بهترین دانشگاه های روسیه (+ بررسی 2021)

russia Flag

امروزه بهترین دانشگاه های روسیه میزبان تعداد زیادی از دانشجویان ملی و بین المللی اند. از دلایل جذب دانشجویان بین المللی می توان به هزینه مناسب، سطح بالای آموزش و تجهیزات به روز آن ها اشاره کرد. در این مقاله به معرفی بهترین دانشگاه های روسیه در شاخه های مختلف علمی مانند پزشکی و مهندسی و همچنین شرایط تحصیل در روسیه می پردازیم و به سوالات شما پاسخ می دهیم.

برخی از این سوالات عبارتند از:

 • شرایط دریافت پذیرش از بهترین دانشگاه های روسیه به چه صورت است؟
 • بهترین دانشگاه های روسیه کدامند؟
 • رتبه بهترین دانشگاه های روسیه در رنکینگ جهانی چند است؟
 • هزینه تحصیل در بهترین دانشگاه های روسیه چقدر است؟
 • آیا بورسیه تحصیلی برای تحصیل در بهترین دانشگاه های روسیه ارائه می شود؟

✅ معرفی بهترین دانشگاه های روسیه

بهترین دانشگاه های روسیه پذیرای جمعیت بزرگی از دانشجویان بین المللی هستند. امروزه تحصیل در برترین دانشگاه های پزشکی روسیه رویای بسیاری از متقاضیان تحصیل پزشکی به شمار می رود اما تقاضا برای تحصیل در روسیه، تنها به دانشگاه های پزشکی این کشور محدود نمی شود. سرمایه عظیمی که برای پیشرفت و به روز رسانی بهترین دانشگاه های مهندسی روسیه صرف شده، تحصیل مهندسی و علوم ریاضی در این کشور را هم پر طرفدار کرده است. در این مقاله سعی کرده ایم با ارائه لیست بهترین دانشگاه های روسیه و شرح شرایط آن ها، شما را در امر انتخاب دانشگاه راهنمایی کنیم.

آدرس اینستاگرام موسسه سروش فردا: eurolife@ کلیک کنید.

در نظر داشته باشید مشاورین موسسه حقوقی سروش فردا ، همگی تعلیم کافی را برای پاسخگویی به سوالات شما دیده اند. می توانید پس از خواندن این مقاله با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت کنید.

همچنین می توانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ این مقاله نیز مطرح کنید تا توسط مشاورین ارشد موسسه به آنها پاسخ داده شود.

1. اطلاعات کلی درباره روسیه

تاریخ پر فراز و نشیب، جاذبه های بی شمار طبیعی و فرهنگ غنی و متنوع، همگی از ویژگی های روسیه است. این کشور 9 منطقه زمانی را در برمی گیرد و عبور از بیش از 17 کیلومتر مربع مساحت این کشور با قطار، حدود یک هفته زمان می برد. روسیه به طور همزمان هم در قاره اروپا و هم در قاره آسیا قرار دارد و سبک زندگی در نقاط مختلف این کشور، متفاوت است. مسکو، پایخت روسیه، مرکز مناطق فرهنگی، تاریخی و تفریحی روسیه است و برخی از بهترین دانشگاه های روسیه مانند دانشگاه لومونوسوف و بائومان را در بر می گیرد.

در ادامه مقاله همراه ما باشید تا مزایای تحصیل در بهترین دانشگاه های روسیه را بررسی کنیم و بگوییم چگونه می توانید از دانشگاه های این کشور پذیرش بگیرید.

بهترین دانشگاه های روسیه
VDNKH-Park

2. مزایای تحصیل در روسیه

آیا شرایط تحصیل در روسیه را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

تحصیل در بهترین دانشگاه های روسیه مزایای بسیاری را برای دانشجویان ملی و بین المللی در بر دارد. از جمله مهم ترین این مزایا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. دربرگیری نزدیک به 800 دانشگاه که ارائه دهنده برنامه های متنوع در مقاطع مختلف تحصیلی هستند.
 2. ارائه برنامه های تحصیلی به هر دو زبان روسی و انگلیسی.
 3. هزینه مقرون به صرفه تحصیل و زندگی در روسیه.
 4. ارائه انواع امکانات مانند خوابگاه های مجهز، آزمایشگاه های پیشرفته، لابراتورهای به روز و کتابخانه های گسترده.
 5. دسترسی به نزدیک به 15000 بورسیه تحصیلی و امکان تحصیل رایگان در روسیه.

3. اخذ پذیرش تحصیلی روسیه

اولین و مهم ترین قدم برای اخذ پذیرش تحصیلی روسیه، انتخاب برنامه و دانشگاه متناسب با شرایط متقاضی است. پس از انجام تحقیقات و انتخاب دانشگاه، متقاضیان تحصیل در روسیه باید مدارک لازم برای اخذ پذیرش را در اختیار دانشگاه انتخابی خود قرار دهند. شرایط و مدارک مورد نیاز هر دانشگاه متفاوت است اما مدارک مشترک میان اکثر دانشگاه ها، عبارتند از:

 1. فرم های پذیرش.
 2. مدارک شناسایی.
 3. آخرین مدرک تحصیلی.
 4. گواهی سلامت.
 5. عکس.

به خاطر داشته باشید که تمامی مدارک باید همراه با کپی و ترجمه شده به زبان روسی ارسال شوند.

4. شرایطدریافت ویزای تحصیلی روسیه

دریافت ویزای تحصیلی روسیه در مقایسه با بسیاری از کشورهای اروپایی آسان است. پس از دریافت تاییدیه دانشگاه انتخابی، دانشجو برای دریافت پذیرش باید تمامی هزینه های لازم مانند شهریه دانشگاه، هزینه خوابگاه، هزینه بیمه و بهداشت و همچنین هزینه ثبت نام دانشگاه را بپردازد. سپس دفتر نمایندگی دانشگاه دعوت نامه رسمی دانشجو را به اداره امور مهاجرت وزارت امور خارجه روسیه می فرستد. پس از دریافت این نامه، دانشجو باید برای درخواست ویزای تحصیلی در سفارت روسیه اقدام کند و جواب این درخواست ممکن است تا یک هفته کاری زمان ببرد. در صورت تایید، دانشجویان ویزای تحصیلی 90 روزه روسیه را دریافت می کنند و لازم است پس از ورود به خاک روسیه برای تمدید آن درخواست دهند.

ارسال دعوت نامه رسمی دانشگاه بین 35 تا 45 روز زمان می برد. همچنین تحویل این نامه به دانشجو نیز 7 روز به طول می انجامد.

برای آشنایی با بهترین دانشگاه های روسیه به مطالعه مقاله ادامه دهید و همراه ما بمانید. هدف باقی مطالب این مقاله، ارائه لیست بهترین دانشگاه های روسیه است.

برترین دانشگاه های پزشکی روسیه
Tsar-bell

5. معرفی بهترین دانشگاه های روسیه

انتخاب از میان 850 دانشگاه روسیه، امری سخت و نیازمند کسب اطلاعات است. تهیه لیست بهترین دانشگاه های روسیه نیز به همان اندازه سختی به همراه دارد اما به طور کلی برای معرفی برخی از بهترین دانشگاه های روسیه می توان مطالب زیر را بیان کرد:

بهترین دانشگاه های روسیه: دانشگاه لومونوسوف

دانشگاه دولتی لومونوسوف مسکو که در سال 1755 تاسیس شده است، قدیمی ترین دانشگاه روسیه به شمار می رود. این دانشگاه در 380 بخش، 39 دانشکده، 15 مرکز تحقیقاتی، 4 موزه و 6 پردیس در روسیه و خارج از آن، تبدیل به دانشگاه محبوب بسیاری از دانشجویان شده است. دانشجویان این دانشگاه دسترسی گسترده ای به بیش از 10 میلیون جلد کتاب در کتابخانه دانشگاه خواهند داشت. با توجه به رتبه بالای این دانشگاه در رنکینگ جهانی، دانشگاه لومونوسوف را می توان در صدر لیست بهترین دانشگاه های روسیه قرار داد.

یکی از مهم ترین دلایل افزایش جمعیت دانشجویان بین المللی در دانشگاه لومونوسوف، خوابگاه این دانشگاه است. خوابگاه دانشگاه لومونوسوف در یک مجتمع پیشرفته و در نزدیکی مراکز فرهنگی مسکو واقع شده است و با دربرگیری به روز ترین امکانات و تجهیزات، نیازهای زندگی دانشجویان را کاملا رفع می کند.

برنامه های متنوع زیادی در مقاطع مختلف تحصیلی در دانشگاه لومونوسوف ارائه می شوند. برخی از محبوب ترین رشته های این دانشگاه عبارتند از:

 1. تجارت.
 2. مدیریت.
 3. مطالعات زیست محیطی.
 4. علوم زمین شناسی.
 5. علوم طبیعی .
 6. ریاضیات.
 7. علوم اجتماعی.

مهم ترین هدف دانشگاه لومونوسوف دعوت دانشجویان به تحقیق و پژوهش در زمینه های مختلف است.

بهترین دانشگاه های روسیه: دانشگاه تومسک

 دانشگاه تومسک که در سال 1878 در شهری با همین نام تاسیس شد، در سده اخیر به چنان پیشرفتی رسید که در سال 2010 جایزه دانشگاه تحقیقات ملی را دریافت کرد. 20 دانشکده این دانشگاه امروزه میزبان نزدیک به 23000 دانشجوست و قدم های مهمی را در زمینه توسعه علوم، تحصیل و فرهنگ روسیه برداشته است.

از خدمات این دانشگاه می توان به کتابخانه کامل، خوابگاه های مجهز، ارائه بیمه دانشجویی و امکانات ورزشی اشاره کرد. یکی از خاص ترین رشته های ارائه شده در این دانشگاه، زبان شناسی است.

هنوز دانشگاه های زیادی باقی مانده اند تا لیست بهترین دانشگاه های روسیه تکیمل شود. با ما همراه باشید.

بهترین دانشگاه های روسیه
St.-Petersburg,-Russland

بهترین دانشگاه های روسیه: دانشگاه HSE

مدرسه عالی اقتصاد روسیه که در سال 1992 تاسیس شد، در هر دو شهر مسکو و سنپترزبورگ فعالیت می کند و فرصت شرکت در پروژه های تحقیقاتی در روسیه و سراسر جهان را به دانشجویان خود می دهد. این دانشگاه طی گذر زمان از یک دانشگاه تخصصی اقتصاد تبدیل به یک دانشگاه کامل با برنامه های متنوع در حوزه های تجارت و مدیریت، علوم اجتماعی، علوم کامپیوتر، فناوری اطلاعات و علوم انسانی شده است. از دلایل افزایش جمعیت دانشجویان بین المللی در این دانشگاه، می توان به ارائه بسیاری از برنامه ها به زبان انگلیسی در مقاطع مختلف تحصیلی، ظرفیت 8000 نفری خوابگاه ها و تنوع بالای برنامه های تحصیلی این دانشگاه اشاره کرد. برخی از مهم ترین رشته های ارائه شده در دانشگاه HSE عبارتند از:

 1. جامعه شناسی.
 2. مدیریت.
 3. اقتصاد.
 4. حقوق.
 5. علوم سیاسی.
 6. روانشناسی.
 7. علوم فلسفه.
 8. ریاضیات.
 9. علوم فنی.
 10. علوم کامپیوتر.
 11. فیزیک.
 12. طراحی و هنر.
 13. روابط بین الملل.
 14. مطالعات فرهنگی.

فارغ التحصیلان دانشگاه HSE، بدون نیاز به شرکت در آزمون های ورودی و تنها با قبولی در امتحانات، می توانند به ادامه تحصیل در همین دانشگاه مشغول شوند. در حقیقت عامل متمایز کننده دانشگاه HSE از سایر دانشگاه های روسیه، توجه به برنامه های مطالعات فردی دانشجوست.

بهترین دانشگاه های روسیه: دانشگاه فدرال شرقی

دانشگاه فدرال شرقی روسیه (FEFU) که در سال 1899 تاسیس شده است، یکی از بهترین دانشگاه های روسیه به شمار می رود. پردیس فوق مدرن این دانشگاه بستری برای ارتباط متمرکز متخصصان روسی و بین المللی است و دانشجویان ملی و بین المللی می توانند از مزایای آن بهره ببرند. 9 دانشکده این دانشگاه سالانه حجم عظیمی از برنامه های متنوع تحصیلی را در مقاطع مختلف برای دانشجویان ملی و بین المللی ارائه می دهند. برخی از مهم ترین و متفاوت ترین رشته های این دانشگاه عبارتند از:

 1. اکولوژی (علوم زیست شناسی).
 2. محاسبات عددی.
 3. تاریخ و باستان شناسی.
 4. پزشکی بالینی.
 5. نظریات و تاریخ فرهنگ.
 6. مهندسی مکانیک.
 7. علوم روانشناسی.

بهترین دانشگاه های روسیه: دانشگاه دوستی ملل

دانشگاه دوستی ملل (RUDN) یک دانشگاه چند رشته ای و پذیرای دانشجویان بین المللی از نقاط مختلف دنیاست. بسیاری از برنامه های این دانشگاه با همکاری دانشگاه های کشورهای دیگر مانند انگلستان، آلمان، یونان، اسپانیا، ایتالیا، قزاقستان، چین و فرانسه صورت می گیرد. این دانشگاه در شاخه های مختلف ریاضیات، فیزیک، پزشکی، شیمی و زبان های خارجی فعالیت می کند و برخی از رشته های ارائه شده در آن، عبارتند از:

 1. میکروبیولوژی.
 2. داروسازی.
 3. شیمی عالی.
 4. کنترل کیفیت دارو.
 5. تکنولوژی های مهندسی.

دوره های رزیدنتی دندانپزشکی کودکان و دندانپزشکی دارویی نیز در دانشگاه دوستی ملل ارائه می شوند.

بهترین دانشگاه های مهندسی روسیه کدامند؟ دانشگاه های مهندسی روسیه چه امکاناتی دارند؟ پاسخ سوالات خود را در ادامه مقاله خواهید یافت.

برترین دانشگاه های پزشکی روسیه
Novospassky-Monastery

6. بهترین دانشگاه های مهندسی روسیه

روسیه همواره در زمینه علوم مهندسی، ریاضی و فیزیک پیشرو و فعال بوده است و برخی از بهترین دانشگاه های این کشور در این زمینه ها فعالیت گسترده ای دارند. از بهترین دانشگاه های مهندسی روسیه، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

بهترین دانشگاه های روسیه: دانشگاه MIPT

دانشگاه فیزیک و تکنولوژی مسکو (MIPT) در سال 1951 تاسیس شد. این دانشگاه امروزه در 12 دانشکده خود، میزبان بیش از 7561 دانشجوی ملی و بین المللی است. برنامه های متنوع تحصیلی در تمام مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در این دانشگاه ارائه می شوند که برخی از مهم ترین آن ها عبارتند از:

 1. مهندسی هوافضا.
 2. مهدسی پزشکی.
 3. علوم کامپیوتر.
 4. فیزیک و ریاضی کاربردی.
 5. مهندسی کامپیوتر و انفورماتیک.
 6. امنیت سایبری.
 7. تحلیل و کنترل سیستم.
 8. بیوتکنولوژی.

دانشگاه MIPT با رهبری نزدیک به 100 پروژه ی تحصیلی تاثیر گذار، اعتبار دانشگاه های روسیه در جهان را افزایش داده است و با فراهم کردن به روزترین تجهیزات و امکانات تحصیلی، تحقیقی و تفریحی مانند لابراتوارها، کتابخانه ها، خوابگاه های مجهز، باشگاه های ورزشی و کلینیک های پزشکی، یکی از بهترین دانشگاه های مهندسی روسیه به شمار می رود.

به خاطر داشته باشید که فارغ التحصیلان دانشگاه MIPT امکان کاریابی در بسیاری از موسسات جهانی که در زمینه های مختلف علمی فعالیت می کنند، خواهند داشت.

بهترین دانشگاه های روسیه: دانشگاه بائومان

دانشگاه بائومان که در سال 1830 تاسیس شده است، یکی از پیشرفته ترین و بهترین دانشگاه های مهندسی روسیه محسوب می شود. این دانشگاه در 19 بخش ساخته شده است و یکی از قدیمی ترین کتابخانه های روسیه را در بر می گیرد.  دانشگاه بائومان تمرکز ویژه ای بر ادامه تحصیل دانشجویان در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا زیر نظر بیش از 350 استاد با مدرک PHD، دارد. رشته های مهندسی مکانیک، ساختمان و صنایع از مهم ترین رشته های مهندسی ارائه شده در این دانشگاه به شمار می روند.

از مهم ترین مزایای دانشگاه بائومان می توان به موسسات تحقیقاتی مجهز و فعال در شاخه های مختلف اشاره کرد.

برای آشنایی با سایر بهترین دانشگاه های مهندسی روسیه و تکمیل لیست بهترین دانشگاه های روسیه همراه ما بمانید.

Mount-Elbrus
Mount-Elbrus

بهترین دانشگاه های روسیه: دانشگاه MISiS

دانشگاه تحقیقاتی تکنولوژی ملی MISiS یکی از دانشگاه های پیشرو روسیه در شاخه های مختلف علمی است. برخی از این شاخه ها عبارتند از:

 1. متالوژی.
 2. علوم مواد.
 3. مهندسی معدن.
 4. فناوری نانو.
 5. مهندسی IT.

9 دانشکده و 51 بخش مختلف دانشگاه MISiS، حدود 220 برنامه تحصیلی را برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهند. ادامه تحصیل و شرکت در دوره های تخصص دانشگاه MISiS امکان فعالیت های علمی در گروه های تحقیقاتی بین المللی و آزمایشگاه های مدرن را به دانشجویان می دهد و آن ها می توانند دوره کارآموزی خود را در دانشگاه های بین المللی بگذرانند.

بسیاری از برنامه های دانشگاه MISiS به زبان انگلیسی ارائه می شوند.

بهترین دانشگاه های روسیه: دانشگاه ITMO

دانشگاه ITMO در سال 1900 تاسیس شد. این دانشگاه با پذیرش نزدیک به 12500 دانشجو قدم به سمت پرورش متخصصان ماهر و مهندسینی کاربلد برداشته است. هدف اصلی این دانشگاه را می توان تحقیق و پژوهش و ارائه ایده های نو و خلاقانه بر پایه ی به روزترین دانش دنیا دانست. برنامه های متنوعی در این دانشگاه در مقاطع مختلف تحصیلی ارائه شده و توجه حداقل 2450 دانشجو را به خود جلب کرده اند. برخی از مهم ترین رشته های موجود در این دانشگاه، عبارتند از:

 1. هنر و علوم.
 2. طراحی نور.
 3. مدیریت.
 4. علوم کامپیوتر و IT.
 5. رباتیک.
 6. فیزیک و تکنولوژی ساختار نانو.
 7. شیمی کاربردی.

دانشگاه ITMO یک دانشگاه تحقیقاتی ملی و پیشرو در زمینه IT  و تکنولوژی فوتون است.

اگر متقاضی تحصیل پزشکی در روسیه هستید، ادامه مطلب را از دست ندهید چرا که برترین دانشگاه های پزشکی روسیه معرفی شده اند. همراه ما بمانید.

بهترین دانشگاه های روسیه
Kuskovo-Estate

7. برترین دانشگاه های پزشکی روسیه

تحصیل پزشکی در روسیه همواره با سختگیری های این کشور همراه است چرا که دانشجویان با سلامتی شهروندان در ارتباطند. این کشور با در نظر گرفتن 70 دانشگاه برای رشته پزشکی قدم مهمی در راستای پرورش پزشکان و متخصصان زبردست برداشته است. تمام شاخه های رشته پزشکی از پزشکی عمومی گرفته تا رادیولوژی در این دانشگاه ها تدریس می شوند. برخی از برترین دانشگاه های پزشکی روسیه عبارتند از:

بهترین دانشگاه های روسیه: دانشگاه دولتی سنپترزبورگ

دانشگاه دولتی سنپترزبورگ در سال 1724 تاسیس شد. این دانشگاه با شهرت جهانی که دارد، انتخاب بسیاری از دانشجویان ملی و بین المللی است به گونه ای که هم اکنون نزدیک به 32400 دانشجو مشغول به تحصیل در این دانشگاهند. با توجه به اینکه هدف اصلی این دانشگاه تحقیق و توسعه همراه با نوآوری است، کتابخانه ای با بیش از 7 میلیون جلد کتاب در آن قرار دارد. زبان اصلی تحصیل در دانشگاه دولتی سنپترزبورگ روسی است اما برنامه های بسیاری نیز به زبان انگلیسی ارائه می شوند.

دانشگاه دولتی سنپترزبورگ علاوه بر اینکه یکی از بهترین دانشگاه های مهندسی روسیه است، یکی از برترین دانشگاه های پزشکی روسیه نیز به شمار می رود. تحصیل دندانپزشکی در روسیه و در دانشگاه دولتی سنپترزبورگ در شاخه های مختلفی مانند جراحی یا ارتودنستی، رویای بسیاری از علاقه مندان این رشته است.

بیش از 2000 توافق نامه همکاری با شرکت های بین المللی مانند IBM ،Unilever PepsiCo ،McKinsey و Google شرایط کارآموزی را برای دانشجویان مهیا می کند.

بهترین دانشگاه های روسیه: دانشگاه IKBFU

دانشگاه فدرال امانوئل کانت بالتیک (IKBFU) در سال 1947 در شهر کالینینگراد تاسیس شد. هدف اصلی این دانشگاه ترویج علوم، آموزش و فرهنگ روسیه در اروپا و ارتقای سطح رقابت میان دانشجویان بین المللی در منطقه کالینینگراد با پرورش توانایی های فکری و تحقیقاتی آن هاست. دانشگاه IKBFU با 8 دانشکده خود میزبان 7509 دانشجوی ملی و بین المللی است و برنامه های متنوعی را در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می دهد.

دانشگاه فدرال امانوئل کانت یکی از برترین دانشگاه های پزشکی روسیه به شمار می رود و از دلایل این امر می توان به ارائه بیش از 120 برنامه پزشکی اشاره کرد. بسیاری از برنامه های پزشکی این دانشگاه به زبان انگلیسی تدریس می شوند که همکاری با نزدیک به 150 دانشگاه پزشکی در سراسر دنیا و شرکت در برنامه های بین المللی مانند: STEM ،DIREK ،Erasmus ،ALLVET و ARTEST تاثیری مستقیم بر افزایش تعداد برنامه های انگلیسی این دانشگاه داشته است.  

در ادامه 3 دانشگاه دیگر از برترین دانشگاه های پزشکی روسیه، لیست بهترین دانشگاه های روسیه را کامل خواهند کرد.

برترین دانشگاه های پزشکی روسیه
Man-Pupu-Ner

بهترین دانشگاه های روسیه: دانشگاه KFU

دانشگاه فدرال کازان در سال 1804 تاسیس شد و به عنوان یکی از قدیمی ترین دانشگاه های روسیه، تاکید زیادی بر تحقیق و پژوهش و حرکت رو به جلو دارد. تجربه 40 ساله این دانشگاه در پذیرش دانشجویان بین المللی کمک شایانی به پیشرفت آن کرده و امروز 16 دانشکده این دانشگاه پذیرای بیش از 5573 دانشجوی بین المللی است. برنامه های متنوعی به هر دو زبان روسی و انگلیسی در دانشگاه فدرال کازان ارائه می شوند و این دانشگاه در آموزش برخی دروس و رشته ها شهرت جهانی دارد؛ از جمله:

 1. فیزیک.
 2. زیست شناسی.
 3. زیست پزشکی.
 4. شیمی.
 5. ریاضی.
 6. زبان شناسی.

امکان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه فدرال کازان وجود دارد و حتی می توان این دانشگاه را یکی از برترین دانشگاه های پزشکی روسیه دانست. این دانشگاه که به ارتباطات خود با موسسات آموزشی سراسر جهان شهرت دارد، بخش های مختلفی را از جمله مرکز بیوتکنولوژی با مدرن ترین آزمایشگاه های تخصصی، موسسه پزشکی بنیادی و زیست شناسی و لابراتورها اداره می کند. تحصیل پزشکی در روسیه و در دانشگاه کازان در شاخه های مختلف مانند دندانپزشکی، پزشکی مولکولی، مهندسی پزشکی، داروسازی و ژن شناسی مورد توجه بسیاری از دانشجویان سراسر دنیا قرار گرفته است.

دانشگاه سچینوا مسکو

دانشگاه سچینوا، تاسیس شده در سال 1758، اولین و قدیمی ترین دانشگاه دولتی پزشکی مسکو است. 7 دانشکده ی دانشگاه MSMU، هر ساله پذیرای بیش از 15000 دانشجو هستند که 2200 نفر آن ها را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند. این دانشگاه با دربرگیری 7 بیمارستان، 7 موسسه تحقیقاتی و 20 ساختمان آموزشی-پزشکی یکی از دانشگاه های بزرگ و از برترین دانشگاه های پزشکی روسیه به شمار می رود. تحصیل پزشکی در روسیه و در دانشگاه سچینوا، در به روز ترین لابراتوار ها و مدرن ترین آزمایشگاه ها انجام می شود و دانشجویان در آموزش های عملی، از تکنولوژی های پزشکی روز دنیا بهره می برند. تمرکز این دانشگاه بر تقویت قدرت تشخیص دانشجویان و توانایی درمان و توانبخشی آن هاست و فارغ التحصیلان این دانشگاه مورد توجه بسیاری از سازمان های پزشکی روسیه و سایر کشورهای جهان قرار می گیرند.

یکی از محبوب ترین شاخه های پزشکی ارائه شده در دانشگاه سچنوا، بیوفیزیک پزشکی است.

دانشگاه پاولوف سنپترزبورگ

دانشگاه دولتی پزشکی پاولوف سنپترزبورگ که در سال 1897 برای تحصیل پزشکی زنان تاسیس شد، امروزه یکی از برترین دانشگاه های پزشکی روسیه به شمار می رود. دوره تخصص این دانشگاه شهرت جهانی دارد و دانشجویان بین المللی بسیاری را به خود جلب کرده است. همچنین دانشجویان این دانشگاه همواره امکان بهره مندی از مراکز تحقیقاتی و آزمایشگاه های پیشرفته این دانشگاه را دارند.

خوب است بدانید دانشگاه پاولوف، تنها دانشگاه پزشکی بزرگ سنپترزبورگ است که یک پلی کلینیک مختص به خود دارد.

در بخش بعدی مقاله به ذکر برخی جزئیات درباره بهترین دانشگاه های روسیه می پردازیم. با ما باشید.

Bolshoi-Theatre
Bolshoi-Theatre

8. رنکینگ جهانی دانشگاه های روسیه

اولویت بسیاری از متقاضیان تحصیل در روسیه، رنکینگ جهانی دانشگاه های این کشور است. در جدول زیر لیست بهترین دانشگاه های روسیه و رتبه جهانی آن ها را می بینید:

دانشگاهرتبه جهانی
دانشگاه لومونوسوف74
دانشگاه سنپترزبورگ225
دانشگاه تومسک250
دانشگاه فیزیک و تکنولوژی مسکو (MIPT)281
دانشگاه بائومان282
دانشگاه ITMO360
دانشگاه HSE298
دانشگاه KFU370
دانشگاه MISiS428
دانشگاه فدرال شرقی493
دانشگاه سچینوابین 451 تا 500
دانشگاه پاولوفبین 401 تا 550
دانشگاه دوستی ملل326

9. دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران

اگر شرایط این روش را ندارید، نگران نباشید:

شما می توانید با ورود به سامانه پیشنهاد، روش های مهاجرتی را که با شرایط شما انطباق دارند را براساس آپدیت های روز، پیدا کنید.

ورود به سامانه پیشنهاد

در زیر لیست بهترین دانشگاه های روسیه که مورد تایید وزارت علوم ایران هستند، مشاهده می کنید:

 1. دانشگاه بائومان.
 2. دانشگاه فدرال فار ایسترن.
 3. دانشگاه HSE.
 4. دانشگاه فدرال قازان.
 5. دانشگاه لوباچفسکی.
 6. دانشگاه MSU.
 7. دانشگاه MIPT.
 8. موسسه دولتی روابط بین الملل روسیه.
 9. دانشگاه تحقیقات هسته ای MEPhi.
 10. دانشگاه دولتی تحقیقات ملی ساراتوف.

10. دانشگاه های پزشکی مورد تایید وزارت بهداشت ایران

لیست بهترین دانشگاه های روسیه در رشته پزشکی مورد تایید وزارت بهداشت ایران:

 1. دانشگاه دولتی پزشکی و دندانپزشکی اودوکیمو مسکو.
 2. دانشگاه دولتی لومونوسوف مسکو.
 3. دانشگاه دولتی نوبوسیبیرسک.
 4. دانشگاه پالوف سن پترزبورگ.
 5. دانشگاه دولتی پزشکی سچینوا مسکو.

توجه داشته باشید که تنها تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه اولوکیمو مسکو مورد تایید وزارت بهداشت ایران است.

11. تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی

تحصیل در روسیه به هر دو زبان انگلیسی و روسی امکان پذیر است. اگرچه بیشتر برنامه های تحصیلی بهترین دانشگاه های روسیه به زبان روسی ارائه می شوند، برخی برنامه ها نیز زبان انگلیسی را در بر می گیرند.

برای تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی نیاز به اثبات مهارت های زبانی خود دارید که این امر با ارائه مدارک معتبر زبان انگلیسی مانند ایلتس و تافل انجام می شود.

برآورد هزینه تحصیل در بهترین دانشگاه های روسیه و همچنین زندگی در این کشور را در ادامه بخوانید.

Arbat-Street
Arbat-Street

12. هزینه تحصیل در بهترین دانشگاه های روسیه

تحصیل در روسیه در مقایسه با بسیاری از کشورهای اروپایی، هزینه ای مقرون به صرفه به دنبال دارد. اگرچه هزینه تحصیل در روسیه با توجه به شهر و دانشگاه محل تحصیل متفاوت است، به طور کلی می توان آن را مبلغی بین 1.750 تا 12.570 دلار در ماه در نظر گرفت. این مبلغ برای تحصیل در برترین دانشگاه های پزشکی روسیه حدود 2.800 تا 4.300 دلار است.

به خاطر داشته باشید که در صورت استفاده از بورسیه های تحصیلی، هزینه تحصیل در روسیه به طرز چشم گیری کاهش می یابد.

13. بورسیه تحصیلی روسیه

متقاضیان تحصیل در روسیه می توانند پس از قبولی در آزمون ورودی EGE، برای دریافت بورسیه دولتی روسیه اقدام کنند. همچنین افرادی که در المپیادها قبول می شوند می توانند از بورسیه های تحصیلی روسیه بهره مند شوند. این بورسیه شامل شهریه دانشگاه در تمام مدت تحصیل و هزینه اقامت دانشجو می شود.

توجه داشته باشید که بورسیه دولتی هزینه سفر، زندگی و بیمه ی دانشجویان بین المللی را در بر نمی گیرد.

14. هزینه زندگی در روسیه

با توجه به اینکه یک سبد غذایی ساده در روسیه حدود 60 دلار، حمل و نقل با مترو 1 دلار، استفاده و بازدید از اماکن تفریحی و فرهنگی بین 3 تا 36 دلار و باشگاه های ورزشی 24 تا 64 دلار هزینه در پی دارند، هزینه کلی زندگی در روسیه را می توان مبلغی بین 300 تا 400 دلار در ماه تخمین زد.

خوب است بدانید دانشجویان در روسیه می توانند از تخفیف های مختلف استفاده کنند. کارت مترو 60 روزه به دانشجویان با قیمتی ارزان تر فروخته می شود. همچنین امکان بازدید از برخی موزه ها به صورت رایگان وجود دارد.

کار دانشجویی در کاهش هزینه زندگی تاثیر مستقیم دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در آخرین بخش از مقاله همراه ما باشید.

moscow-seven-sisters-Jozef-Stalin
moscow-seven-sisters-Jozef-Stalin

15. کار دانشجویی در روسیه

آیا شرایط تحصیل در روسیه را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

برای کار همزمان با تحصیل در روسیه در صورتی که در دانشگاه یا موسسات مربوط به آن مشغول نشوید، نیاز به دریافت مجوز از سازمان مهاجرت روسیه دارید. دانشجویان می توانند با ارائه مدارک لازم جهت دریافت این مجوز که 1 سال اعتبار دارد، اقدام کنند. از جمله این مدارک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. پذیرش تحصیلی.
 2. پاسپورت.
 3. کارت مهاجرت.
 4. فیش پرداخت هزینه مجوز.
 5. قرارداد کاری.
 6. نامه تایید سلامت.
 7. تاییدیه دانشگاه.

 به خاطر داشته باشید صدور مجوز کار حدود 10 روز کاری زمان می برد.

16. معایب تحصیل در روسیه

بزرگ ترین مشکل دانشجویان بین المللی برای تحصیل در روسیه، شرایط آب و هوایی این منطقه است. دمای زیر صفر درجه در مدت زمان بیشتر از 4 ماه، شرایط تحصیل در روسیه را سخت می کند. اگرچه داخل ساختمان ها با تجهیزات پیشرفته همواره در دمای مناسب قرار دارند و یا وسایل نقلیه گرمای مطلوب را به مسافران می دهند، بسیاری از دانشجویان نمی توانند خود را با این درجه از سرما وفق دهند.


سوالات متدوال بهترین دانشگاه های روسیه

✅ آیا تحصیل به زبان انگلیسی در بهترین دانشگاه های روسیه ممکن است؟

بله! بسیاری از بهترین دانشگاه های روسیه مانند HSE و MISiS برخی از برنامه های خود را به زبان انگلیسی ارائه می دهند.

✅ آیا تحصیل در بهترین دانشگاه های روسیه با بورسیه تحصیلی امکان پذیر است؟

بله! حدود 15000 بورسیه تحصیلی در روسیه ارائه می شوند که تحصیل رایگان در بهترین دانشگاه های روسیه را ممکن می کند.

✅ بهترین رتبه جهانی متعلق به کدام دانشگاه روسیه است؟

دانشگاه لومونوسوف مسکو با رتبه 74 بالاترین رتبه جهانی را به خود اختصاص داده است.

✅آیا بهترین دانشگاه های روسیه، خوابگاه های دانشجویی را در اختیار دانشجویان قرار می دهند؟

بله! یکی از مزایای تحصیل در بهترین دانشگاه های روسیه بهره مندی از خوابگاه های مجهز آن ها است.

✅بهترین دانشگاه های روسیه چه امکاناتی را برای دانشجویان فراهم می کنند؟

کتابخانه های قدیمی، آزمایشگاه ها، لابراتوارهای مجهز و باشگاه ورزشی تنها برخی از امکانات دانشگاه های روسیه اند.

جمع بندی

Conclusion

اگر به دنبال تحصیل با هزینه ای مقرون به صرفه، آموزش قوی و در سطح جهانی و همچنین بهره مندی از بهترین امکانات و تجهیزات آموزشی هستید، تحصیل در بهترین دانشگاه های روسیه انتخابی مناسب برای شماست. تحصیل در بهترین دانشگاه های مهندسی و پزشکی این کشور می تواند درهای جدیدی را به رویتان باز کند و در آینده جایگاهی شایسته در سراسر دنیا در اختیارتان قرار دهد. آینده ای پر از موفقیت با تحصیل در بهترین دانشگاه های روسیه امکان پذیر خواهد بود.

در صورت تمایل با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت نمایید.

همچنین شما عزیزان می توانید تمامی سوالات خود را در قسمت پرسش و پاسخ های همین مقاله بپرسید تا توسط مشاورین ارشد موسسه پاسخ داده شود.

certificate
certificate
certificate
certificate

مجوزات رسمی موسسه حقوقی سروش فردا / موسسه سفیر سروش فردا

اصل تمامی مجوزات در دفتر مرکزی تهران، قابل رویت و استعلام است.

lawyer

۱۲سال سابقه وکالت

مشاوره زیر نظر وکلای پایه یک دادگستری ایران از سال ۱۳۸۷

+۲۰۰همکاری رسمی

همکاری رسمی با وکلا و موسسات مهاجرتی برخی کشورهای اروپایی

 • مشاوره رایگان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۰۹:۰۰ الی ۱۸:۰۰ - پنج شنبه ها تا ساعت ۱۶

لایو بعدی: خرید ملک ترکیه
برگزاری توسط مشاور ارشد ترکیه
شرایط کامل خرید ملک در ترکیه (اخذ اقامت و پاسپورت)
close-image
موسسه سروش فردا