100 درصد تخفیف بهاره مشاوره تخصصی.

مشاوره تخصصی مهاجرت با 100٪ تخفیف (بهاره)

100٪ تخفیف مشاوره

دریافت مشاوره دریافت مشاوره

بازار کار روانشناسی در آلمان 2024 (+✅ درآمد روانشناسان + شرایط)

germany Flag

ورود به بازار کار روانشناسی در آلمان ممکن است هدف بسیاری از دانشجویان روانشناسی در ایران باشد. اما پیش از اقدام برای مهاجرت کاری به این کشور باید اطلاعات خود درباره‌ی شرایط کار روانشناسی در آلمان را بالا ببرید تا بتوانید از مزایای متعددی مانند درآمد مناسب و اشتغال در بهترین کلینیک‌های روانشناسی آلمان بهره‌مند شوید. این مقاله به شما کمک می‌کند تا پاسخ اصلی‌ترین پرسش‌های خود درباره‌ی مهاجرت روانشناس به آلمان را پیدا کنید؛ سوالاتی از جمله:

 • شرایط کاری و وظایف یک روانشناس در آلمان چیست؟
 • روانشناسان برای مهاجرت به آلمان جه مدارکی لازم دارند؟
 • حقوق و درآمد یک روانشناس در آلمان چقدر است؟
 • بهترین کلینیک‌های روانشناسی در آلمان برای استخدام کدام‌اند؟
 • بازار کار روانشناسی در آلمان چگونه است؟
Arrow Icon
اطلاعیه مهم:ویدئو زیر حاوی اطلاعات مهمی درباره شرایط کار و اوسبیلدونگ آلمان در سال ۲۰۲۴ می باشد. حتما تماشا کنید.

✅ بررسی بازار کار روانشناسی در آلمان

بازار کار روانشناسی در آلمان یکی از بهترین فرصت‌ها برای مهاجرت روانشناس به آلمان است. شما می‌توانید با کسب شرایط کار روانشناسی در آلمان وارد این کشور شوید و از امکانات گسترده‌ی این کشور استفاده کنید. ما در این مقاله شما را با شرایط استخدام روانشناس در آلمان آشنا می‌کنیم و با شما از کمترین و بیشترین حقوق و درآمد روانشناسی در آلمان صحبت خواهیم کرد. در پایان این مقاله نیز، از میزان اصلی‌ترین هزینه‌های زندگی در کشور آلمان اطلاع خواهید یافت. پس همراه ما بمانید چرا که تمامی اطلاعات این مقاله بر اساس به‌روزترین منابع در دسترس است.

موسسه سروش فردا: eurolife@ کلیک کنید.

در نظر داشته باشید مشاورین موسسه حقوقی سروش فردا ، همگی تعلیم کافی را برای پاسخگویی به سوالات شما دیده اند. می توانید پس از خواندن این مقاله با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت کنید.

همچنین می توانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ این مقاله نیز مطرح کنید تا توسط مشاورین ارشد موسسه به آنها پاسخ داده شود.

1- بازار کار روانشناسی در آلمان

روانشناسی می‌تواند برای کسانی که از کمک کردن به هم‌نوع خود لذت می‌برند و حس می‌کنند می‌توانند بر زندگی دیگران تاثیرگذار باشند، شغلی مناسب باشد.

روانشناس یک متخصص سلامت روان است. او به دیگران کمک می‌کند تا مشکلات سلامت روان خود را مدیریت کرده و بر آن‌ها غلبه کند. یکی از اصلی‌ترین شرایط استخدام روانشناس در آلمان این است که بتواند علاوه‌بر مولفه‌های فیزیکی مانند ژنتیک و آسیب‌های مغزی، جنبه‌های عاطفی و رفتاری سلامت روان را نیز در نظر بگیرد.

معمولا در شغل روانشناسی در آلمان تمرکز متخصص بر یک جنبه از سلامت روان است. ممکن است برخی از روانشناسان بر روی افسردگی متمرکز باشند. بعضی از آن‌ها مسئول سلامت روان کارکنان هستند و عده‌ای نیز بر روی اندوه تمرکز دارند.

یکی از شرایط کار روانشناسی در آلمان این است که بتوانید در نقش‌های مختلفی با نیازهای متفاوت عمل کنید. شما باید بتوانید با بیماران خود ملاقات‌های متعدد داشته باشید و بتوانید آن‌ها را از نظر روانی ارزیابی کنید. همچنین باید بتوانید از روش‌های درمانی مختلفی مانند درمان شناختی-رفتاری یا رفتاردرمانی دیالیکتیکی استفاده کنید.

در این مقاله می‌توانید با ویژگی‌های کلی روانشناسی و همچنین بازار کار روانشناسی در آلمان آشنا می‌شوید و در مورد فضاهای کاری روانشناسان و همچنین درآمد آن‌ها نیز مطالبی خواهید خواند.

استخدام روانشناس در آلمان
Glassy-Elbbrücken-in-Hamburg
همینجا فرم ارزیابی را پرکنید. به زودی برای مشاوره تخصصی با شما تماس می گیریم.

2- وظایف روانشناسان در آلمان

غیر از مواردی که در بخش قبل اشاره شد، وظایفی وجود دارد که در استخدام روانشناس در آلمان بسیار موثر است و شما نیز برای ورود به بازار کار روانشناسی در آلمان باید با آن‌ها آشنا باشید:

 • شناسایی الگوهای رفتاری
 • ارزیابی ویژگی‌های شخصیتی
 • شناسایی مشکلات سلامت روان
 • بهبود مهارت‌های عاطفی و اجتماعی بیماران
 • تدوین برنامه‌های درمانی
 • ارزیابی اختلالات سوءمصرف مواد مخدر
 • توسعه‌ی رهبری موثر در شرکت‌ها

3- موقعیت های شغلی روانشناسی در آلمان

روانشناسی به‌عنوان یک رشته‌ی گسترده می‌تواند زمینه‌های شغلی متعددی را برای مهاجرت روانشناس به آلمان فراهم کند. معمولا روانشناسان در آلمان برای انتخاب موقعیت شغلی خود، عواملی مانند تخصص، تمرکز بیمار، علایق حرفه‌ای و شرایط محلی را در نظر می‌گیرند.

بعضی از موقعیت‌های شغلی روانشناسی در آلمان عبارتند از:

 • مطب شخصی
 • مراقبت های بهداشتی
 • مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی
 • موسسات آموزشی
 • سازمان های دولتی و مجریان قانون

خوب است بدانید که امکان تحصیل در رشته روانشناسی در آلمان و سپس ورود به بازار کار این رشته نیز وجود دارد.

در ادامه‌ی مقاله درباره هر یک از این موقعیت‌ها بیشتر خواهید خواند.

شرایط و بازار کار روانشناسی در آلمان

بازار کار روانشناسی در آلمان: مطب شخصی

بعضی از روانشناسان مانند پزشکان مطب‌های شخصی دارند. این افراد ممکن است در مطب‌ها به صورت انفرادی یا بخشی از یک تیم کار کنند.

این روانشناسان معمولا به افراد، زوج‌ها و خانواده‌ها خدمات مشاوره‌ای ارائه می‌دهند و بر روی انواع خاصی از بیماری‌ها متمرکز هستند.

بازار کار روانشناسی در آلمان: مراقبت های بهداشتی

بعضی از روانشناسان در مراکز مراقبت بهداشتی کار می‌کنند. این روانشناسان پس از ورود به بازار کار روانشناسی در آلمان در بیمارستان‌ها، مراکز توان‌بخشی، کلینیک‌ها و مراکز سوءمصرف مواد مخدر مشغول به کار می‌شوند.

این افراد برای کمک به بیماران جهت رسیدن به اهداف و نقاط عطف، درمان تخصصی ارائه می‌کنند. به‌عنوان مثال یک روانشناس که در مرکز اطفال کار می‌کند، ممکن است مشاوره‌ی رشد دهد و یک رواشناس مشغول در مراکز درمان سوءمصرف، برای بیماران دارای اعتیاد درمان ارائه می‌کند.

بازار کار روانشناسی در آلمان: مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی

از دیگر موقعیت‌هایی که برای استخدام روانشناس در آلمان وجود دارد، اشتغال در دانشگاه‌ها یا مراکز تحقیقاتی به‌عنوان محقق است. روانشناسان پژوهشی از روش‌های علمی برای مطالعه‌ی مغز و رفتار انسان استفاده می‌کنند.

روانشناسان پژوهشی بر روند رشد کودکان نظارت دارند و بعضی از آن‌ها نیز به‌عنوان استاد در دانشگاه‌ها فعالیت می‌کنند تا به دانشجویان بزرگسال، در مورد رفتارهای انسانی آموزش دهند.

Lüneburg,-Deutschland
Lüneburg,-Deutschland

بازار کار روانشناسی در آلمان: موسسات آموزشی

یکی دیگر از موقعیت‌های شغلی که برای مهاجرت روانشناس به آلمان وجود دارد، حضور در مراکز آموزشی به‌عنوان مشاور است. آن‌ها می‌توانند به عنوان مددکار اجتماعی یا معلم کار کنند و در مباحث مختلفی به‌عنوان میانجی حضور داشته باشند.

مشاوران آموزشی می‌توانند مشاوره‌ی دانشگاهی دهند یا به حل اختلافات میان افراد کمک کنند. این افراد آگاهی از سلامت روان را در مدارس افزایش می‌دهند و نیازهای آموزشی، اجتماعی و عاطفی دانش‌آموزان را درک می‌کنند.

بازار کار روانشناسی در آلمان: سازمان های دولتی و مجریان قانون

بعضی از کسانی که بتوانند شرایط کار روانشناسی در آلمان را کسب کنند، برای سازمان‌های دولتی فدرال، ایالتی یا محلی کار می‌کنند. آنان در مراکز اصلاحی و کلینیک‌ها و بیمارستان‌ها حضور پیدا می‌کنند. روانشناسانی که در این بخش از بازار کار روانشناسی در آلمان استخدام می‌شوند، بر روی توان‌بخشی متمرکز می‌شوند. آنان اغلب با زندانیان یا کسانی که آزادی مشروط دارند صحبت می‌کنند و یا به دیدار افراد بستری در مراکز سوءمصرف مواد مخدر می‌روند.

بعضی از متخصصین می‌توانند به قربانیان فعالیت‌های مجرمانه کمک کنند!

در ادامه‌ی مقاله از میزان درآمد روانشناسی بالینی در آلمان اطلاع پیدا می‌کنید.

4- حقوق و درآمد روانشناسی در آلمان

میانگین حقوق یک روانشناس در آلمان 86128.14 یورو در سال است. این رقم می‌تواند بسته به شرایط استخدام روانشناس در آلمان و همچنین میزان تحصیلات، تخصص و تجربه متغیر باشد.

به‌عنوان مثال، درآمد ماهیانه روانشناس در آلمان در بخش‌های صنعتی-سازمانی، مبلغی بیشتر از حد میانگین دریافت می‌کنند. برای اینکه شرکت‌هایی که آنان را استخدام می‌کنند منابع مالی خوبی دارند. بنابر این حقوق و درآمد روانشناسی در آلمان در این شرکت‌ها بالا خواهد بود.

به عبارت دیگر حداقل درآمد روانشناس در آلمان 2700 یورو در ماه است. میانگین حقوق روانشناس در آلمان نیز 5870 یورو در ماه است.

بعداز مهاجرت روانشناس به آلمان و بررسی وضعیت کار روانشناسی در آلمان و کسب تجربیات بیشتر می‌توانید از بیشترین میزان درآمد روانشناسی در آلمان استفاده کنید و از مزایای آن نیز بهره‌مند شوید.

حقوق و درآمد روانشناسی در آلمان
Eibsee,-Grainau,-Germany

5- کاریابی روانشناسی در آلمان

برای اینکه در شرایط کار روانشناسی در آلمان قرار بگیرید و بتوانید به‌عنوان یک روانشناس در این کشور کار کنید، نیازمند ارائه‌ی مدارکی هستید که در این قسمت آن‌ها را خواهید خواند:

 • انگیزه‌نامه
 • رزومه یا CV
 • مدارک تحصیلی
 • گواهی دوره‌های گذرانده
 • مدارک زبان
 • مدارک شناسایی
 • عکس

پس از ارائه‌ی این مدارک باید نسبت به اخذ ویزای کاری اقدام کنید.

6- انواع ویزای کاری آلمان

روش‌های مختلفی برای مهاجرت به آلمان برای کار وجود دارد که در هرکدام باید یک ویزا دریافت کنید.

در این قسمت از مقاله، شما را با انواع ویزای کاری کشور آلمان برای مهاجرت روانشناسان آشنا خواهیم کرد.

البته شما می‌توانید اطلاعات تکمیلی را نیز در مقاله کار در آلمان و همچنین انواع ویزای کاری آلمان بخوانید.

ویزای جستجوی کار آلمان

با دریافت ویزای جستجوی کار آلمان، شما یک فرصت شش‌‌ماهه برای پیدا کردن شغل خواهید داشت و باید بصورت حضوری در کشور آلمان به پیدا کردن شغل بپردازید.

برای دریافت این ویزا مدارک زیر لازم است:

 • ارائه‌ی مدارک تحصیلی یا دوره‌های آموزشی
 • معادل‌سازی مدارک تحصیلی
 • حداقل مدرک زبان B1
 • اثبات تمکن مالی

به خاطر داشته باشید که در حال حاضر سفارت آلمان در ایران به جای جستجوی کار، برای کارت شانس وقت می‌دهد. کارت شانس آلمان نیز فرصت کاریابی حضوری را برای 12 ماه فراهم می‌کند اما برای دریافت آن باید امتیازهای لازم مانند مدرک تحصیلی معتبر را داشته باشید.

ویزای کار عادی آلمان

یکی دیگر از راه‌های مهاجرت روانشناس به آلمان دریافت ویزای کار عادی این کشور است.

این ویزا محدودیت سنی 45 سال دارد و نیازمند آن است که با یک شرکت در آلمان قرارداد داشته باشید. اگر بیشتر از 45 سال سن داشته باشید و برای اولین‌بار اقدام به اخد ویزای کار آلمان کنید، باید باید مدرکی مبنی بر درآمدی حداقل 48,180 یورو در سال ارائه کنید.

در مورد ویزای کار آلمان به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • این ویزا حداکثر 4سال اعتبار دارد.
 • مدت قرارداد شما، تعیین‌کننده‌ی مدت زندگی و کار شما در آلمان خواهد بود.
 • می‌توانید خانواده‌ی خودتان را هم همراه خود ببرید.

همچنین لازم است مدارک تحصیلی مورد نیاز کشور آلمان را نیز داشته باشید.

Berlin-Tv-Tower
همینجا فرم ارزیابی را پرکنید. به زودی برای مشاوره تخصصی با شما تماس می گیریم.

7- بهترین مراکز روانشناسی برای کار در آلمان

شما می‌توانید پس از ورود به بازار کار روانشناسی در آلمان در مراکز رواشناسی و در بهترین شهرهای آلمان برای کار روانشناسی شروع به کار کنید.

برخی از این مراکز عبارت‌اند از:

 • مرکز سلول‌درمانی D. Siegfried Block GmbH
 • بیمارستان دکتر هورست اشمیت ویسبادن
 • بیمارستان نورنبرگ
 • بیمارستان دانشگاهی کلن

بجز این مراکز، مراکز دیگری نیز وجود دارند که می‌توانید با حضور در آن‌ها کار خود را به عنوان روانشناس آغاز کنید.

8- مزایا و معایب کار روانشناسی در آلمان

پس از کسب شرایط کار روانشناسی در آلمان می‌توانید از مزایای مختلف آن استفاده کنید و از حقوق و درآمد روانشناسی در آلمان بهره‌مند شوید.

برخی از مزایای کار روانشناسی در آلمان عبارت است از:

 • تنوع شغلی مناسب.
 • درآمد خوب کار روانشناسی.
 • پایین بودن نرخ بیکاری در آلمان.
 • امکان تحصیل و کار همزمان در آلمان.

باید توجه داشته باشید که هر کشوری، علاوه‌بر مزایا، معایبی نیز در زمینه‌های شغلی دارد که آلمان نیز از این قاعده مستثنی نیست؛ پس بهتر است با بعضی از معایب کار روانشناسی در آلمان نیز آشنا شوید:

 • الزام به یادگیری زبان آلمانی.
 • سختی در کار پیدا کردن.
 • مالیات بالای آلمان.
مهاجرت روانشناس به آلمان

9- هزینه زندگی در آلمان

پیش از اینکه تصمیم نهایی خود را برای مهاجرت به کشور آلمان بگیرید، لازم است از میزان هزینه‌ی زندگی در این کشور نیز مطلع باشید. شما باید بتوانید مدارکی ارائه کنید که تمکن مالی شما برای تامین هزینه‌های زندگی در این کشور را نشان دهد. پس بهتر است از مهم‌ترین هزینه‌های زندگی در آلمان که به شرح زیر است اطلاع داشته باشید:

نوع هزینهمبلغ هزینه (به یورو)
رستوران و مواد غذایی50 تا 150
حمل و نقل ماهانه30 تا 90
قبوض ماهانه237.01
امکانات رفاهی12.00 تا 34.11
پوشاک36.85 تا 109.69
اجاره ماهانه آپارتمانیک خوابه: 627.79 تا 829.38
سه خوابه: 1150.80 تا 1500.43
خرید آپارتمان4573.03 تا 6292.49

پرسش های متداول بازار کار روانشناسی در آلمان

✅ شرط ورود به بازار کار روانشناسی در آلمان چیست؟

داشتن مدرک از دانشگاه‌های معتبر، حداقل مدرک B2 آلمانی، دریافت ویزای کاری

✅ میانگین حقوق و درآمد روانشناسی در آلمان چقدر است؟

به طور میانگین یک روانشناس در آلمان ماهانه 86128.14 یورو درآمد دارد.

✅ برای مهاجرت روانشناس به آلمان چه ویزاهایی وجود دارد؟

ویزای کار عادی و ویزای جستجوی کار آلمان در دسترس متقاضیان مهاجرت برای کار روانشناسی در آلمان هستند.

✅ شرایط کار روانشناسی در آلمان چیست؟

باید مدارک معتبری ارائه کند و بتواند تعهد و وظیفه‌شناسی در قبال بیمار را ثابت کند.

✅ بهترین کلینیک‌ها برای استخدام روانشناس در آلمان کدام‌اند؟

مرکز سلول‌درمانی D. Siegfried Block GmbH، بیمارستان دکتر هورست اشمیت ویسبادن، بیمارستان نورنبرگ، بیمارستان دانشگاهی کلن

جمع بندی

Conclusion

با ورود به بازار کار روانشناسی در آلمان می‌توانید از امکانات گسترده‌ی این کشور شامل بیمه و حقوق و مزایا بهره‌مند شوید. همچنین می‌توانید در برترین کلینیک‌های روانشناسی آلمان کار کنید و از حقوق و مزایای مناسبی برخوردار شوید. کشور آلمان موقعیت‌های شغلی فراوانی را برای روانشناسان فراهم کرده است و شما باتوجه به میزان تخصص و علاقه‌ی خودتان، می‌توانید در شاخه‌های مختلف این حرفه فعالیت کنید.

در صورت تمایل برای مشاوره تخصصی با مشاورین ارشد موسسه حقوقی سروش فردا اینجا کلیک کنیدو فرم ارزیابی را پر کنید.

 • مشاوره رایگان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت 10 الی 18

ثبت درخواست مشاوره
هزینه: موقتا رایگان