50 درصد تخفیف بهاره مشاوره تخصصی.

مشاوره مهاجرت با 50٪ تخفیف (بهاره)

50 درصد تخفیف بهاره مشاوره تخصصی.

رزرو وقت مشاوره رزرو وقت

آوسبیلدونگ مامایی در آلمان (+ شرایط ویزا و درآمد 2023)

germany Flag

آوسبیلدونگ مامایی آلمان به متقاضیان خود اجازه‌ی کسب تجربه کار مامایی همزمان با تحصیل تئوری این رشته را می‌دهد. با شرکت در این دوره از درآمد ماهانه کارآموزی بهره‌مند می‌شوید و شانس زیادی برای اشتغال به عنوان ماما در آلمان پس از فارغ‌التحصیلی دارید. در این مقاله شرح مفصلی از شرایط دوره آوسبیلدونگ مامایی را ارائه کرده‌ایم تا پاسخگوی سوالات شما باشیم؛ سوالاتی از قبیلِ:

 • شرایط سنی برای شرکت در دوره آوسبیلدونگ مامایی چگونه است؟
 • حقوق و درآمد آوسبیلدونگ مامایی چقدر است؟
 • دوره آوسبیلدونگ مامایی چقدر طول می‌کشد؟
 • مدارک لازم برای ثبت نام دوره آوسبیلدونگ مامایی کدامند؟
 • آیا امکان استخدام در آلمان پس از پایان آوسبیلدونگ مامایی وجود دارد؟
فهرست
به دلیل تغییر شرایط کار در اروپا، پس از اپیدمی کرونا این فرایند بسیار سخت تر از گذشته شده و از لیست خدمات موسسه سروش فردا خارج شده است. راهکارهای جایگزین بهتری وجود دارند که می توانید از مشاورین ما جویا شوید.

✅ بررسی آوسبیلدونگ مامایی

آوسبیلدونگ مامایی یک روش مهاجرتی به آلمان است که امکان تحصیل و کار همزمان را برای علاقه‌مندان رشته مامایی در آلمان فراهم می‌کند. آلمان در کنار تحصیل سنتی آکادمیک رشته مامایی در دانشگاه‌ها، شرایط آوسبیلدونگ مامایی را نیز فراهم کرده است تا در آینده ماماهایی با قدرت و تجربه کاری بالا را در خدمت داشته باشد. بهره‌مندی از حقوق و درآمد آوسبیلدونگ مامایی، مهم‌ترین ویژگی این دوره به شمار می‌رود و منجر به جذب دانشجویان بین‌المللی شده است. تنها کافی است مدارک لازم جهت آوسبیلدونگ مامایی را فراهم کنید تا در این دوره‌ی کوتاه، آموزش‌های تئوری و عملی لازم را فرا گیرید و سپس به عنوان ماما مشغول به کار در آلمان شوید. برای آشنایی بیشتر با نحوه ثبت نام آوسبیلدونگ مامایی، در این مقاله همراه ما باشید.

آدرس اینستاگرام موسسه سروش فردا: eurolife@ کلیک کنید.

در نظر داشته باشید مشاورین موسسه حقوقی سروش فردا ، همگی تعلیم کافی را برای پاسخگویی به سوالات شما دیده اند. می توانید پس از خواندن این مقاله با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت کنید.

همچنین می توانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ این مقاله نیز مطرح کنید تا توسط مشاورین ارشد موسسه به آنها پاسخ داده شود.

1. دوره اوسبیلدونگ مامایی آلمان

آوسبیلدونگ مامایی آلمان (به آلمانی: Ausbildung Hebamme – به انگلیسی: Midwifery Ausbildung) یکی از روش‌های مهاجرتی مناسب برای کسانی است که قصد دارند به عنوان ماما در بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها مشغول به کار شوند. آموزش در این دوره‌ها به صورت تئوری و عملی صورت می‌گیرد و کارآموزان موظفند در کنار 1600 ساعت آموزش تئوری، 3000 ساعت آموزش عملی را بگذرانند.

خوب است بدانید که در ابتدای دوره ausbuildung، آموزش تئوری غالب است اما به مرور زمان آموزش عملی زمان بیشتری را از دانشجویان خواهد گرفت.

شرایط آوسبیلدونگ مامایی
Illuminated-artwork-Molecule-Man-above-the-river-Spree

دروسی مانند آناتومی، تغذیه، بهداشت، داروسازی، اطفال و آموزش‌های اجتماعی به عنوان دروس عمومی اغلب شاخه‌های پزشکی و سلامت به کارآموزان رشته مامایی در آلمان آموزش داده می‌شوند. همچنین در جدول زیر، دروس مهم تخصصی مامایی به همراه میزان ساعت لازم برای هر یک، ذکر شده‌اند.

نام درسمدت زمان لازم (به ساعت)
مبانی مامایی160
آسیب‌شناسی عمومی40
کمک‌های اولیه30
آموزش عملی زنان و زایمان150
مراقبت زایمان80
مراقبت از نوزاد50
ماتریا مدیکا (طب گیاهی)30
سازمان و مدارک پزشکی و بیمارستانی50
قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.
مشخصات فردی - گام 1 از 3

2. مزایای مهاجرت به آلمان از طریق آوسبیلدونگ مامایی

مهم‌ترین مزیت دوره اوسبیلدونگ مامایی در آلمان در موازی بودن آموزش عملی و تئوری است که منجر به امکان کاریابی راحت و سریع پس از فارغ‌التحصیلی می‌شود. اگر بخواهیم لیستی از مزایای Ausbildung مامایی آلمان را ارائه دهیم، باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 • امکان استخدام ماما در آلمان از طریق آوسبیلدونگ
 • بهره‌مندی از حقوق و درآمد در دوره اوسبیلدونگ مامایی
 • مناسب بودن درآمد ماماها در آلمان
 • سطح بالای آموزش و اعتبار مدرک دریافتی
 • تکمیل رزومه تحصیلی و کاری به طور همزمان

به خاطر داشته باشید که با کاریابی پس از فارغ‌التحصیلی، ویزای Ausbuildung مامایی شما تبدیل به ویزای کاری می‌شود و شما به این روش می‌توانید اقامت آلمان را دریافت کنید.

اگر به دنبال آشنایی با شرایط ausbuildung مامایی هستید، ادامه مقاله را از دست ندهید.

نحوه ثبت نام و مدارک لازم جهت آوسبیلدونگ مامایی
Frankfurt, Hesse, Germany

3. شرایط آوسبیلدونگ مامایی

شرایط اوسبیلدونگ مامایی پیچیده نیست و تنها کافی است مدرک دیپلم خود را دریافت کرده باشید. همچنین بر اساس محدودیت سنی آوسبیلدونگ آلمان، برای شرکت در این دوره‌ها باید حداقل 17 ساله باشید. به خاطر داشته باشید که داشتن گواهی سلامت نیز یکی دیگر از شرایط آوسبیلدونگ مامایی به شمار می‌رود.

سطح زبان مورد نیاز برای کارآموزی مامایی در آلمان تعیین نشده است اما با توجه به نوع شغل و نیاز به ارتباط مداوم و موثر با شهروندان آلمانی شما باید به زبان آلمانی مسلط باشید بنابراین بهتر است مدارک B1 و B2 را در رزومه خود قرار دهید.

4. طول دوره Ausbuildung مامایی آلمان

تحصیل مامایی در دانشگاه‌های آلمان حدود 4 سال زمان می‌برد اما دوره‌های اوسبیلدونگ اغلب 3 ساله‌اند و همین مدت زمان کمتر، مزیت تحصیل دوگانه مامایی (dual study) به شمار می‌رود.

به خاطر داشته باشید که با توجه به برنامه‌های موسسه انتخابی شما، دوره اوسبیلدونگ مامایی آلمان می‌تواند تا 3.5 سال نیز به طول انجامد.

5. حقوق و درآمد آوسبیلدونگ مامایی

یکی از مهم‌ترین عواملی که شرایط آوسبیلدونگ مامایی را تبدیل به شرایطی ایده‌آل می‌کند، کسب درآمد از اولین روز کارآموزی است. به عبارت دیگر شما با شروع کارآموزی مامایی، درآمد ماهانه خواهید داشت که همین امر دوره آسبیلدونگ مامایی را تبدیل به یک دوره آموزشی رایگان می‌کند.

خوب است بدانید که حقوق و درآمد آوسبیلدونگ مامایی روندی صعودی را طی می‌کند و هر چه در سال تحصیلی بالاتری قرار گیرید، درآمد بیشتری هم خواهید داشت.

حقوق و درآمد آوسبیلدونگ مامایی را به صورت زیر تخمین می‌زنند:

 • اولین سال کارآموزی: 1140 یورو در ماه
 • دومین سال کارآموزی: 1200 یورو در ماه
 • سومین سال کارآموزی: 1300 یورو در ماه

حقوق و درآمد ماما پس از فارغ‌التحصیلی

خوب است بدانید که پس از پایان دوره کارآموزی مامایی و شروع کار حرفه‌ای، درآمد شما مبلغی بین 1600 تا 2300 یورو در ماه خواهد بود. همانطور که حقوق و درآمد آوسبیلدونگ مامایی با گذشتن زمان افزایش یافت، درآمد یک مامای حرفه‌ای نیز با افزایش تجربه کار، بیشتر می‌شود و ممکن است به 3660 یورو در ماه نیز برسد.

به خاطر داشته باشید که در یک تخمین کلی، هزینه زندگی در آلمان برای یک فرد مجرد برابر است با 816.33 یورو در ماه.

در آخرین بخش از مقاله از شرایط و مدارک لازم کارآموزی مامایی در آلمان صحبت می‌کنیم و پس از بررسی نحوه ثبت نام آوسبیلدونگ مامایی، مقایسه‌ای میان ویزای کاری و Ausbuildung برای رشته مامایی خواهیم داشت. از اینکه همراه ما بودید، سپاس‌گزاریم.

حقوق و درآمد آوسبیلدونگ مامایی

6. نحوه ثبت نام و مدارک لازم جهت آوسبیلدونگ مامایی

نحوه ثبت نام آوسبیلدونگ مامایی، با تکمیل مدارک لازم شروع می‌شود. مدارک لازم جهت آوسبیلدونگ مامایی عبارتند از:

 1. گواهی سلامت
 2. دیپلم (گواهی پایان دوره متوسطه)
 3. عدم سوءپیشینه
 4. تمکن مالی

خوب است بدانید که مدارک مذکور، مدارک عمومی مشترک بین موسسات آموزشی و مراکز کارآموزی مامایی در آلمان است. اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه ثبت نام آوسبیلدونگ مامایی را باید از طریق وبسایت موسسه مورد نظر خود بیابید. به عنوان مثال بسیاری موسسات ارائه‌دهنده دوره Ausbildung مامایی، نیاز به گواهی تایید 4 هفته کارآموزی حرفه‌ای دارند.

پس از تکمیل مراحل ثبت نام و آماده‌سازی مدارک، باید برای دریافت ویزای آوسبیلدونگ مامایی اقدام و به سفارت آلمان مراجعه کنید.

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.
مشخصات فردی - گام 1 از 3

7. مقایسه مهاجرت کاری ماماها و اوسبیلدونگ مامایی

برای مهاجرت کاری به آلمان به عنوان ماما باید:

 1. حداقل مدرک تحصیلی کارشناسی داشته باشید.
 2. مدارک مرتبط با 3 تا 5 سال سابقه کاری مرتبط خود را آماده کنید.
 3. ثابت کنید از پس هزینه‌های زندگی خود برمی‌آیید.
 4. یک پیشنهاد کاری داشته باشید و قرارداد ببندید.

در صورتی که واجد شرایط مذکور باشید، می‌توانید برای دریافت ویزای کاری آلمان برای اشتغال به عنوان ماما در این کشور اقدام کنید اما برای ausbuildung مامایی، نیاز به هیچ یک از این موارد نیست چرا که شما دانش لازم و تجربه‌ی کاری را در خود دوره به دست می‌آورید.

ویزای جاب سیکر نیز امکان سفر به آلمان و جست‌وجو برای کار را به افرادی که به دنبال اشتغال در زمینه مامایی در آلمان هستند، می‌دهد.

جمع بندی

Conclusion

با شرکت در دوره‌های آوسبیلدونگ مامایی می‌توانید به صورت همزمان رزومه‌ی تحصیلی و کاری خود را تکمیل کنید و با مدارک معتبر پس از فارغ‌التحصیلی، به کار در آلمان و اروپا بپردازید. توجه داشته باشید که داشتن حقوق و درآمد طی آوسبیلدونگ مامایی آلمان، یک مزیت مهم است و می‌تواند تمام دغدغه‌های مالی شما را از بین ببرد. دوره‌های آوسبیلدونگ مامایی در آلمان، مهاجرتی امن را برای شما به ارمغان می‌آورد.

در صورت تمایل برای مشاوره تخصصی با مشاورین ارشد موسسه حقوقی سروش فردا اینجا کلیک کنیدو فرم ارزیابی را پر کنید.

 • مشاوره رایگان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۰۹:۳۰ الی ۱۷:۳۰ - پنج شنبه ها تا ساعت ۱۳:۳۰