100 درصد تخفیف بهاره مشاوره تخصصی.

مشاوره تخصصی مهاجرت با 100٪ تخفیف (بهاره)

100٪ تخفیف مشاوره

دریافت مشاوره دریافت مشاوره

بهترین دانشگاه های پزشکی جهان 2023 (کشور برتر + بورسیه)

europe Flag

حضور در بهترین دانشگاه های پزشکی دنیا همواره هدف علاقه‌مندان این رشته است و بسیاری از جوانان تمایل دارند خود را به برترین دانشگاه‌های پزشکی جهان برسانند. این دانشجویان به دنبال کیفیت بالای آموزش و کسب مدارک معتبر هستند اما همزمان با هزینه‌های تحصیل نیز مواجهند. ما در این مقاله، لیست بهترین دانشگاه های پزشکی جهان را بر اساس معیارهای QS ارائه می‌کنیم و همزمان به سراغ معرفی دانشگاه‌های رایگان پزشکی و بورسیه‌های در دسترس در جهان می‌رویم. پاسخ سوالات خود را در این مقاله بیابید؛ سوالاتی مانندِ:

 • لیست بهترین دانشگاه‌های پزشکی جهان شامل کدام دانشگاه‌ها است؟
 • برترین دانشگاه های پزشکی جهان با امکان تحصیل رایگان کدامند؟
 • بهترین دانشگاه های پزشکی دنیا چه بورسیه‌هایی ارائه می‌دهند؟
 • بهترین دانشگاه های پزشکی جهان چه افتخاراتی را در کارنامه‌شان دارند؟
 • مزایا و معایب تحصیل در بهترین دانشگاه های پزشکی جهان کدامند؟

بررسی بهترین دانشگاه های پزشکی جهان

بهترین دانشگاه های پزشکی جهان همیشه مقصدی مناسب برای کسانی است که می خواهند ضمن مهاجرت به کشورهای پیشرفته، از حقوق و مزایای مناسبی بعد از اتمام تحصیلات برخوردار شوند. برای آغاز راه، معمولاً اولین سوال در مورد شرایط تحصیل در بهترین دانشگاه های پزشکی دنیا است. در این مقاله با ارائه لیست بهترین دانشگاه های پزشکی جهان به شما می‌گوییم که این دانشگاه ها در کدام کشورها قرار دارند و درباره ملاک تشخیص برترین دانشگاه های پزشکی جهان از نظر رتبه علمی، هزینه تحصیلی، بورسیه و … صحبت خواهیم کرد. اگر عکس بهترین دانشگاه های پزشکی جهان روی میز شماست، بدانید که می‌توانید رویایتان را به حقیقت تبدیل کنید. با ما همراه باشید.

آدرس اینستاگرام موسسه سروش فردا: eurolife@ کلیک کنید.

در نظر داشته باشید مشاورین موسسه حقوقی سروش فردا ، همگی تعلیم کافی را برای پاسخگویی به سوالات شما دیده اند. می توانید پس از خواندن این مقاله با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت کنید.

همچنین می توانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ این مقاله نیز مطرح کنید تا توسط مشاورین ارشد موسسه به آنها پاسخ داده شود.

لیست بهترین دانشگاه های پزشکی جهان
Stockholm,-Stockholm,-Sverige

1. رتبه بندی بهترین دانشگاه های پزشکی جهان

برای دانشجویان بین المللی انتخاب محل تحصیل در دانشگاه کار ساده‌ای نیست. از سال 2004 میلادی، QS (یکی از معتبرترین رتبه بندی های دانشگاه های جهان)، یک لیست به عنوان بهترین دانشگاه های جهان در رشته های مختلف مثل پزشکی، مهندسی و … ارائه می‌دهد. این معیار به دانشجویان سراسر جهان ابزاری مستقل، عینی و مبتنی بر داده‌ها می‌دهد تا به آن‌ها در انتخاب دانشگاه مناسب کمک کند.

در رتبه بندی QS لیست بهترین دانشگاه های پزشکی جهان به صورت زیر ارائه شده است:

رتبه/ رنکینگنام دانشگاهکشور
1دانشگاه هاروارد (Harvard University)آمریکا
2دانشگاه آکسفورد (University of Oxford)انگلستان
3دانشگاه استنفورد (Stanford University)آمریکا
4دانشگاه جانز هاپکینز (Johns Hopkins University)آمریکا
5دانشگاه کمبریج (University of Cambridge)انگلستان
6دانشگاه UCLانگلستان
7دانشگاه کارولینسکا (Karolinska Institutet)سوئد
8کالج سلطنتی لندن (Imperial College London)انگلستان
9دانشگاه کالیفرنیا – لس آنجلس (University of California, Los Angeles- UCLA)آمریکا
10دانشگاه کالیفرنیا – سان فرانسیسکو (University of California, San Francisco – UCSF)آمریکا

از رتبه بندی های معتبر دیگر جهانی می توان از U.S. News & World Report، رتبه‌بندی شانگهای و times نام برد که سالانه یک لیست از بهترین دانشگاه های جهان در رشته های مختلف مثل پزشکی، مهندسی و … ارائه می دهد. در برخی موارد لیست دانشگاه های پزشکی جهان در هر سایت ممکن است عکس دیگری باشد.

در ادامه بهترین دانشگاه های پزشکی جهان را از جنبه‌های دیگر معرفی می‌کنیم.

عکس بهترین دانشگاه های پزشکی جهان
oxford-things-to-do-bridge-of-sighs

2. بهترین دانشگاه های جهان در رشته پزشکی از نظر هزینه

هر چند رتبه بندی برترین دانشگاه های پزشکی جهان از نظر علمی بسیار مهم و کارآمد است، هزینه های تحصیل در کشورها و دانشگاه های مختلف، نقش تعیین‌کننده‌ای در تعیین مقصد مهاجرت خواهد داشت.

طبق آمارهای موجود، بر عکس بهترین دانشگاه های پزشکی جهان، ارزان ترین آن‌ها در کشورهایی مانند چین، قرقیزستان، قزاقستان، بنگلادش، فیلیپین و گرجستان قرار دارند. مشکل اینجاست که اکثر این دانشگاه های ارزان در لیست های رتبه بندی دانشگاه های پزشکی جهان، رتبه بالایی ندارند! پس راه برای پیدا کردن یک دانشگاه پزشکی ارزان ولی معتبر چیست؟

روش کاملا بر عکس و بهترین راه، استفاده از دانشگاه های پزشکی بورسیه دار یا رایگان است که در سطوح بالای علمی جهان قرار دارند. به عنوان مثال تحصیل پزشکی در آلمان به زبان آلمانی یا تحصیل در بسیاری از دانشگاه های نروژ رایگان است و این کمک بسیار زیادی در رابطه با هزینه های تحصیل به دانشجویان مهاجر می کند.

3. برترین دانشگاه های پزشکی رایگان در جهان

در سال های اخیر بسیاری از دانشگاه های جهان برای فراهم آوردن شرایط تحصیل برای همه مشتاقان، اقدام به ایجاد طرح‌های رایگان آموزشی و یا بورسیه های بسیار مناسب نموده‌اند. به عنوان مثال تحصیل پزشکی در دانشکده پزشکی دانشگاه نیویورک (New York University – NYU)، یکی از برترین دانشگاه های پزشکی جهان که دارای رتبه جهانی 33 است، همیشه بسیار گران و حدود 250.000 دلار بود ولی در سال 2018، این دانشگاه اعلام کرد که ارائه آموزش بدون شهریه را برای همه پزشکان مشتاق آغاز خواهد کرد.

از دیگر دانشگاه های رایگان پزشکی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دانشکده پزشکی کورنل (Weill Cornell Medicine)
 • دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن (University of Washington)
 • دانشگاه برگن در نروژ (University of Bergen)
 • دانشگاه رایگان برلین (Freie Universität Berlin)
 • دانشگاه فنی مونیخ
 • دانشگاه پزشکی وین (MedUni Wien)
بهترین دانشگاه های پزشکی دنیا

4. بهترین دانشگاه های پزشکی در جهان از نظر بورسیه

دانشگاه های معتبر در سراسر جهان طرح‌هایی برای بورسیه کردن دانشجویان علاقمند ارائه می‌دهند. بعضی از این طرح‌ها توسط دولت‌ها و بعضی توسط سایر موسسات یا خیرین ارائه شده است.

بورسیه ها در آمریکای شمالی

در آمریکا،  بورسیه های مهمان بین المللی کالج جراحان آمریکا برای فارغ التحصیلان 35 تا 50 ساله که علاقه‌مند به تدریس یا تحقیق پزشکی هستند، برای تحصیل و انجام تحقیقات در ایالات متحده ارائه می‌شود. دیگر کمک‌هزینه‌های کشور آمریکا عبارتند از:

 • جوایز AMWA
 • بورسیه های ASCP زیمنس
 • کمک هزینه های تحصیلی ASME

در کشور کانادا نیز بورسیه های مختلفی ارائه می‌شود که می‌توان از جوایز دانشکده پزشکی دانشگاه کالگری (University of Calgary) نام برد.

بورسیه های پزشکی در اروپا

در قاره اروپا نیز بورسیه های مختلفی برای دانشجویان پزشکی وجود دارد:

 • بورسیه های شایستگی AMC Amsterdam – بورسیه های دانشکده پزشکی برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا/EEA که در دانشکده پزشکی در دانشگاه آمستردامین هلند تحصیل می کنند.
 • بورسیه های کارل دویسبرگ – بورسیه های پزشکی تا سقف 10000 یورو  برای دانشجویان بین المللی که مایل به تحصیل در آلمان هستند.
 • بورسیه ها و کمک هزینه های تحقیقاتی بنیاد Novo Nordisk – بورسیه های تحقیقاتی که برای دانشجویان در زمینه های تحقیقات بالینی در دانمارک ارائه می‌شوند.
 • بورسیه های کارشناسی ارشد جهانی موسسه کارولینسکا – برای دانشجویان بین المللی که به دنبال تحصیل در موسسه کارولینسکا در سوئد هستند.
 • بورسیه DAAD آلمان – مهم‌ترین کمک هزینه تحصیل و زندگی برای دانشجویان بین‌المللی در آلمان است. این بورسیه از بهترین انواع بورسیه تحصیلی پزشکی در آلمان به شمار می‌رود.

شرایط تحصیل پزشکی در انگلستان با بورسیه نیز فراهم است. از جمله بورسیه های مختلف انگلستان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دانشکده پزشکی امپریال کالج لندن طیف وسیعی از بورس تحصیلی برای تحصیل MBBS یا BSc در پزشکی در کالج امپریال لندن ارائه می‌دهد.
 • کینگز کالج لندن بهداشت جهانی و پزشکی اجتماعی که برای همه ملیت ها قابل استفاده است.
 • کمک هزینه تحصیلی QMUL جان آبرنتی (بارتس) برای پزشکی، بورسیه ای مبتنی بر نیاز برای دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی که در دانشگاه کوئین مری لندن تحصیل می‌کنند.

علاوه بر موارد فوق، موارد بسیار دیگری نیز برای اخذ بورسیه وجود دارد که می‌توان از آن‌ها متناسب با کشور مقصد استفاده نمود.

Berlin,-Deutschland
Berlin,-Deutschland

5. معرفی برخی از بهترین دانشگاه های جهان برای تحصیل پزشکی

می‌توان گفت که آمریکا، انگلیس، سوئد و آلمان از بهترین کشور ها برای تحصیل پزشکی در دنیا هستند. تحصیل در این کشورها که دارای بهترین دانشگاه های پزشکی جهان هستند، بر عکس تصور عموم با استفاده از برترین بورسیه های دنیا با قیمت های بسیار کمتر امکان‌پذیر است.

در زیر به معرفی بعضی از بهترین دانشگاه های دنیا در رشته پزشکی می‌پردازیم:

6. دانشگاه پزشکی هاروارد آمریکا

دانشگاه هاروارد که در سال 1636 تأسیس شد، قدیمی‌ترین مؤسسه آموزش عالی در ایالات متحده است و به طور گسترده از نظر نفوذ، شهرت و شجره علمی به عنوان یک دانشگاه پیشرو نه تنها در ایالات متحده بلکه در جهان شناخته می‌شود.

پردیس 209 هکتاری هاروارد دارای 10 مدرسه اعطای مدرک به اضافه مؤسسه مطالعات پیشرفته رادکلیف، دو تئاتر و پنج موزه است. همچنین بزرگ‌ترین سیستم کتابخانه دانشگاهی در جهان با 18 میلیون جلد، 180000 عنوان مجموعه، حدود 400 میلیون نسخه خطی و 10 میلیون عکس در آن قرار دارد.

در حال حاضر، در مجموع 21000 دانشجو در دانشگاه حضور دارند. فقط نخبگان دانشگاهی می‌توانند مدعی جایگاهی در هاروارد شوند. هزینه اسمی حضور در این دانشگاه بالاست ولی این دانشگاه با استفاده از منابع مالی حاصل از خیریه‌ها و موقوفات به حدود 60 درصد از دانشجویان کمک مالی اعطا می‌کند.

از افتخارات دانشگاه هاروارد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فارغ‌التحصیلی هشت رئیس جمهور ایالات متحده از این دانشگاه
 • فارغ‌التحصیلی 49 برنده جایزه نوبل از این دانشگاه
 • 7 برنده مدال فیلدز
 • کسب 108 مدال المپیک
america

7. دانشگاه پزشکی کارولینسکا

موسسه کارولینسکا (KI) مستقر در استکهلم تنها به علوم پزشکی و بهداشتی اختصاص دارد و به کیفیت بالای تحقیقات و نوآوری مشهور است. خوب است بدانید که این دانشگاه به طور مداوم در 50 دانشگاه برتر از لیست بهترین های دنیا و 10 دانشگاه برتر پزشکی در اروپا قرار می‌گیرد.

موسسه کارولینسکا 11 برنامه جهانی ارائه می‌دهد که به زبان انگلیسی و با تمرکز بین‌المللی تدریس می‌شوند. این برنامه‌ها به طور فعال یک مدل آموزشی تعاملی را در برمی‌گیرد که بر ارتباط صمیمی دانشجویان و اساتید و همچنین مشارکت فعال دانشجویان تأکید می‌کند.

اساتید مؤسسه کارولینسکا اغلب به موازات تدریس به انجام تحقیقات می‌پردازند و دانشجویان را با آخرین پیشرفت‌های حوزه پزشکی درگیر می‌کنند.

خوب است بدانید که:

 • از سال 1901، مجمع نوبل، برندگان نوبل فیزیولوژی یا پزشکی را در موسسه کارولینسکا انتخاب می‌کند.
 • دانشگاه کارولینسکا بورسیه هایی را برای رفاه مالی دانشجویان بین‌‌المللی ارائه می‌دهد.

8. دانشگاه کالج سلطنتی لندن

امپریال کالج لندن با رتبه 6 در جهان یک موسسه بی نظیر در بریتانیا است که تنها بر علوم، مهندسی، پزشکی و تجارت تمرکز دارد. سیستم آموزشی امپریال کالج، پژوهش‌محور است.

تعداد بالای برندگان جوایز، دارندگان جایزه نوبل (16 نفر) و بورسیه های معتبر (انجمن سلطنتی، آکادمی سلطنتی مهندسی، آکادمی علوم پزشکی) در میان کارکنان و دانش‌آموختگان کالج سلطنتی لندن، گواهی بر کیفیت آموزشی–تحقیقاتی این مجموعه است.

62 درصد از دانشجویان امپریال در سال 2021-2022 شهروندان غیربریتانیایی بودند و در حال حاضر دانشجویانی از بیش از 140 کشور جهان در این دانشگاه حضور دارند.

بهترین دانشگاه های پزشکی جهان
Daunt-Books,-London,-England

9. دانشگاه پزشکی برلین – شاریته

دانشگاه پزشکی برلین – شاریته (Charité – Universitätsmedizin Berlin) یک بیمارستان آموزشی بزرگ در برلین وابسته به دانشگاه Humboldt و دانشگاه رایگان برلین است. مجله نیوزویک این بیمارستان را ششمین بیمارستان برتر جهان و بهترین بیمارستان اروپا نامید.

مطابق نظام رتبه‌بندی دانشگاهی QS در دنیا، شاریته بهترین مرکز آموزش پزشکی در دانشگاه های آلمان و نهمین مرکز برتر آموزش پزشکی در اروپاست.

شاریته با دربرگیری تعداد زیادی از مراکز تحقیقاتی مشترک (CRC)، یکی از فعال‌ترین موسسات پزشکی-پژوهشی آلمان است. این دانشگاه را چهار پردیس تشکیل می‌دهد:

 • Charité Mitte (CCM)
 • بنجامین فرانکلین (CBF)
 • Virchow Klinikum (CVK)
 • برلین بوخ (CBB)

یکی از فاکتورهای مهم برای دانشجویان هزینه تحصیل است و خوب است بدانید که گزینه‌های زیادی برای کمک به دانشجویان و اخذ بورسیه در دانشگاه شاریته وجود دارد که شرایط تحصیل پزشکی در آلمان را آسان کرده‌اند.

10. مزایا و معایب تحصیل در بهترین دانشگاه های پزشکی دنیا

تحصیل در رشته پزشکی با توجه به اینکه جزء مشاغل پر درآمد در سطح جهان محسوب می‌شود، سطح رضایت و رفاه زندگی را بالا خواهد برد و این آینده همزمان است با برخورداری برترین دانشگاه های پزشکی از دانش روز جهان و بهترین امکانات آموزشی.

فارغ‌التحصیلان بهترین دانشگاه های پزشکی جهان آمادگی ورود به بازار کار، علم و تحقیق را خواهند داشت.

در عین حال، شرایط سخت اخذ پذیرش از دانشگاه ها و تامین هزینه‌های نسبتاً بالای زندگی باعث بروز مشکلاتی برای دانشجویان بین‌المللی می‌شود که در صورت اخذ ویزای مناسب و پذیرش گرفتن از دانشگاه های معتبری که بورسیه های مناسب در اختیار دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا قرار می‌دهند، این مشکلات تا حدود زیادی برطرف می‌گردد.

مشکل زبان نیز برای تحصیل در بهترین دانشگاه های پزشکی دنیا وجود دارد و برای مثال شما برای تحصیل در برترین دانشگاه های پزشکی آلمان ممکن است به زبان آلمانی نیاز داشته باشید.

برترین دانشگاه های پزشکی جهان

سوالات متداول بهترین دانشگاه های پزشکی جهان

آیا امکان تحصیل رایگان بهترین دانشگاه های پزشکی دنیا وجود دارد؟

بله، تحصیل در بعضی از این دانشگاه ها مثل دانشگاه آزاد برلین رایگان است.

آیا برترین دانشگاه های پزشکی جهان بورسیه ارائه می‌دهند؟

بله، بعضی از دانشگاه ها بورسیه های مخصوصی برای دانشجویان و کاهش هزینه‌های آن‌ها ارائه کرده‌اند.

کدام دانشگاه ها در لیست بهترین دانشگاه های پزشکی جهان QS قرار دارند؟

4 دانشگاه برتر پزشکی جهان در رتبه بندی QS عبارتند از: 1- دانشگاه هاروارد 2- دانشگاه آکسفورد 3- دانشگاه استنفورد 4- دانشگاه جانز هاپکینز

تحصیل پزشکی در کدام دانشگاه های رایگان است؟

بر عکس برخی از بهترین دانشگاه های پزشکی جهان، تحصیل در بسیاری از دانشگاه های آلمان رایگان است.

بهترین کشور ها برای تحصیل پزشکی کدامند؟

کشورهایی مانند آمریکا، انگلیس، سوئد و آلمان را می‌توان از جنبه‌های مختلف بهترین کشور ها برای تحصیل پزشکی دانست.

جمع بندی

Conclusion

تحصیل در بهترین دانشگاه‌های پزشکی جهان رویای بسیاری از دانشجویان سراسر دنیاست و علاقه‌مندان رشته پزشکی همواره به دنبال حضور در این دانشگاه‌ها هستند. خوب است بدانید که اگرچه هزینه تحصیل در بهترین دانشگاه‌های پزشکی دنیا بالاست، بورسیه‌های متعددی به عنوان کمک‌هزینه در دسترس دانشجویان قرار دارند و بسیاری از کشورها مانند آلمان و نروژ نیز امکان تحصیل رایگان را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم کرده‌اند. بنابراین شما با انتخابی درست و متناسب با شرایط خود نه تنها از کیفیت بالای برترین دانشگاه‌های پزشکی دنیا بهره‌مند می‌شوید، بلکه می‌توانید با هزینه‌ای مناسب تحصیل کنید.

در صورت تمایل برای مشاوره تخصصی با مشاورین ارشد موسسه حقوقی سروش فردا اینجا کلیک کنیدو فرم ارزیابی را پر کنید.

 • مشاوره رایگان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت 10 الی 18

ثبت درخواست مشاوره
هزینه: موقتا رایگان