100 درصد تخفیف پاییزه مشاوره تخصصی.

مشاوره تخصصی مهاجرت با 100٪ تخفیف (پاییزه)

100 درصد تخفیف مشاوره تخصصی.

رزرو وقت مشاوره رزرو وقت

آوسبیلدونگ پرستاری آلمان (+ شرایط پذیرش و درآمد 2023)

germany Flag

پرستاری شغلی محبوب و مورد احترام در سرتاسر دنیاست. در این میان آلمان یکی از مقاصد محبوب برای علاقه مندان به تحصیل و کار در رشته پرستاری است. با توجه به نیازی که کشور آلمان به تخصص و عملکرد پرستاران در این کشور دارد، برنامه های متنوعی را برای متقاضیان تحصیل پرستاری تحت عنوان آوسبیلدونگ و دوره کارآموزی پرستاری در آلمان و ایجاد هزاران فرصت شغلی جدید در نظر گرفته است. اگر از علاقه مندان به شرکت در دوره های آوسبیلدونگ پرستاری المان هستید، توصیه می کنیم این مقاله را تا انتها بخوانید، زیرا در این مقاله به سوالات مهم زیر پاسخ خواهیم داد:

 • دوره آوسبیلدونگ پرستاری آلمان چیست؟
 • شرایط مهاجرت کاری پرستار به آلمان با مدرک دیپلم چگونه است؟
 • شرایط ورود به دوره آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان چیست؟
 • آیا محدویت سنی برای شرکت در دوره آوسبیلدونگ پرستاری آلمان وجود دارد؟
 • آیا آشنایی به زبان آلمانی برای شرکت در دوره آوسبیلدونگ پرستاری الزامی است؟
فهرست

✔️ بررسی شرایط آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان

خبر جدید: شرایط مهاجرت از طریق آوسبیلدونگ پرستاری آلمان پس از 18 ماه مجددا مهیا شده است و یکی از روش های توصیه شده موسسه حقوقی سروش فردا برای متقاضیان دوره کارآموزی پرستاری در آلمان می باشد. همچنین در نظر داشته باشید، 3 روش کاری دیگر نیز برای مهاجرت به آلمان با ظرفیت محدود جهت اقدام وجود دارد.
شما می توانید پس از خواندن این مقاله تا انتها و دریافت اطلاعات اولیه درباره بازار کار رشته پرستاری و کمک پرستاری در آلمان و درآمد پرستار در آلمان، برای دریافت مشاوره تخصصی با ما در تماس باشید و یا فرم ارزیابی مربوطه را تکمیل نمایید.

آدرس اینستاگرام موسسه سروش فردا: @eurolife کلیک کنید.

حرفه پرستاری، حرفه ای اصیل و پر اهمیت برای جامعه است. مسئولیت کار پرستاری بسیار سنگین است. آنها باید بیماران به خوبی درک کنند و امید، اعتماد به نفس و اراده قوی را در بیماران به وجود بیاورند تا روند بهبود آنها را سرعت ببخشند. دولت آلمان اخیرا اعلام کرده است که در سال های آینده به تخصص پرستاران نیاز دارد و برنامه هایی برای استخدام پرستار در آلمان برای سهولت ورود این دسته از متخصصان در نظر گرفته است که در ادامه مقاله به طور کامل به این برنامه (دوره آوسبیلدونگ آلمان پرستاری) و شرایط ورود به آن اشاره خواهیم کرد.

آوسبیلدونگ پرستاری آلمان

1. معرفی دوره آوسبیلدونگ پرستاری آلمان

آلمان یکی از بهترین کشور ها برای تحصیل پرستاری در اروپا است. کشور آلمان دوره هایی را برای آموزش پرستاران ارائه می دهد که به نام دوره های Ausbildung شناخته می شود. دوره آوسبیلدونگ پرستاری آلمان یک برنامه ساده است. این برنامه برای افرادی ساخته شده است که علاقه مند به دنبال کردن شغل پرستاری در آلمان هستند اما تحصیلات لازم را ندارند. طول دوره آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان برای دانشجویان بین المللی حدود 3 سال است. در این دوره پس از سه سال آموزش در حین کار، متقاضیان مجوزهای لازم را برای ورود مستقیم به بازار کار رشته پرستاری در آلمان دریافت می کنند.

در دوره های کارآموزی پرستاری در آلمان، کارآموزان از هفته اول مشغول به کار می شوند و از ماه اول حقوق دریافت خواهند کرد.

هدف دوره آوسبیلدونگ یا دوره کمک پرستاری در آلمان آموزش افراد با تکیه بر اصول عملی است. در این دوره ها تمرکز کار در بیمارستان 70 درصد و تمرکز بر امر آموزش تئوری و کلاس درس 30 درصد است. بنابراین متقاضیان با شرکت در دوره کارآموزی پرستاری در آلمان در معرض توجه هستند و فرصت بیشتری برای دیده شدن خواهند داشت.

اگر علاقه‌مند به رشته پرستاری هستید، علاوه‌بر آوسبیلدونگ می‌توانید به سراغ اپلای پرستاری آلمان بروید و به تحصیل در دانشگاه های این کشور مشغول شوید. همچنین اخذ ویزای کار آلمان برای پرستاران نیز به مهاجرت شما منجر خواهد شد.

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.
مشخصات فردی - گام 1 از 3

2. مزایای شرکت در دوره آوسبیلدونگ پرستاری آلمان چیست؟

2.1. کسب دانش تئوری و عملی

متقاضیان با شرکت در دوره کارآموزی پرستاری در آلمان، فرصت مناسبی برای یادگیری دانش تئوری در طول دوره و یادگیری دانش عملی به طور همزمان با کار در بیمارستان را خواهند داشت که آنها را برای ورود به بازار کار رشته پرستاری در آلمان آماده می کند. ترکیب یادگیری دانش تئوری و عملی در آن واحد یکی از اصلی ترین مزایای شرکت در دوره آوسبیلدونگ پرستاری است.

2.2. کسب درآمد در طول دوره آوسبیلدونگ

یکی از بزرگترین مزیت های حضور در دوره های کمک پرستاری در آلمان این است که متقاضیان از همان ابتدای دوره آموزش حرفه ای در ازای بخشی از فعالیت های خود در طی دوره عملی، حقوق ماهیانه دریافت می کنند.

2.3. عدم پرداخت شهریه

دوره آوسبیلدونگ پرستاری آلمان رایگان است و شما الزامی به پرداخت شهریه برای حضور در دوره کارآموزی پرستاری در آلمان نحواهید داشت. برخلاف بسیاری از کشورها که دانشجویان برای آموزش در رشته پرستاری هزینه های زیادی می پردازند.

2.4. تقاضای بالا برای جذب پرستار

با توجه به اینکه جمعیت افراد سالخورده در کشور آلمان زیاد است. با توجه به اینکه ابتلا به بیماری برای افراد سالخورده و بیماری های مرتبط با کهولت سن بیشتر است، تقاضای زیادی برای جذب نیروی متخصص پرستار و کمک پرستاری در آلمان دارد.

2.5. کار تضمینی پرستاری در آلمان

نحوه آموزش در دوره های کارآموزی پرستاری در آلمان تضمینی برای آینده شغلی کارآموزان است. در طول دوره مدیران بیمارستان با استعدادها، سخت کوشی و روحیه مسئولیت پذیری کارآموزان به خوبی آشنا می شوند و این منجر به تضمین آینده شغلی شما می شود.

2.6. فرصت دریافت اقامت دائم از آلمان

با توجه به اینکه پرستاری یکی از تخصص های مورد نیاز برای دولت آلمان است و تخصص شما اهمیت بالایی برای سیستم درمانی دارد، پرستاران از احترام بالایی در کشور آلمان برخوردار هستند و در نتیجه فرصت های زیادی برای ماندن در این کشور خواهید داشت که در نهایت به اخذ اقامت دائم آلمان برای شما منجر خواهد شد.

بازار کار رشته پرستاری در آلمان

3. شرایط مهاجرت کاری پرستار به آلمان با مدرک دیپلم چگونه است؟

اگر قصد دارید با مدرک دیپلم به کار پرستاری در آلمان مشغول شوید، باید بدانید که شرایط مهاجرت کاری پرستار به آلمان بدون تجربه کاری تقریبا غیرممکن است و باید تجربه کاری در حد لازم را داشته باشید. برای این امر تجربه کاری 2 ساله و تسلط به زبان آلمانی نیاز است. دوره های آوسبیلدونگ و کمک پرستاری در آلمان این شرایط را فراهم کرده اند که این پیش نیازهای اولیه را پست سر بگذارید و همچنین با سپری کردن دوره های انطباق بتوانید خود را به طور کامل برای آشنایی با نیازهای بیماران و انطباق با جامعه آلمانی آماده کنید.

در دوره انطباق، کارآموز به مدت 6 ماه در یک بیمارستان در آلمان، زیر نظر یک متخصص آموزش ببیند و کار کند. یک پرستار ارشد، پیشرفت و رشد متقاضیان را زیر نظر خواهد داشت.

اداره امور پرستاری، کارآموزان را بعد از سپری کردن دوره انطباق به عنوان پرستار می پذیرد و استخدام می کند.

توجه داشته باشید که در پایان این دوره ها، تسلط شما به زبان آلمانی از اهمیت بالایی برخوردار است و اگر در برقراری ارتباط به زبان آلمانی مشکل داشته باشید، حتی ممکن است استخدام شما به تعویق بیافتد یا با مشکل رو به رو شود.

4. شرایط ورود به دوره آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان چیست؟

هر داوطلبی که دوره دوازده ساله تحصیلی خود را با موفقیت به اتمام رسانده باشد، می تواند برای مهاجرت کمک پرستاری به آلمان در دوره Ausbildung پرستاری ثبت نام کند.

مراحلی که برای ثبت نام کمک پرستاری در آلمان به آن نیاز خواهید داشت، از این قرار است:

 1. سن متقاضی باید حداقل 18 سال باشد.
 2. دوره 12 ساله تحصیلی در کشور خود را به پایان رسانده باشید.
 3. معدل شما نباید کمتر از 15 باشد.
 4. باید حداقل تا سطح B2 به ربان آلمانی آشنایی داشته باشید.
دوره کارآموزی پرستاری در آلمان

5. آیا آشنایی به زبان آلمانی برای شرکت در دوره آوسبیلدونگ پرستاری الزامی است؟

افرادی که به زبان آلمانی آشنایی ندارند اما علاقه مند به شرکت در دوره پرستاری در آلمان هستند نیز این فرصت را خواهند داشت که با شرکت در کالج های زبان در کشور آلمان یا دوره زبان آلمانی در مجارستان، مهارت های مورد نیاز خود را گسترش دهند و سپس در دوره آوسبیلدونگ پرستاری شرکت کنند. با استفاده از این امکانات و فرصت ها شرایط مهاجرت پرستاران به آلمان بدون مدرک زبان فراهم خواهد شد.

6. زمان پذیرش برای شرکت در دوره پرستاری در آلمان

برای متقاضیانی که می خواهند در دوره کارآموزی پرستاری در آلمان شرکت کنند، دو بازه زمانی برای ورود به این دوره در ماه مارس و ماه سپتامبر تعیین شده است.

توصیه می شود که در زمان مناسب درخواست خود را برای آموزشگاه موردنظر ارسال کنید تا پذیرش خود را تضمین کنید.

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.
مشخصات فردی - گام 1 از 3

7. آیا محدویت سنی برای شرکت در دوره آوسبیلدونگ پرستاری آلمان وجود دارد؟

با توجه به اینکه بازار کار رشته پرستاری در آلمان از شرایط مطلوبی برخوردار است، محدودیت سنی مشخصی برای شرکت در دوره کارآموزی پرستاری در آلمان وجود ندارد. اما بهتر است که اگر قصد شرکت در این دوره ها را دارید، هرچه زودتر برای اخذ پذیرش و حضور در آلمان اقدام کنید.

درصد اطمینان پذیرش در این دوره برای متقاضیانی که بین 18 تا 30 سال سن دارند، بیشتر است.

درآمد پرستار در آلمان

8. طول دوره آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان چقدر است؟

دوره کارآموزی پرستاری در آلمان یک دوره سه ساله است. البته توجه داشته باشید که علاقه مندان امکان حضور در این دوره ها به صورت پاره وقت را نیز خواهند داشت که در این صورت طول دوره نیز بیشتر خواهد شد.

داوطلبان در یک مدرسه حرفه ای به مدت 2100 ساعت آموزش می بینند و علاوه بر این 2500 ساعت در بیمارستان یا خانه سالمندان کار خواهند کرد و جزئیات حرفه خود را در شرایطی واقعی فرا خواهند گرفت.

در 2 سال اول پرستاران در بخش های بیمارستانی، سالمندان یا اطفال به صورت مشترک در دوره هایی یکسان آموزش خواهند دید و در سال سوم حوزه ای را انتخاب می کنند که می خواهند در آن تخصص داشته باشند و به صورت اختصاصی آموزش می بینند.

9. شرایط کار پرستاری در آلمان چگونه است؟

اگر به کار پرستاری در آلمان علاقه مند هستید باید به یادگیری زبان آلمانی فکر کنید، زیرا داشتن مهارت‌های ارتباطی در مراقبت‌های بهداشتی امری مهم است. کار پرستاری در آلمان و برنامه کاری بیمارستان به گونه ای است که افراد باید 7 روز هفته و 24 ساعته در دسترس باشند، زیرا زمان مشخصی برای ارائه خدمات و بروز حوادث وجود ندارد، بنابراین افراد برای پرستاری در آلمان باید انعطاف پذیر باشند و طبق شیفت های مورد نیاز و تعیین شده کار کنند و در دسترس باشند.

10. حقوق و درآمد پرستار در آلمان با شرکت در دوره های کارآموزی چقدر است؟

با شرکت در دوره های آوسبیلدونگ پرستاری، درآمد پرستار در آلمان، طبق قانون سال اول ماهانه 1.000 یورو خواهد بود. حقوق پرستار در آلمان در سال های دوم و سوم بیشتر از هزار یورو در ماه خواهد بود.

با توجه به اینکه استانداردهای زندگی در هر یک از ایالت های آلمان متفاوت است، میزان درآمد ماهانه پرستار در آلمان بسته به مکانی که دوره خود را در آن می گذراند، متفاوت خواهد بود.

حداقل درآمد پرستار در آلمان در دوره کارآموزی 1.000 یورو و حداکثر حقوق 1.200 خواهد بود.

11. حقوق و درآمد پرستار در آلمان بعد از دوره آوسبیلدونگ چقدر است؟

ساعات فعالیت پرستار در هفته از 42 ساعت نمی تواند تجاوز کند. میانگین درآمد پرستار در آلمان، سالانه 30.872 یورو و حداقل حقوق پایه 24.000 یورو است. بالاترین میزان درآمد پرستار در آلمان برای یک سال 43.000 یورو خواهد بود.

همچنین پرستاران می توانند در سال پاداشی بین 400 تا 5.000 یورو دریافت کنند.

12. شرایط دریافت ویزای آوسبیلدونگ پرستاری آلمان چیست؟

شرایط دریافت ویزای آوسبیلدونگ پرستاری برخلاف تصور رایج، بسیار ساده است. این سادگی به این دلیل است که زمانی که شما مجوز پذیرش در دوره کمک پرستاری در آلمان را دریافت می کنید، تقریبا تمام شرایط برای دریافت ویزای آوسبیلدونگ پرستاری را نیز دریافت خواهید می کنید.

تنها مرحله باقیمانده پس از دریافت پذیرش تا دریافت ویزا، گرفتن وقت سفارت و ملاقات و مصاحبه با آفیسر سفارت است.

13. بعد از اتمام دوره کارآموزی، پرستاران در آلمان در چه محیط هایی می توانند مشغول به کار شوند؟

بعد از دوره کارآموزی شما به عنوان یک پرستار می توانید در محیط های متنوعی مشغول به کار شوید. همچنین شما محدودیتی از بابت شهر انتخابی برای انجام فعالیت حرفه ای خود نخواهید داشت و در نتیجه می توانید در بیمارستان، خانه سالمندان، مراکز بهداشتی، مراکز مراقبتی و یا تخصصی در آلمان کار کنید. خدمات مراقبت کوتاه مدت و یا مراقبت های سرپایی، از دیگر گزینه های موجود محسوب می شوند.

کار در بخش مراقبت های سرپایی می تواند جذابیت های متعددی داشته باشد که در ادامه به آن اشاره می کنیم.

 • حقوق ناخالص بیش از 1.800 تا 5.000 یورو در ماه.
 • 30 تا 40 روز مرخصی با حقوق در هر سال.
 • برنامه های انعطاف پذیر که به معنای داشتن وقت فراغت بیشتر برای بودن در کنار خانواده یا رسیدن به کارهای فوق برنامه و مطالعات بیشتر است.
 • امکان استفاده از فرصت هایی برای آموزش بیشتر در رشته پرستاری.
بازار کار رشته پرستاری در آلمان

14. پرستاران در آلمان چند ساعت کار می کنند؟

شرایط پرستاری در آلمان و ساعت کاری به شیفت های 8 ساعته تقسیم می شود. پرستاران در طول این 8 ساعت، نیم ساعت وقت برای صرف غذا و چند تایم کوتاه برای استراحت دارند.

معمولا یک پرستار در آلمان بین 38 تا 40 ساعت در هفته کار می کند و اگر در تعطیلات آخر هفته کنند، یک روز برای استراحت در بین هفته خواهند داشت.

همچنین هر فرد می تواند با توجه به شرایط و علاقه خودش برای کار پرستاری در آلمان شیفت مورد نظر خود را انتخاب کند.

برنامه هر شیفت کاری برای مهاجرت پرستاران به آلمان به این ترتیب است:

 • شیفت صبح: 6 صبح الی 14:30 عصر
 • شیفت عصر: 13:30 تا 22:00 شب
 • شیفت شب: 20:30 شب تا 6:00 صبح

15. هزینه مهاجرت پرستار به آلمان و هزینه های زندگی در آلمان

در برنامه مهاجرت پرستار به آلمان، توجه به هزینه های زندگی همواره از درجه اهمیت بالایی برخوردار است. باید توجه داشته باشید که هزینه زندگی در آلمان از شهر و منطقه ای به منطقه دیگر مطمئنا با تفاوت هایی همراه است. گران ترین مناطق برای زندگی در آلمان باواریا و بادن وورتمبرگ و ارزان‌ترین مناطق برای زندگی محله های ساکسونی-آنهالت، زاکسن و نیدرزاکسن هستند.

میانگین برخی از هزینه ها برای زندگی در آلمان:

 • هزینه اجاره آپارتمان مشترک: 350 تا 500 یورو
 • اجاره آپارتمان یک خوابه: 500 تا 700 یورو
 • هزینه وعده غذایی: 15 تا 20 یورو
 • خرید ماهانه مواد غذایی: 200 یورو

هزینه ماهانه زندگی در آلمان به طور میانگین برای یک پرستار حدود 1.100 یورو است.


سوالات متداول آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان

✔️ دوره آوسبیلدونگ پرستاری آلمان چیست؟

این برنامه برای افرادی ساخته شده است که علاقه مند به دنبال کردن شغل پرستاری در آلمان هستند اما تحصیلات لازم را ندارند. در این مقاله شما را به طور کامل با دوره و شرایط و پیش نیازهای لازم برای ورود به دوره آوسبیلدونگ پرستاری آلمان آشنا خواهیم کرد.

✔️ شرایط ورود به دوره آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان چیست؟

هر داوطلبی که دوره دوازده ساله تحصیلی خود را با موفقیت به اتمام رسانده باشد، می تواند برای مهاجرت کمک پرستاری به آلمان در دوره Ausbildung پرستاری ثبت نام کند.
با مطالعه مقاله می توانید با لیست کامل مدارک برای شرکت در دوره کاآموزی پرستاری آلمان آشنا شوید.

✔️ مدرک زبان مورد نیاز برای دوره آوسبیلدونگ پرستاری آلمان چیست؟

با توجه به اینکه افراد در دوره کارآموزی پرستاری دوره آموزش عملی خود را در بیمارستان های آلمان می گذرانند و با بیماران آلمانی در ارتباط هستند، آشنایی به زبان آلمانی یکی از شرایط مورد نیاز برای ورود به این رشته است.

✔️ حقوق و درآمد پرستار با شرکت در دوره آوسبیلدونگ پرستاری آلمان چقدر است؟

با شرکت در دوره های آوسبیلدونگ پرستاری، درآمد پرستار در آلمان، طبق قانون سال اول ماهانه 1.000 یورو است. حقوق پرستار در آلمان در سال های دوم و سوم بیشتر از هزار یورو در ماه خواهد بود.

✔️ محدویت سنی برای شرکت در دوره آوسبیلدونگ پرستاری آلمان چقدر است؟

درصد اطمینان پذیرش در این دوره برای متقاضیانی که بین 18 تا 30 سال سن دارند، بیشتر است.

به دلیل تغییر شرایط کار در اروپا، پس از اپیدمی کرونا این فرایند بسیار سخت تر از گذشته شده و از لیست خدمات موسسه سروش فردا خارج شده است. راهکارهای جایگزین بهتری وجود دارند که می توانید از مشاورین ما جویا شوید.

جمع بندی

Conclusion

همانطور که اشاره کردیم با توجه به نیاز آلمان به نیروی متخصص پرستار، آینده شغلی پرستاران در این کشور تضمین شده است و همچنین علاقه مندان به مهاجرت به آلمان برای کار در رشته پرستاری، با توجه به این موضوع که اقتصاد آلمان یکی از قوی ترین اقتصادهای جهان است، می توانند مطمئن باشند که درآمد و حقوق دریافتی مناسبی خواهند داشت.

 

در صورت تمایل برای مشاوره تخصصی با مشاورین ارشد موسسه حقوقی سروش فردا اینجا کلیک کنیدو فرم ارزیابی را پر کنید.

 • مشاوره رایگان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت 10 الی 18 - پنج شنبه ها تا ساعت 14