بهترین دانشگاه های چین (+ شرایط 2021)

china Flag

دانشگاه های چین با مساعد کردن شرایط تحصیل، هزینه مناسب، در دسترس قرار دادن بورسیه های تحصیلی و همچنین ارائه دروس به هر دو زبان چینی و انگلیسی، دانشجویان بین المللی را به خود جذب کرده اند. در این مقاله به معرفی بهترین دانشگاه های چین در زمینه های مختلف مانند مهندسی و پزشکی پرداخته و سعی کرده ایم به سوالات شما در این زمینه پاسخ دهیم. از جمله این سوالات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تحصیل در دانشگاه های چین به زبان هایی ممکن است؟
 • بهترین دانشگاه های مهندسی چین کدامند؟
 • بهترین دانشگاه های پزشکی چین کدامند؟
 • رتبه جهانی دانشگاه های چین چند است؟
 • آیا دانشگاه های چین مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران قرار دارند؟

✅ بررسی بهترین دانشگاه های چین

بهترین دانشگاه های چین، رتبه های جهانی بالایی را به خود اختصاص داده اند و از این جهت مورد توجه دانشجویان بسیاری قرار گرفته اند. با توجه به بالا بودن تعداد دانشگاه های چین، دست دانشجویان در انتخاب دانشگاهی متناسب با شرایطشان باز است. علاقه مندان رشته های مختلف می توانند با تحقیق، برای تحصیل در دانشگاه درخواست دهند خصوصا متقاضیان رشته پزشکی می توانند به تحصیل در بهترین دانشگاه های پزشکی چین که از برترین دانشگاه های چین به شمار می روند، مشغول شوند. در این مقاله لیست دانشگاه های معتبر چین را ارائه می دهیم و از جزئیات مختلف مانند رتبه بندی جهانی دانشگاه ها، لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در چین و دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در چین صحبت می کنیم.

آدرس اینستاگرام موسسه سروش فردا: eurolife@ کلیک کنید.

در نظر داشته باشید مشاورین موسسه حقوقی سروش فردا ، همگی تعلیم کافی را برای پاسخگویی به سوالات شما دیده اند. می توانید پس از خواندن این مقاله با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت کنید.

همچنین می توانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ این مقاله نیز مطرح کنید تا توسط مشاورین ارشد موسسه به آنها پاسخ داده شود.

1. اطلاعات کلی درباره چین

چین که در آسیای شرقی قرار دارد، با 1.04 میلیارد نفر جمعیت، به عنوان پرجمعیت ترین و البته یکی از مهم ترین قطب های اقتصادی جهان شناخته می شود. این کشور با توجه به پهنه ی گسترده جغرافیایی، اقلیم ها و شرایط آب و هوایی متنوعی را در نقاط مختلف خود تجربه می کند. 14هزار و 500 کیلومتر خط ساحلی در امتداد اقیانوس آرام به همراه رودخانه های بلند یانگ تسه و زرد، سرمایه های آبی این کشور را می سازند. زندگی در چین فرصت تماشای مکان های تاریخی، مناظر طبیعی و تجربه فرهنگ های گوناگون را به شما خواهد داد.

با ما همراه باشید تا به بررسی مزایا و شرایط تحصیل و سپس ارائه لیست دانشگاه های معتبر چین بپردازیم.

Beijing,-China

2. مزایای تحصیل در چین

آیا شرایط تحصیل در چین را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

تحصیل در چین مزایای بسیاری را برای دانشجویان بین المللی در پی دارد؛ از جمله:

 1. تحصیل در سیستم آموزشی با اعتبار جهانی.
 2. زیاد بودن تعداد دانشگاه های چین.
 3. مقرون به صرفه بودن هزینه تحصیل و زندگی.
 4. در دسترس بودن بورسیه های تحصیلی.
 5. امکان تحصیل به هر دو زبان چینی و انگلیسی.
 6. سیر و سفر به دیدنی ترین جاذبه های طبیعی و تاریخی چین.

3. شرایط تحصیل در چین

شرایط تحصیل در چین برای دانشجویان بین المللی مساعد است. دانشجویانی که حداقل 18 ساله هستند و دوران 12 ساله تحصیلات مقدماتی را گذرانده اند، می توانند برای تحصیل در چین درخواست دهند. تحصیل در چین به هر دو زبان چینی و انگلیسی امکان پذیر است. دانشجویان با قبولی در آزمون HSK یا داشتن مدارک معتبر زبان مانند آیلتس و تافل می توانند به ترتیب به تحصیل به زبان چینی و انگلیسی در چین مشغول شوند.

تحصیل کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در چین به ترتیب 4 تا 5، 2 تا 3 و 4 تا 5 سال زمان می برد.

اگر به دنبال کسب اطلاعات درباره شرایط اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی چین هستید، ادامه مقاله را از دست ندهید.

برترین دانشگاه های چین
ChongQing,-China

4. شرایط اخذ پذیرش تحصیلی چین

با توجه به بالا بودن تعداد دانشگاه های چین، دستتان برای انتخاب برنامه و ثبت درخواست پذیرش باز است. برای دریافت پذیرش تحصیلی چین، پیش از هر چیز باید برنامه و دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کنید. سپس با توجه به توضیحات وبسایت دانشگاه، مدارک خود را آماده و آپلود کنید. در صورتی که مدارک شما مورد تایید دانشگاه قرار گیرد، دعوت نامه رسمی دانشگاه برای شما صادر خواهد شد. برخی مدارک لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی چین، عبارتند از:

 1. نامه بیانیه شخصی.
 2. رزومه.
 3. گواهی سلامت.
 4. توصیه نامه.
 5. پاسپورت معتبر.
 6. گواهی تمکن مالی.

توجه داشته باشید که:
1. نامه بیانیه شخصی، یک متن 150 کلمه ایست که به معرفی شما، اهداف و برنامه های آینده تان می پردازد.
2. گواهی تمکن مالی توانایی شما در پرداخت هزینه تحصیل در چین را ثابت می کند. در این نامه باید گردش 3 ماه اخیر حساب بانکی شما یا حامی مالی تان نشان داده شود.
3. مدارک شما باید به زبان انگلیسی یا چینی ترجمه شوند.

5. شرایط اخذ ویزای تحصیلی چین

اولین قدم برای دریافت ویزای تحصیلی چین، دریافت نامه پذیرش تحصیلی از دانشگاه انتخابی است. در مرحله بعد متقاضی باید این نامه را به همراه سایر مدارک لازم به سفارت چین در کشور محل زندگی خود تحویل دهد. از جمله این مدارک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. پاسپورت با حداقل 6 ماه اعتبار.
 2. عکس.
 3. اصل و کپی نامه پذیرش تحصیلی.
 4. فرم های تکیمل شده درخواست ویزای تحصیلی.

به خاطر داشته باشید که:
1. برای تحصیل در چین در مقاطعی که بیش از 6 ماه طول می کشند، نیاز به دریافت ویزای X1 خواهید داشت.
2. پس از دریافت ویزا و ورود به خاک چین، 30 روز مهلت دارید تا برای دریافت کارت اقامت خود اقدام کنید.

لیستی از دانشگاه های معتبر چین، در بخش بعدی ارائه می شود. از آن جایی که تعداد دانشگاه های چین زیاد است، بخش های مختلفی از مقاله به شرح و معرفی دانشگاه های چین می پپردازند. با ما باشید.

بهترین دانشگاه های چین
Great-Wall-of-Badaling,-China

6. بهترین دانشگاه های چین

نزدیک به 3000 دانشگاه در چین فعالیت دارند. از این تعداد دانشگاه های چین، بسیاری در کنار بهترین دانشگاه های جهان قرار می گیرند و تحصیل در آن ها، هدف دانشجویان ملی و بین المللی است. در ادامه با برخی از بهترین و معتبرترین دانشگاه های چین آشنا می شوید:

بهترین دانشگاه های چین: دانشگاه چینهوا

دانشگاه چینهوا واقع در شمال غربی پکن، در سال 1911 تاسیس شد. دانشگاه چینهوا به عنوان یکی از قدیمی ترین دانشگاه ها قطعا در لیست دانشگاه های معتبر چین قرار دارد. نزدیک به 37000 دانشجوی ملی و بین المللی مشغول به تحصیل برنامه های مختلف در مقاطع متفاوت هستند. بر اساس آمار، 41 درصد از دانشجویان بین المللی در مقطع کارشناسی، 29 درصد در مقطع کارشناسی ارشد، 9 درصد در مقطع دکتری و سایر دانشجویان در برنامه های کوتاه مدت دانشگاه چینهوا، درس می خوانند. برخی از مهم ترین برنامه های ارائه شده در دانشگاه چینهوا عبارتند از:

 1. مهندسی.
 2. ادبیات.
 3. هنر.
 4. تاریخ.
 5. فلسفه.
 6. اقتصاد.
 7. مدیریت.
 8. وکالت.
 9. آموزش.
 10. پزشکی.

یکی از مهم ترین نکات درباره دانشگاه چینهوا، امکان تحصیل بیش از 500 برنامه در مقاطع مختلف به زبان انگلیسی است. برخی از رشته هایی که در این دانشگاه به زبان انگلیسی ارائه می شوند، عبارتند از:

 1. علوم سیاسی.
 2. روابط بین الملل.
 3. مهندسی مکانیک.
 4. تجارت جهانی.

دانشگاه چینهوا بیش از 300 موسسه و لابراتوار تحقیقاتی را در خود جای داده است.

بهترین دانشگاه های چین: دانشگاه پکینگ

دانشگاه پکینگ (PKU)، اولین دانشگاه ملی چین، در سال 1898 تاسیس شد. این دانشگاه با دربرگیری باغ های مشجر، معماری سنتی چینی و نقاشی های دیواری یکی از زیباترین دانشگاه های جهان است. دانشگاه پکینگ را می توان یکی از مهم ترین عوامل مدرن سازی چین معاصر در نظر گرفت. برنامه های تحصیلی مختلف مانند علوم اجتماعی، علوم انسانی و پزشکی در دانشگاه پکینگ ارائه می شوند و دانشجویان ملی و بین المللی در مقاطع مختلف و به هر دو زبان چینی و انگلیسی می توانند به تحصیل این برنامه ها بپردازند. بر اساس آمار، نزدیک به 38583 دانشجو مشغول به تحصیل در این دانشگاهند که از این تعداد 6120 نفر دانشجوی بین المللی هستند. دانشگاه پکینگ لابراتوارهای تحقیقاتی و بزرگترین کتابخانه آسیا را در دل خود جای داده است.

دانشگاه پکینگ اسکان دانشجویی و خوابگاه های مجهز را برای دانشجویان بین المللی در مقطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی فراهم کرده است.

با توجه به بالا بودن تعداد دانشگاه های چین، هنوز دانشگاه های بسیاری برای معرفی باقی مانده اند. با ما همراه باشید.

تعداد دانشگاه های چین
Li-River,-China

بهترین دانشگاه های چین: دانشگاه علم و تکنولوژی چین

دانشگاه علم و تکنولوژی چین (USTC) در سال 1958 در شهر هفئی تاسیس شد. این دانشگاه که از 5 دانشکده نزدیک به هم در همین شهر تشکیل شده، پذیرای دانشجویان ملی و بین المللی در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتراست و برنامه های خود را به هر دو زبان چینی و انگلیسی ارائه می دهد. از میان 16434 دانشجوی مشغول به تحصیل در دانشگاه علم و تکنولوژی چین، 868 دانشجو از کشورهای دیگر پذیرفته شده اند. بسیاری از این دانشجویان بین المللی می توانند از امکانات مالی و بورسیه های دانشگاه برای کاهش هزینه های خود استفاده کنند. مهم ترین این بورسیه ها عبارتند از:

 1. بورسیه تحصیلی USTC.
 2. بورسیه دولتی چین.
 3. بورسیه ارائه شده توسط آکادمی علوم چین و آکادمی علوم جهانی.

بیش از 70 درصد از دانشجویان دوره کارشناسی، در برنامه تحقیقاتی USTC که در لابراتوراهای دانشگاه و موسسات تحقیقاتی آکادمی علم انجام می شود، شرکت می کنند.

بهترین دانشگاه های چین: دانشگاه سان یات سن

دانشگاه سان یات سن چین با قدمتی 100 ساله در جنوب چین واقع شده است. سان یات سن به عنوان یکی از مدرن ترین دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی چین، مورد حمایت وزارت آموزش چین و استاندار گوانژو قرار دارد. سه شهر گوانژو، ژوهای و شنزن میزبان پنج پردیس این دانشگاه هستند. دانشگاه سان یات سن به عنوان یکی از برترین دانشگاه های چین، پذیرای نزدیک به 53734 دانشجوست که 4183 نفر از این جمعیت را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند. از مهم ترین شاخه های ارائه شده در این دانشگاه، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. علوم انسانی.
 2. علوم اجتماعی.
 3. علوم طبیعی.
 4. علوم پزشکی.
 5. مهندسی.

7. برترین دانشگاه های مهندسی چین

بسیاری از دانشگاه های معتبر چین، فعالیتی گسترده و در سطح جهانی در زمینه مهندسی دارند. در ادامه مقاله لیست دانشگاه های معتبر چین در زمینه مهندسی را ارائه و برترین دانشگاه های چین برای این رشته را معرفی خواهیم کرد.

Shanghai,-China

برترین دانشگاه های مهندسی چین: موسسه تکنولوژی هاربین چین

موسسه تکنولوژی هاربین چین (HIT) در سال 1920 تاسیس شد و امروزه بیش از 20 دانشکده و دپارتمان را به خود اختصاص داده است. تمرکز اصلی دانشگاه HIT بر علوم مهندسی و تکنولوژی است و یکی از از دانشگاه های پیشرو چین در این زمینه به شمار می رود. این دانشگاه با توجه به ظرفیت و توانایی بالایی که در تحقیقات و نوآوری دارد، عهده دار پروژه های بزرگ و پیچیده ملی شده است. در حقیقت موسسه هاربین در رتبه دوم برنامه های تحقیقات علمی در چین قرار دارد و با اختراعات مختلف در مدت زمان کوتاه، تاثیر به سزایی در پیشرفت تحقیقات چین داشته است.

3904 دانشجو از میان جمعیت 31513 نفری موسسه تکنولوژی هاربین، از کشورهای مختلف جهان پذیرش شده اند.

برترین دانشگاه های مهندسی چین: دانشگاه جیائو تونگ چین

دانشگاه جیائو تونگ شانگهای (SJTU)، در منطقه مینانگ شانگهای در سال 1896 تاسیس شد. این دانشگاه میزبان 38556 دانشجوست که از این تعداد 4261 نفر را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند. این دانشجویان که از سراسر جهان و کشورهایی مانند کره جنوبی، ژاپن، اندونزی، آمریکا، آلمان، فرانسه، بریتانیا، کانادا، کره شمالی و استرالیا مشغول به تحصیل در دانشگاه جیائوتونگ هستند، می توانند از مزایای مختلف این دانشگاه بهره ببرند. شهرت این دانشگاه که یک موسسه عالی آموزش معتبر در سطح جهان است، به کیفیت آموزش بالا، جامع بودن برنامه های ارائه شده، تاکید بر نوآوری و تحقیق-محور بودن آن است.

برترین دانشگاه های مهندسی چین: دانشگاه علوم و تکنولوژی هوآژونگ

دانشگاه علوم و تکنولوژی هوآژونگ (HUST)، در بخش مرکزی شهر ووهان واقع شده است. این دانشگاه با 86 برنامه کارشناسی، 303 برنامه کارشناسی ارشد و 237 برنامه دکترا یکی از محبوب ترین دانشگاه های چین برای تحصیل مقاطع مختلف به شمار می رود. از مهم ترین شاخه های ارائه شده در این دانشگاه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. مهندسی.
 2. داروسازی.
 3. مدیریت.
 4. علم.
 5. فلسفه.
 6. اقتصاد.
 7. وکالت.
 8. آموزش.
 9. ادبیات.
 10. تاریخ.
 11. کشاورزی.

توجه داشته باشید که بسیاری از این برنامه ها به زبان انگلیسی ارائه می شوند.

دانشگاه هوآژونگ با 2000 دانشجوی بین المللی از میان 50000 دانشجوی مشغول به تحصیل در این دانشگاه، یکی از پر جمعیت ترین دانشگاه های چین به شمار می رود و با ارتقا خود از نظر آموزش و پژوهش، میان 10 دانشگاه برتر چین قرار گرفته است.

برترین دانشگاه های مهندسی چین: دانشگاه ژجیانگ

دانشگاه ژجیانگ (ZJU) در هانگزو، مرکز استان ژجیانگ، در سال 1897 تاسیس شد. 7 پردیس این دانشگاه میزبان بیش از 7000 دانشجوی بین المللی از 149 کشور جهان است. یکی از دلایل بالا بودن تعداد دانشجویان بین المللی در این دانشگاه این است که دانشگاه ژجیانگ پذیرای بیش از 900 دانشجو با بورسیه تحصیلی است. همچنین بسیاری از برنامه های این دانشگاه خصوصا در مقطع تحصیلات تکمیلی به زبان انگلیسی ارائه می شوند. از مهم ترین شاخه های علمی ارائه شده در دانشگاه ZJU می توان به مهندسی، علوم پزشکی و علوم انسانی اشاره کرد. این دانشگاه در لیست دانشگاه های معتبر چین قرار دارد.

18 برنامه تحصیلی دانشگاه ژجیانگ به عنوان “طرح درجه اول مضاعف چین” انتخاب شدند و 39 برنامه آن در رده A ارزبابی ملی چین قرار دارند.

علاقه مندان تحصیل پزشکی در چین را فراموش نکرده ایم. در بخش بعدی به بررسی شرایط برترین و بهترین دانشگاه های پزشکی چین می پردازیم.

بهترین دانشگاه های پزشکی چین
Shanghai,-China-(2)

8. بهترین دانشگاه های پزشکی چین

متقاضیان زیادی برای تحصیل پزشکی در چین وجود دارد. در ادامه لیست دانشگاه های معتبر چین در زمینه علوم پزشکی را ارائه می دهیم.

بهترین دانشگاه های پزشکی چین: دانشگاه فودان

دانشگاه فودان که در سال 1905 تاسیس شد، شامل 4 پردیس در مرکز شانگهای می شود. این دانشگاه با تمرکز ویژه بر جذب دانشجویان بین المللی، برنامه های خود را به هر دو زبان چینی و انگلیسی ارائه و بورسیه های متنوعی را در اختیار دانشجویان خود قرار می دهد. رشته های مختلف و متنوعی در دانشگاه فودان در بالاترین سطح تدریس می شوند اما یکی از پر طرفدار ترین آن ها، رشته پزشکی است. هدف برنامه پزشکی در این دانشگاه پرورش پزشکانی با سطح دانش بالا و مهارت های بالینی و حرفه ای است. دانشگاه فودان امکانات کامل مانند خوابگاه های مجهز را برای دانشجویان ملی و بین المللی فراهم کرده و از نظر تحقیق و پژوهش یکی از سطح بالاترین دانشگاه های چین به شمار می رود. مهم ترین آزمایشگاه های تحقیقاتی در دانشگاه فودان به علوم زیر تعلق دارد:

 1. مهندسی ژنتیک.
 2. فیزیک سطح.
 3. نوروبیولوژی پزشکی.

دانشگاه فودان از دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در چین است.

نزدیک به 32597 دانشجو در دانشگاه فودان مشغول به تحصیلند که از این میان 4116 نفر از دانشجویان بین المللی هستند.

بهترین دانشگاه های پزشکی چین: دانشگاه نانجینگ

اگر شرایط این روش را ندارید، نگران نباشید:

شما می توانید با ورود به سامانه پیشنهاد، روش های مهاجرتی را که با شرایط شما انطباق دارند را براساس آپدیت های روز، پیدا کنید.

ورود به سامانه پیشنهاد

دانشگاه پزشکی نانجینگ (NMU) که امروزه یکی از مدرن ترین و بهترین دانشگاه های پزشکی چین به شمار می رود، در سال 1934 تاسیس شد. دانشگاه نانجینگ که به دنبال تبدیل شدن به یکی از بهترین دانشگاه های جهان است، با دانشگاه های کشورهایی مانند آمریکا، کانادا، استرالیا، سوئد، ژاپن، تایوان و هنگ کنگ همکاری می کند.  رشته های تحصیلی در این دانشگاه به زبان های چینی و انگلیسی تدریس می شوند. پزشکی از مهم ترین شاخه هایی است که دانشگاه نانجینگ در برنامه های خود قرار داده است و تمرکز ویژه ای بر آموزش پزشکی، تحقیقات و نوآوری، خدمت رسانی و ارتقا فرهنگ دارد.

یکی از مزایای تحصیل پزشکی در دانشگاه نانجینگ، امکان بهره مندی از کتابخانه این دانشگاه است که حجم عظیمی از منابع چاپی پزشکی، کتب پزشکی الکترونیکی و مجلات پزشکی به زبان های مختلف را در بر می گیرد. دانشگاه نانجینگ همچنین مسئول انتشار 11 مجله پزشکی است.

در ادامه دو مورد دیگر از برترین و بهترین دانشگاه های پزشکی چین را معرفی و رتبه جهانی تعدادی از دانشگاه های چین را ذکر می کنیم.

Summer-Palace,-Xinjiangongmen-Road,-Haidian,-China

بهترین دانشگاه های پزشکی چین: دانشگاه پایتخت

دانشگاه پزشکی پایتخت (CMU) که در پکن واقع شده است، در سال 1960 تاسیس شد و امروزه 10 دانشکده، 14 بیمارستان وابسته و 1 موسسه آموزشی را در بر می گیرد. دانشگاه پایتخت در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در چین قرار دارد. این دانشگاه برنامه های متنوع پزشکی را در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا برای بیش از 9000 دانشجو ملی و بین المللی ارائه می دهد. از مهم ترین و محبوب ترین این برنامه ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. پزشکی عمومی.
 2. پزشکی بالینی.
 3. علوم اعصاب.
 4. چشم پزشکی.
 5. پزشکی سالمندان.
 6. اورولوژی.
 7. سم شناسی.
 8. مهندسی پزشکی.
 9. طب سنتی چینی.
 10. بهداشت.

تحصیل در دانشگاه پایتخت چین به هر دو زبان چینی و انگلیسی امکان پذیر است.

بهترین دانشگاه های پزشکی چین: دانشگاه شانتو

دانشگاه پزشکی شانتو در شهر ساحلی به همین نام قرار دارد. این دانشگاه در زمینه آموزش پزشکی دانشجو-محور، در ارائه خدمات پزشکی و بهداشتی بیمار-محور، در تحقیقات پزشکی و بالینی برنامه-محور است. تمرکز ویژه دانشگاه شانتو بر بهبود آموزش، تحقیقات و ارائه خدمات بر اساس استاندارد های جهانی است.

تحصیل پزشکی در دانشگاه شانتو مزایای منحصر به فردی دارد از جمله:
1. مدت تحصیل 5 ساله.
2. امکان تحصیل به زبان انگلیسی.
3. در دسترس بودن بورسیه تحصیلی دولتی گوانژو.

9. رنکینگ جهانی بهترین دانشگاه های چین

تعداد دانشگاه های چین با رتبه جهانی بالا کم نیست. یکی از دغدغه های اصلی متقاضیان تحصیل در چین، دانستن این رتبه هاست. جدول زیر این اطلاعات را در اختیارتان قرار خواهد داد:

دانشگاهرتبه جهانی
دانشگاه چینهوا16
دانشگاه پکینگ22
دانشگاه فودان40
دانشگاه ژجیانگ54
دانشگاه جیائو تونگ60
دانشگاه علوم و تکنولوژی چین89
دانشگاه نانجینگ120
دانشگاه ووهان257
دانشگاه تونگجی265
دانشگاه معمولی پکن277
موسسه تکنولوژی هاربین260
دانشگاه هوآژونگ400
دانشگاه شانتو925
دانشگاه پزشکی پایتخت1038

برای کسب اطلاعات بیشتر مانند لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در چین و دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در چین، همراه ما بمانید.

Guanlan-Lake-Huayi-Feng-Xiaogang-Film-Commune,-Haikou,-China
Guanlan-Lake-Huayi-Feng-Xiaogang-Film-Commune,-Haikou,-China

10. لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در چین

لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در چین به شرح زیر است:

 1. Hefei University of Technology (صرفا در رشته های مهندسی مواد و مدیریت).
 2. University of Science and Technology of China (Hefei).
 3. Beihang University.
 4. Beijing Forestry University (معماری منظر، جنگلداری).   
 5. Beijing Normal University.
 6. Beijing University of Chemical Technology (صرفاً در رشته مهندسی شیمی).
 7. Beijing University of Posts and Telecommunications (مهندسی فناوری اطلاعات، علوم کامپیوتر)    
 8. Capital Normal University (ریاضیات).  
 9. Central Academy of Fine Arts (هنرهای تجسمی، طراحی).
 10. Central University of Finance and Economics (اقتصاد).

توجه به لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در چین امری ضروری برای شروع تحصیل در این کشور است.

11. دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در چین

دانشگاه های پزشکی چین که مورد تایید وزارت بهداشت ایران قرار دارند، عبارتند از:

 1. Beijing Normal University.
 2. Beijing university of Chinese medicine (در رشته داروسازي و طب سنتی در مقطع تحصیلات تکمیلی براي دارندگان مدرك پزشکی).
 3. Capital Medical University.
 4. Central South University.
 5. China agricultural university.
 6. China Med University.
 7. China Pharmaceutical University.
 8. Chinese University Hong Kong.
 9. East china university of science and technology.
 10. Fudan University.
 11. Huazhong University of Science and Technology.
 12. Jilin University.
 13. Jinan University.
 14. Nanjing Agriculture University.
 15. Nanjing Medical University.
 16. Nanjing University.
 17. Nankai University.
 18. Ocean University of China.
 19. Peking University.
 20. Shandong University.
 21. Shanghai jiao Tong University.
 22. Shanghai University.
 23. Sichuan University.
 24. Soochow University.
 25. Southeast University.
 26. Sun Yat-Sen University.
 27. Tianjin University.
 28. Tongji University.
 29. Tsinghua University.
 30. University Hong Kong.
 31. University of Chinese Academy of Science.
 32. University of Science and Technology of China.
 33. Wuhan University.
 34. Xiamen University.
 35. Xian jiaotong University.
 36. Zhejiang University.
 37. Zhengzhou University.

هزینه تحصیل در چین چقدر است؟ شرایط بورسیه های تحصیلی چین چگونه است؟ پاسخ سوالات خود را در ادامه مقاله بیابید.

لیست دانشگاه های معتبر چین
Hangzhou,-China

12. هزینه تحصیل در چین

هزینه تحصیل در چین در مقایسه با بسیاری از کشورهای جهان مقرون به صرفه است و متقاضیان می توانند با پرداخت هزینه ای مناسب در دانشگاه هایی با سطح جهانی به تحصیل مشغول شوند. هزینه تحصیل در چین ارتباط مستقیم با مقطع، رشته تحصیلی و همچنین دانشگاه محل تحصیل دانشجو دارد اما به طور کلی می توان این هزینه را مبلغی بین 3300 تا 30000 دلار در سال تخمین زد. برای اطلاعات بیشتر، به جدول زیر توجه کنید:

برنامه تحصیلیهزینه تحصیل (به دلار – در سال)
مقطع کارشناسی1.293 تا 6.186 دلار
مقطع کارشناسی ارشد1.423 تا 5.880 دلار
مقطع دکتری1.293 تا 4.963 دلار

13. بورسیه تحصیلی چین

استفاده از بورسیه تحصیلی در چین امری رایج و تنوع و تعداد آن بالاست. دانشجویان می توانند با استفاده از بورسیه های تحصیلی هزینه تحصیل در چین را کاهش دهند. بورسیه های تحصیلی چین هزینه های زیر را پوشش می دهند:

 1. هزینه تحصیل در چین (شهریه دانشگاه).
 2. کمک هزینه زندگی.
 3. هزینه اسکان دانشجویی.

معمولا 4 یا 5 نفر واجد شرایط دریافت بورسیه های تحصیلی چین می شوند.

در آخرین بخش از مقاله از هزینه زندگی و معایب تحصیل در چین حرف می زنیم.

بهترین دانشگاه های پزشکی چین
Fenghuang,-Xiangxi,-China-(2)

14. هزینه زندگی در چین

هزینه زندگی در چین مقرون به صرفه است و دانشجویان با ماهیانه بین 600 تا 1000 دلار می توانند نیازهای زندگی خود را تامین کنند. البته هزینه زندگی در شهرهایی مانند پکن، شانگهای و شنژن گران تر است و به مبلغ 1000 تا 1200 دلار در ماه می رسد. برای جزئیات بیشتر به جدول زیر توجه کنید:

نوع هزینهمبلغ هزینه
اسکان دانشجویی150 تا 1.000 دلار در ماه
مواد غذایی170 تا 200 دلار در ماه
حمل و نقل15 تا 20 دلار در ماه
کتاب و احتیاجات تحصیل30 تا 50 دلار در هر ترم تحصیلی
بیمه60 دلار برای 6 ماه

15. معایب تحصیل در چین

آیا شرایط تحصیل در چین را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

در کنار مزایای تحصیل در چین، معایبی نیز وجود دارد:

 1. با وجود تعداد بالای دانشجویان بین المللی در چین، جمعیت آن ها در برابر دانشجویان چینی کم به چشم می آید و حس غربت و تنهایی را ایجاد می کند.
 2. میزان آلودگی در برخی از شهرهای مهم چین مانند پکن زیاد است و تحمل این مسئله برای دانشجویانی که تجربه آلودگی را ندارند، سخت خواهد بود.
 3. دانشجویان پزشکی برای برقراری ارتباط با مریض در زمان فارغ التحصیلی نیازمند یادگیری زبان چینی هستند.
 4. در میان تعداد زیاد دانشگاه های چین، اگرچه بسیاری در لیست دانشگاه های معتبر چین و جهان قرار گرفته اند، تعدادی نیز سطح کیفی آموزشی پایینی دارند و مدرک دریافتی از این دانشگاه ها ارزش چندانی چه در چین و چه در سایر نقاط جهان ندارد.
 5. آموزش پزشکی به دانشجویان روی بدن انسان واقعی انجام نمی شود و عروسک هایی برای این کار مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین در دوره کارآموزی، دانشجویان اجازه ی لمس بدن بیمار را ندارند.

سوالات متداول بهترین دانشگاه های چین

✅ آیا دانشگاه های چین رتبه جهانی بالایی دارند؟

بله! دانشگاه هایی مانند چینهوا، فودان، پکینگ و ژجیانگ در بین 100 دانشگاه برتر جهان قرار دارند.

✅ آیا وزارت بهداشت ایران دانشگاه های پزشکی چین را تایید می کند؟

بله! 37 دانشگاه پزشکی چین مورد تایید وزارت بهداشت ایران قرار دارند.

✅ آیا دانشگاه های چین مورد تایید وزارت علوم ایران قرار دارند؟

بله! بسیاری از دانشگاه های چین مورد تایید وزارت علوم ایران هستند.

✅ تحصیل در بهترین دانشگاه های چین به زبان هایی ممکن است؟

بهترین دانشگاه های چین برنامه های خود را به هر دو زبان چینی و انگلیسی ارائه می دهند.

✅ چه رشته هایی در دانشگاه های چین ارائه می شوند؟

مهم ترین رشته های تحصیلی در شاخه های مختلف پزشکی، مهندسی، علوم اجتماعی، فلسفه، وکالت و سایر شاخه ها در دانشگاه های چین ارائه می شوند.

جمع بندی

Conclusion

اگر به دنبال تحصیل در دانشگاه با سطح جهانی هستید که هزینه ی مناسبی را به همراه داشته باشد، چین یکی از گزینه های ایده آل برای شماست. دانشگاه های این کشور با فراهم کردن بهترین و به روز ترین امکانات مانند لابراتورا ها، آزمایشگاه ها، کتابخانه ها و خوابگاه های دانشجویی، خود را در میان دانشگاه های معتبر جهان قرار داده اند. خوب است بدانید که لازم نیست برای یادگیری زبان چینی نگران باشید چرا که برنامه های بهترین دانشگاه های چین به هر دو زبان چینی و انگلیسی ارائه می شوند. فراموش نکنید با تحصیل در چین، درهای تحقیق، پژوهش و انجام کارهای علمی همواره به رویتان باز خواهد بود.

در صورت تمایل با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت نمایید.

همچنین شما عزیزان می توانید تمامی سوالات خود را در قسمت پرسش و پاسخ های همین مقاله بپرسید تا توسط مشاورین ارشد موسسه پاسخ داده شود.

certificate
certificate
certificate
certificate

مجوزات رسمی موسسه حقوقی سروش فردا / موسسه سفیر سروش فردا

اصل تمامی مجوزات در دفتر مرکزی تهران، قابل رویت و استعلام است.

lawyer

۱۲سال سابقه وکالت

مشاوره زیر نظر وکلای پایه یک دادگستری ایران از سال ۱۳۸۷

+۲۰۰همکاری رسمی

همکاری رسمی با وکلا و موسسات مهاجرتی برخی کشورهای اروپایی

 • مشاوره رایگان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۰۹:۰۰ الی ۱۸:۰۰ - پنج شنبه ها تا ساعت ۱۶

موسسه سروش فردا