمد خانواده دانشجو، نوع اسکان او، رزومه تحصیلی و سایر عوامل تعیین می شود.

بورسیه دانشگاه علمی کاربردی توماس مور

تحصیل در دانشگاه توماس مور که در منطقه فلاندرز واقع شده است، به هر دو زبان داچ و انگلیسی امکان پذیر است. دانشجویان مقطع کارشناسی می توانند از بورسیه های تحصیلی رایگان این دانشگاه در بلژیک استفاده کنند. از گزینه های موجود برای دریافت بورسیه تحصیلی دانشگاه توماس مور بلژیک، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. بورسیه تحصیلی مبتنی بر شایستگی دانشجو.
 2. بورسیه تحصیلی با معافیت دانشجو از پرداخت شهریه.

از جمله شرایط تحصیل رایگان در بلژیک با استفاده از بورسیه دانشگاه علمی کاربردی توماس مور می توان به داشتن ویزای دانشجویی و راندمان 50 درصدی دانشجو اشاره کرد.

اگر دانشجو موفق به کسب نمرات تعیین شده برای هر درس بشود، امکان تمدید هر ساله بورسیه دانشگاه علمی کاربردی توماس مور برای او وجود خواهد داشت.

بورسیه Hogeschool Gent (HOGENT)

کالج دانشگاهی خنت که به نوعی بزرگترین کالج دانشگاهی منطقه فلاندرز به شمار می رود، میزبان بیش از 13000 دانشجو در 3 دانشکده و 1 مدرسه هنری خود است. دانشجویان مشغول به تحصیل در این دانشگاه که از بورسیه تحصیلی بهره مند و واجد شرایط تحصیل رایگان یا ارزان تر در بلژیک می شوند، حداقل هزینه ی 110 یورو در سال را پرداخت خواهند کرد. این بورسیه شامل حال تمام برنامه های تحصیلی کارشناسی در این کالج می شود؛ از جمله:

 1. تجارت.
 2. شیمی.
 3. هنرهای نمایشی.
 4. فناوری مد.
 5. طراحی داخلی.
 6. موسیقی.
 7. پرستاری.

ایا تحصیل کارشناسی ارشد و دکترا در بلژیک رایگان است؟ پاسخ سوال خود را در ادامه مقاله خواهید یافت.

تحصیل ارزان در بلژیک
Brussels-Stock-Exchange,-Place-de-la-Bourse,-Brussels,-Belgium

تحصیل رایگان کارشناسی ارشد و دکترا در بلژیک

بورسیه های تحصیلی برای تحصیل رایگان یا ارزان کارشناسی ارشد و دکترا، در بسیاری از دانشگاه های بلژیک ارائه می شوند. برخی از مهم ترینِ این بورسیه ها عبارتند از:

 1. بورسیه دانشگاه لیژ.
 2. بورسیه دانشگاه خنت.
 3. بورسیه موسسه Troical Medicine- آنتروپ.
 4. بورسیه کالج اروپا.

بورسیه دانشگاه لیژ

بورسیه دانشگاه لیژ بلژیک، مختص دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد یا دکتراست. دانشجویان این مقاطع در دانشگاه لیژ، باید موضوع و برنامه تحقیقاتی خود را برای هیئت داوران این دانشگاه شرح دهند. پس از بررسی های لازم و در صورت تایید این کمیته، دانشجویان می توانند از بورسیه تحصیلی دانشگاه لیژ جهت تحصیل رایگان یا ارزان در بلژیک استفاده کنند.

بورسیه دانشگاه خنت

هزینه تحصیل در دانشگاه خنت با دریافت این بورسیه به طرز چشم گیری کاهش می یابد. دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد با استفاده از بورسیه می توانند خیال آسوده ای از بابت هزینه بیمه و بخشی از هزینه زندگی خود داشته باشند. توجه کنید که تنها 10 نفر موفق به دریافت 1000 یورو در هر ماه به عنوان هزینه زندگی خواهند شد.

خنت یکی از شهرهای گران بلژیک به شمار می رود بنابراین خوب است برای کاهش هزینه های خود، در کنار استفاده از بورسیه تحصیلی، به کار دانشجویی نیز مشغول شوید. توجه داشته باشید که بورسیه تحصیلی دانشگاه خنت، تمام هزینه های تحصیل و زندگی را پوشش نمی دهد.

بورسیه موسسه Tropical Medicine- آنتروپ

هر ساله، 3 دانشجوی دکترا در دانشگاه ITM می توانند با استفاده از بورسیه تحصیلی DGD به تحصیل رایگان پزشکی و سایر رشته ها در بلژیک بپردازند. این بورسیه هزینه ی 4 سال تحصیل دکترا در بلژیک را پوشش می دهد و همچنین هزینه های بیمه و سفر دانشجویان بین المللی را می پردازد. از جمله شرایط ثبت درخواست و دریافت این بورسیه جهت تحصیل رایگان در بلژیک، می توان به ارسال انگیزه شخصی، زمینه و پیشینه کاری اشاره کرد.

اکنون که پاسخ سوال “آیا تحصیل در بلژیک رایگان است” را بررسی کرده ایم، خوب است با هزینه های تحصیل و زندگی در بلژیک بدون در نظر گرفتن بورسیه های تحصیلی نیز آشنا شویم.

ایا تحصیل در بلژیک رایگان است
Bruges,-Belgium-(4)

6. هزینه تحصیل در بلژیک

اگرچه عوامل متعددی مانند منطقه تحصیل، دانشگاه انتخابی، مقطع و رشته تحصیلی در میزان هزینه تحصیل در بلژیک موثر است، در یک تخمین کلی این هزینه را برای دانشجویان عضو اتحادیه اروپا مبلغی نزدیک به 850 یورو در سال و برای سایر دانشجویان بین 1000 تا 4000 یورو در سال می دانند. برای اطلاعات بیشتر، به نمونه های زیر توجه کنید:

 1. هزینه تحصیل کارشناسی تکنولوژی ارتپدی در دانشگاه توماس مور: 6200 یورو در سال.
 2. هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در رشته مهندسی مکانیک در دانشگاه UC Louvain بلژیک: 4175 یورو در سال.
 3. هزینه تحصیل دکترا سیاست های رقابتی در دانشگاه مطالعات بین الملل بروکسل: 9900 یورو در سال.

با توجه به آنچه تا به اینحا گفته شد، دانشجویان با استفاده از بورسیه های تحصیلی می توانند تحصیل ارزان تری را در بلژیک تجربه کنند. فراموش نکنید کار دانشجویی نیز از جمله عوامل موثر در تسهیل پرداخت شهریه دانشگاه و هزینه زندگی در بلژیک است.

7. هزینه زندگی در بلژیک

در یک تخمین کلی هزینه زندگی در بلژیک را مبلغی بین 750 تا 900 یورو در ماه در نظر می گیرند اما این مبلغ با توجه به عادت های زیستی دانشجو و همچنین منطقه ای که او برای زندگی و تحصیل در بلژیک انتخاب می کند، تغییر می یابد. هزینه زندگی در مناطق مختلف بلژیک به شرح زیر است:

محل زندگیهزینه زندگی (ماهانه – به یورو)
آنتروپ780 تا 1230
بروکسل890 تا 1300
خنت750 تا 1200
لون800 تا 1300
لیژ700 تا 1100

برای دریافت جزئیات بیشتر در این زمینه، به جدول زیر توجه کنید:

نوع هزینهمبلغ هزینه
اقامت200 تا 700 یورو در ماه
وعده غذایی در رستوران10 تا 20 یورو
کارت حمل و نقل ماهانه50 یورو
کتاب35 تا 50 یورو در ماه
تفریح50 یورو در ماه
بیمه سلامت20 تا 30 یورو در ماه

شرایط اخد پذیرش و ویزای تحصیلی از مهم ترین نکاتی هستند که برای مهاجرت تحصیلی باید مورد توجه قرار گیرند. با ما همراه باشید تا به بررسی این نکات در بلژیک بپردازیم.

Antwerpen,-Belgium-(3)
Antwerpen,-Belgium-(3)

8. شرایط اخذ پذیرش تحصیلی بلژیک

اولین قدم برای اخذ پذیرش تحصیلی بلژیک، انتخاب برنامه تحصیلی متناسب با شرایط دانشجوست. در مرحله بعد متقاضیان باید پس از مطالعه وبسایت دانشگاه انتخابی، مدارک لازم ذکر شده را گرد آوری و در نهایت مدارک تکمیل شده خود را به صورت آنلاین و مستقیما برای خود دانشگاه ارسال کنند.

توجه داشته باشید که در برخی موارد باید مدارک لازم برای اخذ پذیرش را در کنار ارسال آنلاین، با پست نیز برای دانشگاه انتخابی ارسال کنید.

برخی از مدارک مشترک برای اخذ پذیرش از دانشگاه های مختلف بلژیک عبارتند از:

 1. مدارک شناسایی.
 2. آخرین مدرک تحصیلی.
 3. فرم های تکمیل شده.
 4. انگیزه نامه.
 5. توصیه نامه.
 6. مدارک زبان.

9. شرایط اخذ ویزای تحصیلی بلژیک

دانشجویانی که اهل کشور های اتحادیه اروپا نیستند، برای تحصیل در بلژیک به ویزای بلند مدت نوع D که اجازه ی اقامت بیش از 90 روز را به آن ها می دهد، نیاز دارند. مدارک لازم برای دریافت این ویزا به سفارت بلژیک در کشور محل زندگی متقاضی وابسته است اما به طور کلی از مهم ترینِ این مدارک، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. فرم های تکمیل شده.
 2. پاسپورت با اعتبار حداقل 12 ماه.
 3. گواهی تمکن مالی.
 4. گواهی سلامت.
 5. گواهی عدم سوء سابقه.

برای کسب جزئیات حائز اهمیت درباره دانشگاه های بلژیک، به مطالعه ادامه دهید.

Grote-Markt,-Antwerp,-Belgium
Grote-Markt,-Antwerp,-Belgium

10. رتبه جهانی بهترین دانشگاه های بلژیک

جدول زیر رتبه جهانی بهترین دانشگاه های بلژیک را نشان می دهد:

دانشگاهرتبه جهانی
دانشگاه خنت66
دانشگاه KU Leuven97
دانشگاه libre de Bruxelles101 – 150
دانشگاه کاتولیک Louvain152 – 200
دانشگاه لیژ201 – 300
دانشگاه آنتروپ301 – 400
دانشگاه وریج301 – 400
دانشگاه هاسلت601 – 700

11. لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران

آیا شرایط تحصیل در بلژیک را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

دانشگاه های بلژیک که مورد تایید وزارت علوم ایران قرار دارند، عبارتند از:

 1. Free University of Brussels / Vrije universiteit Brussel (VUB).
 2. Ghent University.
 3. Hasselt University.
 4. Katholieke Universiteit  Leuven (KU Leuven).
 5. Université Catholique de Louvain (UCL).
 6. Université de Liège (University of  Liège).
 7. Université de Mons.
 8. Universiteit Antwerpen (university of Antwerp) UA.
 9. Université Libre de Bruxelles (ULB).

در آخرین بخش از مقاله به سراغ بررسی شرایط کار دانشجویی و معایب تحصیل در بلژیک می رویم. همراه ما بمانید.

Liège,-Belgium
Liège,-Belgium

12. کار دانشجویی در بلژیک

علاوه بر بورسیه های تحصیلی که می توانند موجب تحصیل ارزان یا رایگان در بلژیک شوند، کار دانشجویی نیز در پرداخت شهریه دانشگاه و هزینه زندگی در این کشور موثر است. دانشجویان بین المللی که قصد کار همزمان با تحصیل در بلژیک را دارند، باید اجازه ی کار (نوع C) را دریافت کنند. با دریافت این مجوز، آن ها می توانند به مدت 20 ساعت در هفته به کار دانشجویی در بلژیک بپردازند و رزومه خود را تقویت کنند. توجه داشته باشید که اشتغال نباید هیچ گونه تداخلی با تحصیل دانشجویان داشته باشید.

خوب است بدانید دانشجویان برای کار در دوره تعطیلات دانشگاه، نیازی به دریافت اجازه کار ندارند.

13. معایب تحصیل رایگان در بلژیک

در کنار مزایا، معایبی نیز در تحصیل رایگان و ارزان در بلژیک وجود دارد؛ از جمله:

 1. به طور کلی تعداد افرادی که برای هر نوع بورسیه انتخاب می شوند، محدود است و بنابراین رقابت سختی میان دانشجویان، خصوصا دانشجویان بین المللی وجود دارد.
 2. از میان انبوه بورسیه های پیشنهادی در بلژیک، تعداد کمی به ملیت دانشجو توجه ندارند. بنابراین دانشجویان ایرانی که قصد دریافت بورسیه تحصیلی در بلژیک را دارند، باید لیست کشورهای تحت حمایت بورسیه ی انتخابی خود را بررسی کنند.
 3. آب و هوا در بلژیک اغلب بارانی است و همین امر زندگی و تحصیل را برای دانشجویانی که عادت به چنین شرایط محیطی ندارند، سخت کند.
 4. میزان مالیات در بلژیک بالاست و می تواند برای دانشجویانی که مشغول به کار همزمان با تحصیل هستند، مشکل ساز شود.
 5. مردم بلژیک به زبان های فرانسوی، آلمانی و داچ (هلندی-آلمانی) صحبت می کنند و اگر متقاضیان تحصیل در بلژیک بدون مدرک زبان نتوانند به این زبان ها حرف بزنند، برای برقراری ارتباط یا کار دانشجویی دچار مشکل خواهند شد. توجه داشته باشید که یادگیری این 3 زبان آسان نیست.

سوالات متداول تحصیل رایگان در بلژیک

✅ آیا تحصیل رایگان در بلژیک امکان پذیر است؟

بله! با استفاده از بورسیه های تحصیلی، متقاضیان می توانند به تحصیل رایگان در بلژیک بپردازند.

✅ چند نوع بورسیه در دسترس متقاضیان تحصیل در بلژیک قرار دارد؟

به طور کلی بورسیه های تحصیلی بلژیک را می توان به دو نوع دولتی و دانشگاهی تقسیم کرد.

✅ بورسیه های دولتی بلژیک کدامند؟

از جمله بورسیه های دولتی در بلژیک عبارتند از: Erasmus Mundus Program، بورسیه دولتی فلاندرز و VLIR-UOS.

✅ کدام دانشگاه های بلژیک بورسیه های تحصیلی را در اختیار دانشجویان خود قرار می دهند؟

از مهم ترین دانشگاه های ارائه دهنده بورسیه در بلژیک می توان به دانشگاه های لون، خنت، لیژ و توماس مور اشاره کرد.

هزینه تحصیل در بلژیک چقدر است؟

به طور کلی هزینه تحصیل در بلژیک را مبلغی بین 1000 تا 4000 یورو در سال تخمین می زنند.

جمع بندی

Conclusion

اگر به دلیل هزینه های موجود برای تحصیل در بلژیک، به این کشور به عنوان مقصد مهاجرتی نگاه نمی کنید، باید بگوییم بورسیه های تحصیلی مشکل شما را حل کرده اند. دانشجویان ملی و بین المللی می توانند از انواع بورسیه های دولتی (مانند Erasmus Mundus Program و VLIR-UOS) و بورسیه دانشگاهی (مانند بورسیه های دانشگاه های لون، خنت و لیژ) استفاده و هزینه تحصیل در این کشور را حذف کنند یا کاهش دهند. با توجه به اینکه بورسیه های متعدد و متنوعی برای تحصیل در تمام مقاطع تحصیلی در بلژیک ارائه می شوند، دیگر دلیلی برای نگرانی برای هزینه تحصیل در بلژیک وجود ندارد. شما تنها با موفقیت در کسب این بورسیه ها، می توانید رویای خود را به رایگان در بلژیک دنبال کنید.

در صورت تمایل با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت نمایید.

همچنین شما عزیزان می توانید تمامی سوالات خود را در قسمت پرسش و پاسخ های همین مقاله بپرسید تا توسط مشاورین ارشد موسسه پاسخ داده شود.

certificate
certificate
certificate
certificate

مجوزات رسمی موسسه حقوقی سروش فردا / موسسه سفیر سروش فردا

اصل تمامی مجوزات در دفتر مرکزی تهران، قابل رویت و استعلام است.

lawyer

۱۲سال سابقه وکالت

مشاوره زیر نظر وکلای پایه یک دادگستری ایران از سال ۱۳۸۷

+۲۰۰همکاری رسمی

همکاری رسمی با وکلا و موسسات مهاجرتی برخی کشورهای اروپایی

 • مشاوره رایگان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۰۹:۰۰ الی ۱۸:۰۰ - پنج شنبه ها تا ساعت ۱۶

موسسه سروش فردا