بهترین دانشگاه های اتریش (+ بررسی 2021)

austria Flag

اگر به دنبال فرصتی برای تحصیل در بهترین دانشگاه های اتریش هستید و به تاریخ و فرهنگ این کشور علاقمند شده اید، در این مقاله با شرح سر تیتر های زیر، به سوالات شما در این زمینه پاسخ خواهیم داد.

 • معرفی بهترین شهرهای اتریش
 • بررسی شهرهای دانشجویی اتریش
 • هزینه های تحصیل و زندگی در اتریش
 • پرطرفدارترین رشته های عمومی و تخصصی اتریش
 • مدارک و اقدامات لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی اتریش

1- بهترین دانشگاه های اتریش و دلایل انتخاب

اتریش واقع در قلب اروپا، تنوع زیادی را در یک منطقه کوچک متمرکز می کند. در این کشور می توان آرامش و کیفیت زندگی بی نظیر و فرهنگ غنی را پیدا کرد. طیف رشته های تحصیلی در اتریش بسیار گسترده است و موسسات آموزش عالی این کشور در سطح بین المللی دستاوردهای برجسته ای کسب کرده اند. دلایل زیادی برای تحصیل در بهترین دانشگاه های اتریش وجود دارد. علاوه بر تحصیل در دانشگاه های مشهور، کیفیت بالای زندگی با هزینه پایین و شهریه بسیار مقرون به صرفه، این کشور اروپای مرکزی با دارا بودن تاریخ و فرهنگ غنی، تبدیل به مقصد پرطرفدار تحصیلی در بین دانشجویان بین المللی شده است.

آدرس اینستاگرام موسسه سروش فردا: eurolife@ کلیک کنید.

در نظر داشته باشید مشاورین موسسه حقوقی سروش فردا، همگی تعلیم کافی را برای پاسخگویی به سوالات شما دیده اند. می توانید پس از خواندن این مقاله با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت کنید.

همچنین می توانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ این مقاله نیز مطرح کنید تا توسط مشاورین ارشد موسسه به آنها پاسخ داده شود.

بهترین دانشگاه های اتریش از نظر رشته های تحصیلی و ساختار تنوع بسیار زیادی دارند. پیشنهادات آموزشی آنها بیانگر این تنوع است. برنامه های تحصیل در دانشگاه های جامع سنتی وین، گراتس، اینسبروک، کلاگنفورت، لینز و سالزبورگ طیف گسترده ای از موضوعات دانشگاهی را پوشش می دهد. 
از طرف دیگر، دانشگاه های فنی و پزشکی اتریش بر روی رشته های نظری و کاربردی بسیار تخصصی تمرکز دارند. تحقیق و تدریس به عنوان دو اصل اساسی و جدائی ناپذیر در دانشگاه های اتریش مورد توجه است. با حمایت از این اصل، همه رشته های تحصیلی اتریش با هدف تقویت میان رشته ای فعالیت می کنند.

2- معرفی بهترین دانشگاه های اتریش

آیا شرایط تحصیل رایگان در اتریش را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

دانشگاه وین

دانشگاه وین بزرگترین دانشگاه در اتریش و همچنین قدیمی ترین دانشگاه در جهان آلمانی زبان است. دانشکده های آن در بیش از 60 مکان در سراسر پایتخت اتریش گسترش یافته است. در حال حاضر حدود 94000 دانشجو در این دانشگاه ثبت نام کرده اند. طیف گسترده ای از موضوعات بیشتر به زبان آلمانی تدریس می شود، اما تعداد قابل توجهی مدرک کارشناسی ارشد نیز به زبان انگلیسی آموزش داده می شود. 

دانشگاه وین با 15 برنده جایزه نوبل، از جمله دریافت کننده جایزه ادبیات، الفرید جلینک، در سال 2004 اعتبار زیادی کسب کرده است.

دانشگاه صنعتی وین

دانشگاه صنعتی وین نماینده دوم اتریش در رتبه بندی است. این موسسه در سال 1815 تأسیس شد و یکی از معتبرترین موسسات فنی در اروپا است. این دانشگاه در رشته های مهندسی و علوم طبیعی بسیار متمرکز است و حدود 29900 دانشجو دارد که دارای درصد چشمگیری از دانشجویان بین المللی هستند. این دانشگاه که در پایتخت زیبای اتریش واقع شده است، این فرصت را به دانشجویان می دهد تا از زندگی فرهنگی پر جنب و جوش این شهر نیز استفاده کنند.

بهترین دانشگاه های اتریش
vienna

دانشگاه اینسبروک

دانشگاه اینسبروک از نظر تعداد دانشجویان بین المللی در 35 دانشگاه برتر جهان و از نظر اعضای هیئت علمی بین المللی در 95 رتبه برتر جهان قرار دارد. تعداد کل دانشجویان این دانشگاه حدود 28000 نفر است، که باعث می شود در لیست بهترین دانشگاه های اتریش رتبه سوم را دریافت کند. امکانات آن در سراسر شهر جذاب اینسبروک به سمت غرب کشور گسترش یافته است، که به عنوان قطب اصلی ورزش های برفی شناخته می شود. با توجه به این مکان کوهستانی، جای تعجب نیست که دانشگاه اینسبروک به دلیل فعالیت های خود در زمینه تحقیقات کوهستان مشهور است.

دانشگاه گراتس

 Karl-Franzens-Universität Graz که معمولاً به عنوان دانشگاه گراتس شناخته می شود و در تلفظ رایج در بین فارسی زبانان گراتز نیز نامیده می شود، در فهرست 480 موسسه آموزش عالی جهان قرار دارد. این دانشگاه در سال 1585 تاسیس شد، که آن را به دومین دانشگاه قدیمی در اتریش تبدیل می کند. این دانشگاه همچنین با داشتن بیش از 32500 دانشجو، دومین دانشگاه بزرگ اتریش است.

مانند دانشگاه اینسبروک، دانشگاه گراتس نیز اخیراً از دانشکده پزشکی خود، که اکنون یک موسسه مستقل است، جدا شده است.

 Karl-Franzens-Universität Graz همچنین با دانشگاه صنعتی گراتس همکاری می کند تا برنامه های مشترکی را در علوم طبیعی و بیولوژیکی ارائه دهد.

از بهترین دانشگاه های اتریش که در بین دانشگاه های برتر جهان قرار دارند می توان به دانشگاه یوهانس کپلر لینز، آلپن-آدریا-دانشگاه کلاگنفورت و دانشگاه پاریس لودرون سالزبورگ اشاره کرد.

بهترین دانشگاه های اتریش
Schlossberg,-Graz,-Austria

3– رتبه بندی بهترین دانشگاه های اتریش در سال2021

دانشگاهرتبه بندیQS 2021رتبه بندی 2021رتبه بندیARWU 2020
دانشگاه وین150164151
دانشگاه فنی وین191401301
دانشگاه اینسبروک265351201
دانشگاه صنعتی گراتس275501601
دانشگاه یوهانس کپلر لینتز362601901
دانشگاه كلاگنفورت511301801
دانشگاه گراتس581601401
دانشگاه سالزبورگ751901
دانشگاه پزشکی گراتس201401
دانشگاه پزشکی اینسبروک201501

4- معرفی شهرهای دانشجویی اتریش

اگر در خیابان های هر شهر اتریش گشتی بزنید، با شروع تجربه آن شور و هیجان افسانه ای، احساس خواهید کرد که به گذشته بازگشته اید. شهرهای اتریش جذابیت بی نظیری دارد و باعث می شود هر بازدید کننده ای از زیبایی های آن شگفت زده شود.
 شما به عنوان یک دانشجو در اتریش، نه تنها می توانید در یکی از دانشگاه هایی که گزینه های عالی تحصیلی ارائه می دهند، تحصیل کنید، بلکه از زیبایی های بی مثال این کشور نیز لذت خواهید برد. همچنین می توانید فرهنگ و تاریخ باور نکردنی اتریش را کشف کنید و در رویدادهای مختلف اجتماعی که در هر یک از شهرهای بزرگ آن برگزار می شود شرکت کنید. از نمایشگاه های هنری گرفته تا کنسرت ها، نمایش های تئاتر، هر کدام را با سلیقه خود انتخاب کنید.

وین، پایتخت اتریش

پایتخت اتریش و بزرگترین شهر آن است، این شهر دارای یکی از بالاترین سطح های زندگی در جهان و میزبان جمعیت دانشجویی گسترده و متنوعی است.
این شهر با داشتن دانشگاه های قدرتمند و شهریه نسبتاً کم، در بین 20 شهر برتر جهان برای دانشجویان قرار می گیرد. 
وین که به زیبایی خود مشهور است، منطقه قابل توجهی از فضای سبز و همچنین معماری باروک، کاخ های باشکوه، برخی از مشهورترین موزه های جهان و فرهنگ کافه ای خود را حفظ کرده است.
این شهر دارای یک شجره موسیقی و هنری منحصر به فرد و چشمگیر است. این شهر محل زندگی برامس، بتهوون، موتزارت، فوچس، کلیمت و لووس بوده است.
همچنین دارای چندین آکادمی معتبر اختصاص یافته به هنرهای زیبا و موسیقی است. دو دانشگاه برتر اتریش یعنی: دانشگاه وین و دانشگاه فناوری وین، اعتبار ویژه ای به این شهر بخشیده است.

اینسبروک، میزبان بازی های المپیک زمستانی

این شهر دو بار میزبان بازی های المپیک زمستانی بوده است. کوه های آلپ اتریش همیشه در این شهر دیده می شوند و در کمتر از نیم ساعت می توان با یک تله کابین به سمت آنها حرکت کرد. ترکیبی از معماری جذاب سنتی و مدرن آن، در پس زمینه کوه، زیبایی منحصر به فردی به این شهر بخشیده است.

اینسبروک همچنین به عنوان یک شهر دانشجو محور شناخته می شود. این مکان سومین جمعیت دانشجویی در اتریش است و دارای یک زندگی شبانه پر جنب و جوش است. چندین دانشگاه در این شهر وجود دارد که برجسته ترین آنها دانشگاه اینسبروک است و در بین 300 دانشگاه برتر جهان قرار دارد.

گراتس، پایتخت آشپزی اتریش

دومین شهر بزرگ اتریش، گراتس به شهر دانشجویی شهرت دارد. افرادی که در چهار دانشگاه آن ثبت نام کرده اند قسمت عمده ای از جمعیت آن را تشکیل می دهند. جای تعجب نیست که با توجه به جامعه بزرگ دانشجویی خود، گراتس یک زندگی شبانه پر جنب و جوش ارائه می دهد. گراتس که در قلب ایالت اشتایر در جنوب شرقی کشور واقع شده است و به دلیل غذای خود نیز مشهور است، به همین دلیل این شهر لقب پایتخت آشپزی اتریش را به خود اختصاص داده است.

لینز، شهری مدرن در کشوری با معماری تاریخی

با گذشتن از معماری تاریخی و احساس سنتی که ویژگی بسیاری از شهرهای محبوب اتریش است، لینز به زیبایی شناسی مدرنتر شهری شهرت دارد. این شهر سومین شهر بزرگ اتریش و پایتخت فرهنگی اروپا در سال 2009 بوده است، که منطقه مرکزی خود را به فضایی پر زرق و برق و پر از معماری مدرن و آثار هنری عمومی معاصر تبدیل کرده است. مکان های مهم فرهنگی شامل بروکنرهاوس و موزه هنر لنتوس یکی از مکان های برجسته هنر برای هنر مدرن نیز در این  شهر قرار گرفته است.

دانشگاه ها در لینز توسط دانشگاه یوهانس کپلر لینتز هدایت می شوند، که در میان 500 دانشگاه برتر جهان در QS World University Rankings قرار دارد.

بهترین دانشگاه های اتریش
View-of-Vienna,-Austria

5- شرایط پذیرش تحصیلی در اتریش

برای اخذ مدرک در رشته های تحصیلی اتریش باید مستقیماً از دانشگاهی که قصد دارید در آن ثبت نام کنید، اقدام کنید. مدارک تحصیلی ثانویه شما باید در سطح معادل مدارک ارائه شده در اتریش در نظر گرفته شود. همچنین باید بسته به زبانی که برنامه شما آموزش داده می شود، ثابت کنید که آلمانی یا انگلیسی را تا سطح تعیین شده توسط دانشگاه صحبت می کنید.

اکثر دوره ها در اتریش در سطح کارشناسی، به زبان آلمانی تدریس می شود. اگر متقاضی یک  دانشگاه هنر هستید، از شما خواسته می شود که در یک آزمون ورودی شرکت کنید.

6- مزایای تحصیل در بهترین دانشگاه های اتریش

 • تحصیل بسیار مقرون به صرفه و در بعضی موارد رایگان
 • زندگی در یک محیط امن و آرام
 • کیفیت بالای زندگی
 • آشنایی با فرهنگ و تاریخ غنی این کشور
 • آموختن یک زبان جدید

7- شرایط اخذ ویزای تحصیلی اتریش

دانشجویان هر کشور اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا، برای اخذ مدرک در رشته های تحصیلی اتریش نیازی به اخذ ویزا ندارند. با این حال، اگر می خواهند بیش از شش ماه در اتریش بمانند، باید درخواست اجازه اقامت دهند. دانشجویان کشورهایی که عضو اتحادیه اروپا نیستند، باید برای ویزای نوع D اقدام کنند.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی اتریش

 • فرم درخواست ویزا D
 • دو عکس پاسپورت
 • گذرنامه
 • نامه پذیرش صادر شده توسط دانشگاه اتریش شما
 • اثبات ترتیبات اقامت
 • اثبات بیمه درمانی
 • اثبات وجوه کافی
 • نامه محضری امضا شده توسط والدین مبنی بر اعلام مسئولیت مالی
 • کپی از برنامه سفر یا بلیط رفت و برگشت
View-of-Bad-Ischl,-Austria
View-of-Bad-Ischl,-Austria-

8- رشته های تحصیلی پر طرفدار اتریش

اگر شرایط این روش را ندارید، نگران نباشید:

شما می توانید با ورود به سامانه پیشنهاد، روش های مهاجرتی را که با شرایط شما انطباق دارند را براساس آپدیت های روز، پیدا کنید.

ورود به سامانه پیشنهاد

از آنجا که موسیقی و هنر تأثیر زیادی در فرهنگ و سنت اتریش داشته است، می توانید از بسیاری از دانشگاه ها و آکادمی ها انتظار داشته باشید که تعداد زیادی از برنامه های مطالعاتی اختصاص داده شده به این رشته ها را ارائه دهند. با این حال، شما می توانید از بین رشته های تحصیلی اتریش، از مدیریت بازرگانی، علوم کامپیوتر، زبان، علوم سیاسی، روانشناسی و مهندسی، مدارک کارشناسی و یا کارشناسی ارشد خود را دریافت کنید.

برخی از محبوب ترین رشته های تحصیلی در اتریش

 • کارشناسی ارشد بازاریابی 
 • کارشناسی ارشد در تجارت بین الملل
 • کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر
 • کارشناسی ارشد مهندسی برق

بهترین دانشگاه های تخصصی در رشته های تحصیلی اتریش:

دانشگاه‌های پزشکی

 • دانشگاه پزشکی وین
 • دانشگاه پزشکی گراتس
 • دانشگاه پزشکی اینسبروک

دانشگاه‌های هنر

 • دانشگاه هنرهای کاربردی وین
 • MDW (دانشگاه موسیقی و هنرهای نمایشی وین)
 • آکادمی هنرهای زیبا وین
 • دانشگاه موزارتیوم سالزبورگ
 • دانشگاه موسیقی و هنرهای نمایشی (KUG)
 • دانشگاه هنر و طراحی لینز
Gloriette-pavilion-at-Schönbrunn-Palace
Gloriette-pavilion-at-Schönbrunn-Palace

دانشگاه های فنی

 • دانشگاه صنعتی وین
 • دانشگاه مونتان لئوبن
 • دانشگاه صنعتی گراتس

9- تحصیل به زبان انگلیسی در بهترین دانشگاه های اتریش

آموزش به زبان انگلیسی در رشته های تحصیلی اتریش امکان پذیر است اما باید در نظر داشت که اکثر دوره ها در مقطع کارشناسی (تقریبا 90%) به زبان آلمانی ارائه می شوند.

دانشجویان می توانند با تکمیل مدارک تحصیلی و دریافت حداقل مدرک زبان (A2) بدون توجه به شرایط سنی، درخواست اخذ مدرک در رشته های تحصیلی اتریش را برای دانشگاه مورد نظرشان، ارسال کنند.

10- شرایط تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی ارشد در بهترین دانشگاه های اتریش

رویای تحصیل رایگان در دانشگاه های بین المللی در بین اکثر دانشجویان مشترک است و دانشگاه های اتریش توانسته اند تا حد زیادی این رویا را برآورده کنند.

تحصیل دانشجویان اتحادیه اروپا در مقطع کارشناسی ارشد رایگان است، اما شهروندان خارج از اتحادیه اروپا مبلغ اندکی را به صورت سالانه باید به حساب دانشگاه پرداخت کنند.

 • شهریه رایگان برای دانشجویان اتحادیه اروپا
 • شهریه سالانه حدود 1500 یورو برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا

11- شرایط سنی تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در بهترین دانشگاه های اتریش

اتریش قوانین سختی برای پذیرش و اخذ ویزا در زمینه سنی ندارد و نسبت به گپ تحصیلی و سن دانشجویان حساسیتی ندارند.

افراد بدون محدودیت سنی و فقط به شرط داشتن پیش نیازهای لازم می توانند تحصیل در کشور اتریش را آغاز کنند.

Evening-View-on-Vienna
Evening-View-on-Vienna

12- هزینه تحصیل در بهترین دانشگاه های اتریش

اگر متقاضیان از کشور اتریش یا از کشورهای اتحادیه اروپا باشند، نیازی به پرداخت شهریه ندارند، زیرا تحصیلات عالی در اتریش رایگان است.

اما اگر دانشجویان از کشوری خارج از اتحادیه اروپا باشند، هزینه تحصیل به 726.72 یورو در هر ترم خواهد رسید. حق عضویت اتحادیه دانشجویی 1750 یورو در هر ترم است و برای کلیه دانشجویان اجباری است. 

هزینه های تحصیل در دانشگاه های علوم کاربردی (UAS)

دانشگاه های علمی کاربردی می توانند تصمیم بگیرند که برای برنامه های تحصیلی خود چقدر هزینه می گیرند. دانشجویان اتحادیه اروپا معمولاً 363 یورو در ترم پرداخت می کنند. همچنین برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا، هزینه ها بین 727 تا 7500 یورو در هر ترم است.

هزینه های تحصیل در دانشگاه های خصوصی

موسسات دانشگاهی خصوصی گرانتر از دانشگاههای دولتی هستند. در حالی که هزینه های تحصیل از یک برنامه تحصیلی به برنامه دیگر متفاوت است. دانشجویان خارجی باید انتظار داشته باشند که هر ساله بین 3000 تا 23000 یورو در سال پرداخت کنند. برخی از برنامه های تخصصی شهریه ای معادل 35000 یورو در سال یا بیشتر را طلب می کنند.

13- هزینه های زندگی دانشجویی در اتریش

با توجه به کیفیت بالای زندگی در اتریش، می توان گفت که هزینه های زندگی کاملا مقرون به صرفه است. قیمت ها از منطقه ای به منطقه دیگر متفاوت است.

در وین و سالزبورگ، شما باید یک بودجه ماهانه 900 تا 1300 یورو برای تأمین هزینه های خود (محل اقامت، غذا، فعالیت های اجتماعی و حمل و نقل عمومی) تهیه کنید.

در سایر شهرهای دانشجویی، مانند لینز یا گراتس، هزینه های زندگی بین 900 تا 1000 یورو در ماه است.

هزینه های اقامت در اتریش

نرخ اقامت در اتریش بین 200 تا 500 یورو در ماه است. برخی از شهرها مانند وین از سایر شهرها گران ترند. اگر در مرکز شهر یا بسیار نزدیک به آن زندگی کنید قیمت ها نیز بالاتر است.

به طور متوسط، دانشجویانی که به تنهایی زندگی می کنند حدود 400 یورو در ماه و دانشجویان ساکن در محل اقامت دانشجویی حدود 260 یورو در ماه پرداخت می کنند، در حالی که کسانی که با یک شریک زندگی یا یک همکار زندگی می کنند حدود 370 یورو در ماه هزینه می کنند.

14- شرایط اشتغال در حین تحصیل در اتریش

آیا شرایط تحصیل رایگان در اتریش را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

دانشجویان بعد از دریافت کارت اقامت دانشجویی با مراجعه به اداره کار کشور اتریش اجازه کار دانشجویی دریافت می کنند.

دانشجویان اجازه دارند 20 ساعت در هفته به صورت پاره وقت کار کنند. دستمزد کار دانشجویی به طور میانگین ساعتی 8 تا 10 یورو می باشد.


سوالات متداول بهترین دانشگاه های اتریش

بهترین دانشگاه های اتریش کدام هستند؟

دانشگاه وین، دانشگاه صنعتی وین، دانشگاه اینسبروک، دانشگاه گراتس

آیا تحصیل به زبان انگلیسی در بهترین دانشگاه های اتریش امکان پذیر است؟

تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های اتریش امکان پذیر است اما باید در نظر داشت که اکثر دوره ها در مقطع کارشناسی (تقریبا 90%) به زبان آلمانی ارائه می شوند.

آیا تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی ارشد در اتریش امکان پذیر است؟

تحصیل رایگان تنها برای دانشجویان اتحادیه اروپا امکان پذیر است.

بهترین دانشگاههای اتریش برای تحصیل در رشته پزشکی کدام است؟

دانشگاه پزشکی وین، دانشگاه پزشکی اینسبروک، دانشگاه پزشکی گراتس

محبوب ترین رشته های تحصیلی در اتریش کدام است؟

کارشناسی ارشد بازاریابی، کارشناسی ارشد در تجارت بین الملل، کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر، کارشناسی ارشد مهندسی برق

جمع بندی

Conclusion

دلایل زیادی برای تحصیل در بهترین دانشگاه های اتریش وجود دارد. علاوه بر تحصیل در دانشگاه های مشهور، کیفیت بالای زندگی با هزینه پایین و شهریه بسیار مقرون به صرفه، این کشور اروپای مرکزی با دارا بودن تاریخ و فرهنگ غنی، تبدیل به مقصد پرطرفدار تحصیلی در بین دانشجویان بین المللی شده است.

در صورت تمایل با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت نمایید.

همچنین شما عزیزان می توانید تمامی سوالات خود را در قسمت پرسش و پاسخ های همین مقاله بپرسید تا توسط مشاورین ارشد موسسه پاسخ داده شود.

certificate
certificate
certificate
certificate

مجوزات رسمی موسسه حقوقی سروش فردا / موسسه سفیر سروش فردا

اصل تمامی مجوزات در دفتر مرکزی تهران، قابل رویت و استعلام است.

lawyer

۱۲سال سابقه وکالت

مشاوره زیر نظر وکلای پایه یک دادگستری ایران از سال ۱۳۸۷

+۲۰۰همکاری رسمی

همکاری رسمی با وکلا و موسسات مهاجرتی برخی کشورهای اروپایی

 • مشاوره رایگان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۰۹:۰۰ الی ۱۸:۰۰ - پنج شنبه ها تا ساعت ۱۶

موسسه سروش فردا