50 درصد تخفیف زمستانه مشاوره تخصصی.

مشاوره مهاجرت با 50٪ تخفیف (زمستانه)

50 درصد تخفیف زمستانه مشاوره تخصصی.

رزرو وقت مشاوره رزرو وقت

بازار کار رشته کامپیوتر و IT در آلمان (+ شرایط ادامه تحصیل 2023)

germany Flag

آلمان علاوه بر اینکه یکی از قوی‌ترین اقتصادهای اروپا را دارد اما به شدت در زمینه بازار کار رشته کامپیوتر و مهندسی آی تی با کمبود نیروی متخصص مواجه است. آلمان در کنار بریتانیا نیمی از صنعت فناوری اطلاعات اروپا را شکل می دهند و در نتیجه افرادی که در این مشاغل مشغول به فعالیت هستند، از حقوق و مزایای بالایی برخوردارند. دوره های آوسبیلدونگ کامپیوتر و آی تی، یکی از مطمئن ترین راه ها برای ورود به بازار کار رشته آی تی در کشور آلمان می باشد و با توجه به اینکه آموزش عملی در این دوره ها از اهمیت بالایی برخوردار است، ورود شما به بازار کار تضمین شده خواهد بود.

در این مقاله به مهمترین سوالات درباره بازار کار رشته کامپیوتر و IT در آلمان پاسخ خواهیم داد:

 • شرایط بازار کار رشته آی تی (IT) در آلمان چگونه است؟
 • درآمد رشته IT و مهندس کامپیوتر در آلمان چقدر است؟
 • وظایف و کار مهندس کامپیوتر و IT در آلمان چیست؟
 • دوره آوسبیلدونگ آی تی (IT) و کامپیوتر در آلمان چیست؟
 • دستمزد و حقوق آوسبیلدونگ آی تی در آلمان چقدر است؟
فهرست
به دلیل تغییر شرایط کار در اروپا، پس از اپیدمی کرونا این فرایند بسیار سخت تر از گذشته شده و از لیست خدمات موسسه سروش فردا خارج شده است. راهکارهای جایگزین بهتری وجود دارند که می توانید از مشاورین ما جویا شوید.

آیا شما هم شرایط این روش را دارید؟

✔️ بررسی شرایط بازار کار رشته کامپیوتر و IT در آلمان

خبر جدید: شرایط مهاجرت از طریق آوسبیلدونگ آی تی در آلمان پس از 18 ماه مجددا مهیا شده است و یکی از روش های توصیه شده موسسه حقوقی سروش فردا برای متقاضیان ورود به بازار کار رشته کامپیوتر در آلمان می باشد. همچنین در نظر داشته باشید، 3 روش کاری دیگر نیز برای مهاجرت به آلمان با ظرفیت محدود جهت اقدام وجود دارد.
شما می توانید پس از خواندن این مقاله تا انتها و دریافت اطلاعات اولیه درباره بازار کار IT و آوسبیلدونگ مهندسی کامپیوتر در آلمان، برای دریافت مشاوره تخصصی با ما در تماس باشید و یا فرم ارزیابی مربوطه را تکمیل نمایید.

آدرس اینستاگرام موسسه سروش فردا: @eurolife کلیک کنید.

اگر به دنبال فرصت شغلی مناسب با امکان پیشرفت زیاد هستید، شرکت در دوره های آوسبیلدونگ در آلمان برای ورود به بازار کار رشته کامپیوتر در آلمان انتخابی عالی است، زیرا رشته کامپیوتر و IT یک تخصص مورد تقاضا در آلمان هستند. در نتیجه فرصت های شغلی متفاوتی برای متخصصین در این رشته وجود دارد.

همچنین خبر خوب برای بازار کار مهندس کامپیوتر در آلمان این است که به لطف دوره های آوسبیلدونگ متخصص آی تی در آلمان و فرصت های تحصیلی متنوع، شرایط مناسبی برای توسعه و پیشرفت در کار و دریافت حقوق بالا وجود دارد.

1. شرایط بازار کار رشته کامپیوتر و IT در آلمان چگونه است؟

کشور آلمان از شرایط کاری خوبی برای جذب نیروی متخصص در بخش آی تی و کامپیوتر برخوردار است. تقریبا 86.000 موقعیت شغلی در بخش فناوری اطلاعات در این کشور خالی مانده است. بنابراین این فرصت مناسبی برای متخصصان در رشته کامپیوتر و آی تی است تا به کار در مشاغلی جذاب در شرکت های کوچک و متوسط امیدوار باشند.

بازار کار رشته کامپیوتر و IT در آلمان

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.
مشخصات فردی - گام 1 از 3

2. درآمد رشته IT و مهندس کامپیوتر در آلمان چقدر است؟

درآمد رشته IT در آلمان به طور میانگین 3.800 یورو در ماه برآورد می شود. حداقل درآمد برای مهندسی کامپیوتر 1.980 یورو و بیشترین میزان درآمد مهندس کامپیوتر در آلمان 6.240 یورو برآورد می شود.

البته توجه داشته باشید که تجربه مهمترین عامل در تعیین سطح حقوق است. کارمندانی که بین 2 تا 5 سال سابقه کار دارند، 32درصد بیشتر از متخصصین بدون سابقه کار حقوق دریافت می کنند. اگر سابقه کاری کارمندان بیشتر از 5 سال باشد، 36 درصد بیشتر نسبت به سایر کارکنان حقوق دریافتی خواهند داشت.

درآمد رشته IT و مهندس کامپیوتر در آلمان، بسته به مدرک تحصیلی نیز متفاوت خواهد بود و تغییر می کند. به این ترتیب که افراد با مدرک کارشناسی 24 درصد بیشتر از کارمندان با مدرک دیپلم دریافتی خواهند داشت. همچنین کارمندانی با سطح مدرک کارشناسی ارشد 29 درصد بیشتر از همکاران خود با مدارک پایینتر درآمد خواهند داشت.

3. وظایف و کار مهندس کامپیوتر و IT در آلمان چیست؟

شما به عنوان شخصی که بازار کار رشته آی تی (IT) در آلمان وارد شده اید وظایف مشخصی خواهید داشت. مهمترین این وظایف به شرح زیر می باشد:

 1. توسعه و سفارشی سازی: در این بخش پذیرش سفارشات مشتری، تجزیه و تحلیل و استفاده از زبان های برنامه نویسی مختلف، کنترل کار در مراحل آزمایشی، نصب نرم افزار، برنامه ریزی برای تیم و ارائه برنامه به مشتری در دستور کار قرار می گیرد.
 2. عیب یابی و رفع خطا: در این بخش متخصص در حوزه IT به انطباق نرم افزار، کاربرد سیستم ها، تجزیه و تحلیل خطاها و بهینه سازی و یافتن راه حل می پردازد.
 3. قابلیت استفاده: متخصصان در حوزه فناوری اطلاعات در این بخش به ایجاد راهنما، ایجاد رابط کاربری ساده، برنامه ریزی، آماده سازی و اجرای آموزش برای کارکنان و ارائه مشاوره به مشتریان در کارهای روزمره می پردازند.
بازار کار رشته کامپیوتر در آلمان

برای اینکه بتوانید به عنوان یک نیروی کارآمد و متخصص به بازار کار رشته کامپیوتر در آلمان وارد شوید، شرایطی برای ادامه تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر در خارج از کشور توسط این کشور فراهم شده است که با نام دوره های آوسبیلدونگ شناخته می شوند.

در بخش دوم این مقاله شما را به طور کامل با دوره آوسبیلدونگ مهندسی کامپیوتر و آی تی برای ورود به بازار کار رشته کامپیوتر در آلمان آشنا خواهیم کرد.

4. معرفی آوسبیلدونگ آی تی (IT) و کامپیوتر در آلمان

کارآموزانی که از دوره های تحصیلی دوگانه در مدیریت فناوری اطلاعات فارغ التحصیل می شوند، سهم به سزایی در تحولات دیجیتال خواهند داشت. در معرفی آوسبیلدونگ آی تی (IT) باید گفت که متقاضیان در طول این دوره به صورت همزمان برنامه های تئوری را در آموزشگاه ها و مراکز آموزش عالی و دوره های عملی را در یک شرکت همکار پشت سر خواهند گذاشت.

در گرایش های آوسبیلدونگ فناوری اطلاعات هم توسعه و هم ارائه سیستم های کاربردی را فرا خواهید گرفت. از سوی دیگر نکات کلیدی در مورد سازماندهی کارها و ارائه خدمات به مشتری به شما آموزش داده می شود.

همچنین دوره کارآموزی آی تی در یک شرکت آلمانی شما را به صورت گام به گام با مراحلی که در بازار کار مهندسی کامپیوتر در خارج از کشور با آن روبرو خواهید شد، آشنا می کند و شما را به صورت مستمر در پروژه های روزانه درگیر خواهد کرد. همچنین در دوره های کارآموزی با روش های مختلف آموزش و مشاوره آشنا خواهید شد، زیرا برقراری ارتباط با مشتریان بخش مهمی از شغل شما است.

با توجه به آنچه درباره شرح این دوره گفتیم، واضح است که هماهنگی مناسبی بین آموزش علمی و عملی برقرار است و در نتیجه کارآموزان به طور مطلوبی برای ورود به بازار کار IT در کشور آلمان آماده می شوند.

5. مزایای شرکت در آوسبیلدونگ رشته های IT و کامپیوتر در آلمان چیست؟

شرکت در دوره های آوسبیلدونگ و کارآموزی کامپیوتر و آی تی نسبت به تحصیل در آلمان، مزایایی دارد. یکی از مزایای اصلی این دوره ها این است که شما می توانید به طور همزمان تحصیل کنید و درآمد داشته باشید. از همین رو در زمان دریافت ویزا، برخلاف دوره های دانشگاهی که باید مبلغ 10.000 یورو در حساب بانکی شما باشد، نیازی به اثبات تمکن مالی نخواهید داشت.

از دیگر مزایای شرکت در دوره آوسبیلدونگ رشته های IT و کامپیوتر در آلمان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. تمرین مداوم در زمان یادگیری: این عامل به افراد کمک می کند تا درک بیشتری از نقش خود داشته باشند و به رشد حرفه ای آنها کمک قابل توجهی می کند.
 2. استقلال مالی: دریافت حقوق در زمان تحصیل و کارآموزی، افراد را از نظر پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی آسوده خاطر خواهد کرد و همچنین وابستگی متقاضیان به خانواده های خود را قطع می کند.
 3. فرصت های شغلی: با توجه به اینکه افراد در این دوره در بخش دانش عملی تا حد زیادی کامل می شوند، شانس بالایی برای اشتغال بعد از تحصیل دارند.

6. طول دوره آوسبیلدونگ IT در آلمان چقدر است؟

طول دوره آوسبیلدونگ آی تی در آلمان بین 3 سال تا سه سال و نیم، یعنی 6 یا 7 ترم است. در انتهای هر ترم، امتحانی مانند امتحانات پایان ترم دانشگاه از مباحثی که متقاضیان در طول دوره آموزش دیده اند، گرفته می شود. در صورت قبولی در این آزمون، متقاضی مجوز ورود به ترم بعد را دریافت می کنند. بعد از پایان این دوره و سپری کردن موفقیت آمیز هر ترم، مدرک فارغ التحصیلی به کارآموزان رشته کامپیوتر در آلمان اعطا می شود.

آوسبیلدونگ مهندسی کامپیوتر در آلمان
قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.
مشخصات فردی - گام 1 از 3

7. مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دوره آوسبیلدونگ کامپیوتر و آی تی در آلمان چیست؟

از آنجایی که دوره آوسبیلدونگ، یک دوره آموزشی فنی است، نیاز خاصی به ارائه مدرک تحصیلی ندارد و داشتن حداقل مدرک دیپلم کفایت می کند. اما آنچه برای حضور در این دوره ها اهمیت بالایی دارد، داشتن مدرک زبان آلمانی است. از آنجایی که این دوره ها در آموزشگاه هایی ارائه می شوند که زبان تحصیلی و برگزاری آزمون های آنها آلمانی می باشد و همچنین افراد در طول دوره موظف به گذراندن کارآموزی در شرکتی آلمانی هستند، پس افراد باید توان خواندن و برقراری ارتباط به زبان آلمانی را داشته باشند.

به طور کلی مدارک مورد نیاز برای حضور در دوره آوسبیلدونگ فنی آلمان شامل این موارد است:

 1. گواهی پایان تحصیل (دیپلم 12 ساله).
 2. مدرک زبان آلمانی (B1/B2).
 3. رزومه.
 4. انگیزه نامه.

8. هزینه تحصیل در دوره آوسبیلدونگ آی تی در آلمان چقدر است؟

متقاضیان برای شرکت در دوره های آوسبیلدونگ آی تی و کامپیوتر در آلمان نه تنها هزینه ای پرداخت نمی کنند، بلکه ماهانه مبلغی را نیز به عنوان حقوق برای شرکت در دوره های کارآموزی دریافت می کنند و می توانند به استقلال مالی نسبی در حین دوره برسند. هزینه تحصیل در دوره آوسبیلدونگ آی تی وکامپیوتر برای کارآموزان چه از اتحادیه اروپا و چه خارج از اتحادیه اروپا رایگان است.

9. دستمزد و حقوق آوسبیلدونگ آی تی در آلمان چقدر است؟

کسانیکه علاقه مند به کار در حوزه فناوری هستند می توانند در دوره های متنوعی شرکت کنند که به حوزه های توسعه برنامه، یکپارچه سازی سیستم، شبکه های دیجیتال و تجزیه و تحلیل داده ها تقسیم می شوند.

در دوره آوسبیلدونگ آی تی، شرکتی که شما دوره کارآموزی خود را در آن می گذرانید موظف است که به شما حقوق پرداخت کند. حقوق آوسبیلدونگ آی تی در آلمان بسته به تخصص، اندازه شرکت، شهر و محل قرارگیری شرکت متفاوت است. در ایالت های غربی آلمان میزان حقوق بیشتر است و کارآموزان 1.050 یورو در ماه درآمد خواهند داشت.

رقم حقوق دریافتی در سال های دوم و سوم با افزایش همراه است و این رقم به 1.100 تا 1.200 یورو خواهد رسید.
همچنین بعد از پایان دوره های کارآموزی و ورود به بازار کار رشته کامپیوتر و IT در آلمان، حقوق دریافتی کارمندان بین 2.200 تا 2.400 یورو در ماه خواهد بود.

بازار کار IT در آلمان

10. سیستم نمره دهی در دوره های کارآموزی آلمان (آوسبیلدونگ)

از آنجاییکه دوره های آوسبیلدونگ دوره هایی آموزشی بر مبنای آموزش و عمل هستند و در پایان این دوره نیز به دانشجویان مدرک فارغ التحصیلی تعلق می گیرد، در نتیجه کارآموزان در پایان هر ترم باید در یک آزمون رسمی که تحت نظر آموزشگاه برگزار می شود، شرکت کنند و در صورت کسب نمره قبولی جواز حضور در ترم های بالاتر را دریافت کنند.

نمره نهایی آزمون براساس عملکرد شما در شرکای که دوره کارآموزی خود را در آن سپری می کنید و آزمون کتبی آموزشگاه مربوطه خواهد بود.

11. مراحل دریافت ویزای آوسبیلدونگ مهندسی کامپیوتر و آی تی (ویزای a17) آلمان چیست؟

متقاضیان شرکت در دوره های کارآموزی برای دریافت ویزای آوسبیلدونگ آلمان، باید مراحل مشخصی را طی کنند. در ادامه شما را با این مراحل آشنا خواهیم کرد.

 • ترجمه آخرین مدرک فارغ التحصیلی (حداقل دیپلم دوازده ساله) و دریافت تاییدیه دادگستری و وزارت امور خارجه.
 • نامه اخذ پذیرش از دوره آوسبیلدونگ آی تی و مهندسی کامپیوتر و قرارداد از شرکتی که می خواهید دوره کارآموزی خود را در آن بگذرانید.
 • تکمیل مدارک، دریافت وقت سفارت و مصاحبه با آفیسر سفارت.

لیست مدارکی که باید در پرونده شما برای دریافت ویزای آوسبیلدونگ IT آلمان باشد، بدین شرح است:

 • پاسپورت معتبر (اعتبار به اندازه طول دوره).
 • ترجمه مدارک تحصیلی و ریز نمرات.
 • مدرک زبان آلمانی (سطح B1/B2).
 • گواهی سلامت پزشکی.
 • بیمه درمانی معتبر.
 • اجاره نامه، نامه رزرو خوابگاه یا هتل (اثبات محل اقامت).
 • نامه پذیرش دوره کارآموزی (قرارداد شرکت).

تمکن مالی برای اخذ ویزای آوسبیلدونگ آلمان

با توجه به اینکه کارآموزان در طول دوره های آوسبیلدونگ مبلغی را تحت عنوان حقوق ماهانه دریافت می کنند، الزامی به بلوکه شدن مبلغ تمکن مالی در حساب بانکی وجود نخواهد داشت اما متقاضی باید ثابت کند که مبلغ 863 یورو را برای تامین هزینه های خود در ماه اول دارد.
همچنین داشتن بیمه درمانی معتبر، از شروط الزامی برای دریافت ویزای a17 آلمان است.

آوسبیلدونگ کامپیوتر در آلمان

12. آیا بعد از پایان دوره آوسبیلدونگ امکان ورود به بازار کار رشته کامپیوتر و IT و اخذ اقامت دائم آلمان وجود دارد؟

کارآموزان بعد از پایان دوره آوسبیلدونگ مهندسی کامپیوتر و آی تی در آلمان، مدرک فارغ التحصیلی دریافت می کنند. داشتن مدرک معتبر و تجربه کاری ای که متقاضیان در طول دوره کارآموزی کسب کرده اند، آنها را به یکی از گزینه های جذاب برای کارفرمایان آلمانی تبدیل می کنند. همچنین با توجه به اینکه افراد در این دوره ها به زبان آلمانی مسلط هستند و در شرکتی آلمانی زبان دوره کارآموزی خود را سپری کرده اند، در نتیجه گزینه ها و فرصت های شغلی بیشتری برای ورود به بازار کار رشته کامپیوتر و IT در آلمان، بعد از فارغ‌التحصیلی خواهند داشت.
از سوی دیگر براساس قانون اقامت در آلمان، هر شهروند خارجی که 4 سال متوالی در کشور آلمان مشغول به کار باشد و حد معینی از حقوق سالانه را دریافت کند، اقامت دائم آلمان به وی تعلق خواهد گرفت.


سوالات متداول بازار کار رشته کامپیوتر در آلمان

✔️ شرایط بازار کار رشته کامپیوتر و IT در آلمان چگونه است؟

کشور آلمان از شرایط کاری خوبی برای جذب نیروی متخصص در بخش آی تی و کامپیوتر برخوردار است. تقریبا 86.000 موقعیت شغلی در بخش فناوری اطلاعات در این کشور خالی مانده است.

✔️ دوره آوسبیلدونگ آی تی و مهندسی کامپیوتر آلمان چیست؟

در معرفی آوسبیلدونگ آی تی (IT) باید گفت که متقاضیان در طول این دوره به صورت همزمان برنامه های تئوری را در آموزشگاه ها و مراکز آموزش عالی و دوره های عملی را در یک شرکت همکار پشت سر خواهند گذاشت.

✔️ هزینه تحصیل در دوره آوسبیلدونگ آی تی در آلمان چقدر است؟

متقاضیان برای شرکت در دوره های آوسبیلدونگ آی تی و کامپیوتر در آلمان نه تنها هزینه ای پرداخت نمی کنند، بلکه ماهانه مبلغی را نیز به عنوان حقوق برای شرکت در دوره های کارآموزی دریافت می کنند.

✔️ دستمزد و حقوق آوسبیلدونگ آی تی در آلمان چقدر است؟

حقوق آوسبیلدونگ آی تی در آلمان بسته به تخصص، اندازه شرکت، شهر و محل قرارگیری شرکت متفاوت است. در ایالت های غربی آلمان میزان حقوق بیشتر است و کارآموزان 1.050 یورو در ماه درآمد خواهند داشت. رقم حقوق دریافتی در سال های دوم و سوم با افزایش همراه است و این رقم به 1.100 تا 1.200 یورو خواهد رسید.

✔️ درآمد رشته IT و مهندس کامپیوتر در آلمان چقدر است؟

درآمد رشته IT در آلمان به طور میانگین 3.800 یورو در ماه برآورد می شود. حداقل درآمد برای مهندسی کامپیوتر 1.980 یورو و بیشترین میزان درآمد مهندس کامپیوتر در آلمان 6.240 یورو برآورد می شود.

جمع بندی

Conclusion

با توجه به نیاز کشور آلمان به تخصص نیروی آی تی و مهندس کامپیوتر، ادامه تحصیل و شرکت در دوره های آوسبیلدونگ رشته آی تی و کامپیوتر شرایط مناسبی را برای علاقه مندان ورود به بازار کار رشته کامپیوتر در آلمان فراهم خواهد کرد. این دوره ها به دلیل رایگان بودن و همچنین پرداخت حقوق ماهانه، از محبوبیت بالایی در بین شهروندان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا برخوردار است.

در صورت تمایل برای مشاوره تخصصی با مشاورین ارشد موسسه حقوقی سروش فردا اینجا کلیک کنیدو فرم ارزیابی را پر کنید.

 • مشاوره رایگان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۰۹:۳۰ الی ۱۷:۳۰ - پنج شنبه ها تا ساعت ۱۳:۳۰