100 درصد تخفیف بهاره مشاوره تخصصی.

مشاوره تخصصی مهاجرت با 100٪ تخفیف (بهاره)

100٪ تخفیف مشاوره

دریافت مشاوره دریافت مشاوره

اپلای تحصیلی دانشگاه های آلمان 2024 (📝 مراحل+زمان+شرایط)

germany Flag

آشنایی با نحوه اپلای گرفتن از دانشگاه‌های آلمان، اولین قدمی است که دانشجویان برای مهاجرت تحصیلی در آلمان برمی‌دارند. شما برای اپلای تحصیلی دانشگاه‌های آلمان باید بدانید چه زمانی، با چه مدارکی و از چه طریقی اقدام کنید. دانشجویانی که مدارک تحصیلی و زبان متناسب برای شرایط اپلای در دانشگاه مورد نظر خود را دارند، با مراجعه به وب‌سایت دانشگاه یا سایت‌های دیگر تعریف‌شده برای ثبت درخواست پذیرش از دانشگاه‌های آلمان می‌توانند مسیر تحصیل در آلمان را طی کنند. ما در این مقاله مفصلاً درباره اپلای دانشگاه‌های آلمان حرف می‌‌زنیم تا پاسخگوی سوالات شما باشیم؛ سوالاتی مانندِ:

 • اپلای تحصیلی دانشگاه‌های آلمان چه مراحلی دارد؟
 • چه زمانی برای اپلای دانشگاه‌های آلمان اقدام کنیم؟
 • هزینه اپلای آلمان چقدر است؟
 • چه کسانی واجد شرایط اپلای به آلمان هستند؟
 • چه مدارکی برای اخذ پذیرش تحصیلی آلمان لازم است؟

✅ بررسی اپلای تحصیلی دانشگاه های آلمان

اپلای تحصیلی دانشگاه های آلمان اولین مرحله مهاجرت تحصیلی دانشجویان به این کشور به شمار می‌رود. نحوه اپلای گرفتن از دانشگاههای آلمان ساده است و شما با فراهم‌کردن مدارک لازم، واجد شرایط اپلای به آلمان می‌شوید اما پیش از آن باید به وب‌سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنید تا نه تنها از این مدارک مطلع شوید بلکه زمان اپلای دانشگاه را نیز پیدا کنید و هزینه آن را بپردازید. ما در این مقاله همراه شماییم تا روند اپلای برای آلمان را برایتان شرح داده، مراحل آن را آسان کنیم. پس همراه ما باشید تا این مسیر را با مزایای اپلای تحصیلی دانشگاه های آلمان و شرایط آن شروع کنیم.

آدرس اینستاگرام موسسه سروش فردا: eurolife@ کلیک کنید.

در نظر داشته باشید مشاورین موسسه حقوقی سروش فردا ، همگی تعلیم کافی را برای پاسخگویی به سوالات شما دیده اند. می توانید پس از خواندن این مقاله با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت کنید.

همچنین می توانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ این مقاله نیز مطرح کنید تا توسط مشاورین ارشد موسسه به آنها پاسخ داده شود.

Potsdamer-Platz,-Berlin,-Germany

1. مزایای اپلای تحصیلی دانشگاه های آلمان

اپلای تحصیلی دانشگاه های آلمان مراحل پیچیده‌ای ندارد و تنها کافیست یک بار و به دقت وب‌سایت دانشگاه مورد نظر خود را بخوانید تا بتوانید برای اپلای اقدام کنید. راهنمایی مشاوران مجرب نیز می‌تواند شرایط اپلای به آلمان را تسهیل نماید. همچنین هزینه اپلای آلمان نیز مناسب است و عموم دانشجویان بین‌المللی می‌توانند به راحتی آن را پرداخت کنند.

فراموش نکنید که نه تنها نحوه اپلای گرفتن از دانشگاههای آلمان آسان است بلکه با موفقیت در دریافت پذیرش، از مزایای متعددی مثل امکان تحصیل رایگان، تحصیل به هر دو زبان آلمانی و انگلیسی و همچنین دریافت مدارک معتبر در سراسر جهان بهره‌مند می‌شوید.

همینجا فرم ارزیابی را پرکنید. به زودی برای مشاوره تخصصی با شما تماس می گیریم.

2. شرایط اپلای به آلمان

دانشجویان برای اپلای تحصیلی دانشگاه های آلمان باید به دو نکته مهم توجه کنند:

 • اولاً: ثبت نام و اپلای دانشگاه آلمان عموماً به صورت مستقیم انجام نمی‌شود چرا که تعداد متقاضی از میزان ظرفیت دانشگاه های آلمان بسیار بیشتر است بنابراین محدودیت‌هایی در نظر گرفته شده که یا به صورت محلی و برای موسسات آموزشی خاصی تعیین می‌شوند یا سراسری‌اند.
 • ثانیاً: پیش از هر اقدامی، باید از طریق وب‌سایت دانشگاه مورد نظر خود شرایط اپلای به آلمان و محدودیت اِعمال‌شده بر آن را بیابید.

این تفاوت محدودیت، شرایط اپلای به آلمان را بیشتر برای دانشجویانی که ملیت کشورهای اتحادیه اروپا را دارند، تغییر می‌دهد و دانشجویانی با ملیت سایر کشورها عموماً به صورت مستقیم از طریق خود دانشگاه باید اپلای کنند. مورد استثای موجود زمانی است که دانشگاه انتخابی عضو uni-assist باشد که در این صورت باید از این سایت برای اپلای اقدام کنید.

نحوه اپلای گرفتن از دانشگاههای آلمان را در بخش بعدی مقاله بخوانید.

3. نحوه اپلای گرفتن از دانشگاههای آلمان

نحوه اپلای گرفتن از دانشگاههای آلمان را می‌توان در 4 مرحله اصلی تقسیم کرد:

 • انتخاب برنامه تحصیلی و دانشگاه در آلمان
 • فراهم کردن شرایط اپلای به آلمان
 • تکیمل شرایط مالی و هزینه تحصیل و اپلای
 • اپلای دانشگاه آلمان
نحوه اپلای گرفتن از دانشگاههای آلمان

1. انتخاب برنامه تحصیلی و دانشگاه در آلمان

پیش از هر چیز باید از میان بهترین رشته های دانشگاهی در آلمان برنامه مورد نظر خود را انتخاب کنید و سپس به سراغ یافتن بهترین دانشگاه ارائه‌دهنده رشته‌ی مورد نظرتان بروید. بیش از 2000 برنامه مختلف برای تحصیل در آلمان ارائه می‌شود که نیمی از آن‌ها به زبان انگلیسی‌اند.

توجه داشته باشید که تنوع برنامه برای اپلای ارشد آلمان جهت تحصیل به زبان انگلیسی بیشتر از تنوع برنامه به این زبان در مقطع کارشناسی است.

شرایط اپلای کارشناسی در آلمان ممکن است با شرایط اپلای کارشناسی ارشد یا دکترا در آلمان متفاوت باشد. بنابراین تعیین مقطع تحصیلی، رشته تحصیلی و دانشگاه تعیین می‌کنند که چگونه برای اخذ پذیرش آلمان پیش بروید.

2. فراهم کردن شرایط اپلای به آلمان

با مراجعه به وب‌سایت دانشگاه انتخابی خود می‌توانید از شرایط و مدارک لازم برای تحصیل در المان مطلع شوید. یکی از این شرایط که عموماً بین دانشگاه‌ها مشترک است، دریافت تأییدیه مدرک تحصیلی‌تان است. همچنین با توجه به وب‌سایت دانشگاه باید مدارک زبان تحصیل در آلمان را نیز فراهم کنید.

اگر متقاضی تحصیل در آلمان به زبان آلمانی هستید، باید مدارک DSH یا TestDAF داشته باشید اما اگر می‌خواهید به زبان انگلیسی در آلمان درس بخوانید، به مدارک آیلتس یا تافل نیاز دارید.

هنوز دو مرحله دیگر برای اپلای و مهاجرت به آلمان باقی مانده است. با ما بمانید.

3. تکیمل شرایط مالی و هزینه تحصیل و اپلای

در مسیر نحوه اپلای گرفتن از دانشگاههای آلمان باید تمکن مالی خود را ثابت کنید. شما برای دریافت پذیرش و ویزای تحصیلی آلمان باید نشان دهید که امکان پرداخت سالانه مبلغی نزدیک به 8700 یورو را دارید. این مبلغ در واقع هزینه‌ی احتمالی لازم برای زندگی در آلمان است.

4. اپلای دانشگاه آلمان

اکنون نوبت آن است که درخواست خود را به صورت مستقیم از طریق دانشگاه یا سایت uni-assist ثبت کنید. خوب است بدانید که ثبت درخواست برای اپلای تحصیلی دانشگاه های آلمان می‌تواند 2 بار در سال انجام شود.

چه مدارکی برای اپلای در آلمان لازم است؟ زمان اپلای دانشگاه های آلمان کِی است؟ با ما همراه باشید تا به پاسخ پرسش‌هایتان برسید.

Thuringia,-Germany

4. مدارک لازم اپلای برای آلمان

برخی مدارک لازم و مشترک میان دانشگاه‌ها که می‌توانیم در نحوه اپلای گرفتن از دانشگاههای آلمان به آن‌ها اشاره کنیم، عبارتند از:

 • آخرین مدرک تحصیلی
 • گواهی اتمام دوره تحصیلی 12 ساله یا نامه قبولی در آزمون ورودی دانشگاه
 • مدارک زبان
 • عکس
 • مدارک شناسایی
 • انگیزه‌نامه

5. زمان اپلای دانشگاه های آلمان

به طور کلی دانشگاه های آلمان دو بار در سال دانشجو می‌پذیرند:

 • ترم تابستان: زمان اپلای دانشگاه های آلمان برای ترم تابستان از اوایل دسامبر تا پانزدهم ژانویه است.
 • ترم زمستان: برای اپلای ترم زمستان باید در ماه مه تا 15 جولای اقدام کنید.

ترم اصلی تحصیل در آلمان، ترم زمستان است و اکثر دانشجویانی که از دانشگاه های آلمان پذیرش گرفته‌اند، در ترم زمستان تحصیل خود را آغاز می‌کنند. بر اساس آمار منتشر شده در سایت DAAD، در سال تحصیلی 2021-2022 بیش از 416000 دانشجو تحصیل خود را در آلمان آغاز کردند. با توجه به کنترل بیماری کرونا و روتین شدن شرایط زندگی، سال تحصیلی 2024 با دانشجویان بیشتری همراه خواهد بود.

دقت داشته باشید که زمان دقیق اپلای توسط دانشگاه انتخابی در آلمان تعیین می‌شود.

اگر می‌خواهید با بهترین دانشگاه های آلمان برای اپلای تحصیلی آشنا شوید، ادامه مقاله را از دست ندهید.

نحوه اپلای گرفتن از دانشگاههای آلمان
Train-Station-of-the-Airport-of-Friedrichshafen

6. بهترین دانشگاه های آلمان برای اپلای

همانطور که پیش‌تر نیز در نحوه اپلای گرفتن از دانشگاههای آلمان گفتیم، شما باید برنامه و دانشگاه مورد نظر خود را در ابتدای امر انتخاب کنید. ما با ارائه جدول زیر که معرف بهترین دانشگاه های آلمان و همچنین نشان‌دهنده رتبه جهانی این دانشگاه‌ها در لیست QS سال 2024 است، سعی در راهنمایی شما داریم.

نام بهترین دانشگاه های آلمانرتبه QS
Technical University of Munich37
Ludwig-Maximilians-Universität München54
Universität Heidelberg87
Freie Universitaet Berlin98
RWTH Aachen University106
(KIT (Karlsruhe Institute of Technology119
همینجا فرم ارزیابی را پرکنید. به زودی برای مشاوره تخصصی با شما تماس می گیریم.

7. ویزای تحصیلی آلمان

پس از اپلای تحصیلی دانشگاه های آلمان در زمان تعیین‌شده و دریافت پذیرش، باید برای دریافت ویزای تحصیلی از طریق سفارت آلمان در کشور محل زندگی خود اقدام کنید. مدارک و شرایط لازم برای دریافت ویزای دانشجویی آلمان بسته به قوانین سفارت تغییر می‌‌کند اما برخی مدارک مشترک عبارتند از:

 • فرم‌های تکمیل‌شده
 • پاسپورت معتبر
 • دو قطعه عکس
 • نامه پذیرش تحصیلی
 • مدارک تحصیلی
 • مدارک زبان
 • گواهی تمکن مالی
 • بیمه سلامت

8. بیمه سلامت جهت اپلای برای آلمان

ثبت نام و سپس دریافت بیمه سلامت یکی از شرایط اصلی و اجباری برای دریافت ویزای تحصیلی و اقامت آلمان است. این بیمه باید تمام هزینه‌های سلامت شما را پوشش دهد. دانشجویانی که ملیت کشورهای اتحادیه اروپا را دارند، عموماً می‌توانند میان بیمه‌ی خود و بیمه‌های آلمان ارتباط ایجاد و از همان بیمه‌ای که هستند، استفاده کنند اما سایر دانشجویان از چنین مزیتی بهره‌مند نیستند.

دانشجویانی با ملیتی به جز کشورهای اتحادیه اروپا، باید علاوه‌بر هزینه تحصیل، زندگی و هزینه اپلای آلمان، مبلغی به عنوان حق بیمه نیز پرداخت کنند که معمولاً بین 80 تا 160 یورو در سال است. این مبلغ در صورتی که 30 سالگی را رد کرده باشید، افزایش خواهد یافت.

برآورد هزینه اپلای آلمان همراه هزینه تحصیل و زندگی در این کشور را در آخرین بخش از مقاله خواهید یافت. از این که در مقاله «اپلای تحصیلی دانشگاه های آلمان» همراه ما بودید، سپاس‌گزاریم.

اپلای تحصیلی دانشگاه های آلمان
Sunset-in-Berlin

9. هزینه اپلای آلمان

هزینه اپلای آلمان وابسته به شیوه و درگاهیست که از طریق آن برای ثبت درخواست پذیرش خود اقدام می‌کنید. اگر از سایت uni-assist اقدام کنید، مبلغ 75 یورو را باید بپردازید و هر درخواست اضافی نیز هزینه‌ی 15 یورویی با خود به همراه دارد.

خوب است بدانید که ثبت درخواست از طریق بنیاد درخواست دانشگاه (Stiftung für Hochschulzulassung) رایگان است و هزینه اپلای آلمان از طریق خود دانشگاه نیز توسط دانشگاه تعیین می‌گردد.

10. هزینه تحصیل در آلمان

اگرچه متقاضیان تحصیل در آلمان باید هزینه اپلای آلمان را بپردازند، تحصیل در دانشگاه‌های دولتی این کشور رایگان است. در واقع شما تنها با پرداخت هزینه ثبت نام در دانشگاه‌های دولتی آلمان می‌توانید در آلمان درس بخوانید.

باید دقت داشته باشید که دانشگاه‌های خصوصی آلمان با شهریه همراهند اما بورسیه‌های تحصیلی به شما در پرداخت این هزینه و همچنین هزینه زندگی، بیمه و … به شما کمک می‌کنند.

11. هزینه زندگی در آلمان

در زمان اپلای دانشگاه های آلمان باید به هزینه زندگی در این کشور فکر کنید و بودجه‌بندی لازم را داشته باشید. هزینه زندگی در آلمان برای یک دانشجوی تنها به 2 عامل اصلی وابسته است:

 • عادت‌های فرد برای زندگی
 • شهر محل تحصیل

اگر بخواهیم فارغ از این دو عامل، تخمینی کلی از هزینه زندگی در آلمان داشته باشم باید بگوییم دانشجویان به حدود 850 تا 1200 یورو در ماه نیاز دارند. این مبلغ هزینه اسکان را دربرنمی‌گیرد.

جزئیات بیشتر درباره هزینه یک ماه تحصیل و زندگی در آلمان را می‌توانید در جدول زیر بیابید:

عنوان هزینههزینه زندگی دانشجویی در آلمان
رستوران و مواد غذایی50 تا 150 یورو
حمل و نقل ماهانه30 تا 90 یورو
قبوض237.01 یورو در ماه
امکانات تفریحی12.00 تا 34.11 یورو
اجاره خانه یک خوابه627.79 تا 829.38 یورو در ماه
اپلای تحصیلی دانشگاه های آلمان

پرسش‌های متداول اپلای تحصیلی دانشگاه های آلمان

✅ نحوه اپلای گرفتن از دانشگاههای آلمان چگونه است؟

اپلای در آلمان 4 مرحله اصلی دارد: 1. انتخاب دانشگاه 2. فراهم کردن شرایط اپلای 3. بررسی وضعیت مالی 4. اپلای برای دانشگاه

✅ هزینه اپلای آلمان چقدر است؟

هزینه اپلای آلمان عموماً 75 یورو است که البته با هر درخواست اضافی، 15 یوروی دیگر باید بپردازید.

✅ اپلای دانشگاه های آلمان در چه زمانی انجام می‌شود؟

زمان اپلای دانشگاه های آلمان در ترم تابستان از اوایل دسامبر تا پانزدهم ژانویه و در ترم زمستان از ماه مه تا 15 جولای است.

✅ چه مدارکی برای اپلای تحصیلی دانشگاه های آلمان نیاز است؟

برخی از این مدارک عبارتند از: مدارک تحصیلی و زبان، مدارک شناسایی و عکس

✅ آیا داشتن بیمه از شرایط اپلای به آلمان است؟

بله! برای دریافت پذیرش و ویزای تحصیلی آلمان باید بیمه سلامت این کشور را داشته باشید.

جمع بندی

Conclusion

اپلای در دانشگاه‌های آلمان مراحل سخت و پیچیده‌ای ندارد و اگر مطالعه دقیق وب‌سایت دانشگاه انتخابی را در برنامه‌تان قرار دهید، به راحتی از پس آن برمی‌آیید. به عبارت دیگر شما تنها در 4 مرحله می‌توانید درخواست پذیرش خود را ثبت کنید که این چهار مرحله با انتخاب برنامه تحصیلی و دانشگاه متناسب با شرایطتان شروع می‌شود، به فراهم کردن شرایط، مدارک و امکانات مالی می‌رسد و با اقدام برای ثبت درخواست از سایت درست ختم می‌شود. فراموش نکنید که هزینه اپلای در آلمان کم است و شما با کمترین هزینه می‌توانید شانس خود را برای آینده‌ای روشن در آلمان امتحان کنید.

در صورت تمایل برای مشاوره تخصصی با مشاورین ارشد موسسه حقوقی سروش فردا اینجا کلیک کنیدو فرم ارزیابی را پر کنید.

 • مشاوره رایگان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت 10 الی 18

ثبت درخواست مشاوره
هزینه: موقتا رایگان