100 درصد تخفیف بهاره مشاوره تخصصی.

مشاوره تخصصی مهاجرت با 100٪ تخفیف (بهاره)

100٪ تخفیف مشاوره

دریافت مشاوره دریافت مشاوره

آوسبیلدونگ داروسازی آلمان 2024 (+✅ درآمد داروسازی+ شرایط پذیرش)

germany Flag

دوره کارآموزی حرفه‌ای با نام Ausbildung یک برنامه آموزشی برای مشاغل غیرآکادمیک است که در طول دوره کارآموزان دانش و مهارت‌های مورد نیاز برای فعالیت حرفه‌ای خود را فرا می‌گیرند. کارآموزان در دوره آوسبیلدونگ داروسازی در آلمان همزمان با کار و تحصیل، حقوق مشخصی در طول کل برنامه دریافت می‌کنند و این دوره راهی مطمئن برای ورود بلافاصله به بازار کار رشته داروسازی در آلمان است. در این مقاله به اصلی‌ترین سوالات شما درباره شرایط ادامه تحصیل در دوره آوسبیلدونگ داروسازی آلمان پاسخ خواهیم داد. برخی از این سوالات عبارتند از:

 • اخذ پذیرش دوره آوسبیلدونگ داروسازی آلمان چه شرایطی دارد؟
 • آیا شرکت در دوره آوسبیلدونگ داروسازی آلمان محدودیت سنی دارد؟
 • آیا امکان دریافت بورسیه داروسازی آلمان وجود دارد؟
 • مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای آوسبیلدونگ داروسازی آلمان چیست؟
 • شرایط بازار کار داروسازی در آلمان چگونه است؟

 

✔️ بررسی شرایط دوره آوسبیلدونگ و بازار کار داروسازی در آلمان

خبر جدید: شرایط مهاجرت از طریق آوسبیلدونگ داروسازی آلمان پس از 18 ماه مجددا مهیا شده است و یکی از روش های توصیه شده موسسه حقوقی سروش فردا برای متقاضیان تحصیل رایگان داروسازی در آلمان می باشد. همچنین در نظر داشته باشید، 3 روش کاری دیگر نیز برای مهاجرت به آلمان با ظرفیت محدود جهت اقدام وجود دارد.
شما می توانید پس از خواندن این مقاله تا انتها و دریافت اطلاعات اولیه درباره بازار کار و درآمد داروسازی و شرایط تحصیل داروسازی در آلمان، برای دریافت مشاوره تخصصی با ما در تماس باشید و یا فرم ارزیابی مربوطه را تکمیل نمایید.

آدرس اینستاگرام موسسه سروش فردا: @eurolife کلیک کنید.

آوسبیلدونگ داروسازی آلمان می‌تواند رویای تحصیل در رشته داروسازی را برای بسیاری از دانشجویان سراسر جهان محقق کند. حقوق و درآمد داروسازی در آلمان طی دوره آوسبیلدونگ مناسب است و می‌تواند یکی دیگر از دلایل جذب دانشجویان به این دوره برای مهاجرت به آلمان باشد.

برای شرکت در دوره کارآموزی داروسازی آلمان، بین شما به عنوان کارآموز و شرکت آینده‌تان به عنوان مربی باید یک قرارداد آموزشی منعقد شود. قرارداد کارآموزی باید کتبی باشد و قبل از شروع دوره آموزش تنظیم شود. این قانون توسط بخش 11 آموزش حرفه‌ای تعیین شده است.

بعد از ثبت قرارداد، شرکتی که وظیفه آموزش شما در دوره کارآموزی را دارد، قرارداد را برای نهاد مسئول ارسال می‌کند تا شرایط شما از نظر مطابقت با الزامات دوره و مقررات قانونی بررسی شود. بعد از تایید از سوی نهاد مسئول، قرارداد مُهر شده به شرکت بازگردانده می‌شود و سپس کارآموزان می‌توانند قرارداد خود را از شرکت دریافت نمایند.

در این مقاله سعی کرده‌ایم شرح مفصلی درباره آوسبیلدونگ و تخصص داروسازی در آلمان بر اساس معتبرترین منابع مانند Ausbildung.de ارائه دهیم پس اگر شما هم از علاقه‌مندان این رشته‌اید، همراه ما بمانید.

1. معرفی دوره آوسبیلدونگ داروسازی آلمان

دوره آوسبیلدونگ که با عنوان آموزش حرفه‌ای یا دوره کارآموزی داروسازی آلمان نیز شناخته می‌شود، مسیری مناسب برای تحصیل رایگان و آموزش حرفه‌ای داروسازی در خارج از کشور است که متقاضیان را به سمت شغل مورد نظر خود و ورود به بازار کار داروسازی در آلمان سوق می‌دهد.

در حال حاضر، بسیاری از مشاغل در آلمان در بخش‌های مختلف نیاز به نیروی متخصص دارند و با مشکل مواجهند، در نتیجه افراد برای ورود به دوره‌های آوسبیلدونگ شانس بالایی خواهند داشت و شرایط تحصیل داروسازی در آلمان مناسب خواهد بود.

دوره آوسبیلدونگ، یک دوره کارآموزی است که شرکت‌کنندگان در این دوره‌ها، 50 تا 70 درصد زمان خود را صرف یادگیری عملی در شرکت می‌کنند و بقیه دوره آموزشی خود را در مدارس ویژه می‌گذرانند. کارآموزان سه تا چهار روز در هفته در شرکتی که قرارداد کارآموزی دارند، کار می‌کنند و مابقی زمانشان در آموزشگاه‌های آموزش عالی صرف مباحث تئوری می‌شود.

دقت داشته باشید که دانشگاه های داروسازی آلمان نیز همواره پذیرای دانشجویان بین‌المللی هستند.

ورود به دوره های آوسبیلدونگ در آلمان مانند هر دوره آموزشی دیگری، نیازمندی‌های متفاوتی دارد که در ادامه مقاله به طور مفصل در مورد آن توضیح خواهیم داد اما قبل از آن نگاهی به بهترین رشته های آوسبیلدونگ آلمان داشته باشیم.

لیست بهترین رشته های آوسبیلدونگ آلمان

در بخش‌های زیر، کشور آلمان بیشترین تقاضا را برای جذب نیروی کار دارد و شانس متقاضیان برای دریافت پذیرش آوسبیلدونگ در این دوره‌ها بیشتر است:

 • آوسبیلدونگ داروسازی در آلمان
 • آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان
 • آوسبیلدونگ فیزیوتراپی در آلمان
 • کار اجتماعی
 • پذیرایی و تشریفات (هتل ها، رستوران ها، کافه ها و …)
 • بخش فناوری
 • بخش ساخت و ساز
 • لجستیک
 • آوسبیلدونگ حسابداری در آلمان
همینجا فرم ارزیابی را پرکنید. به زودی برای مشاوره تخصصی با شما تماس می گیریم.

2. مزایای شرکت در دوره آوسبیلدونگ داروسازی آلمان

 • بسیاری از شرکت‌های آلمانی برای یافتن نیروی متخصص با مشکل روبه‌رو اند، در نتیجه شما شانس زیادی برای دریافت پذیرش از دوره های آوسبیلدونگ و کار در یک شرکت آلمانی به عنوان کارآموز خواهید داشت.
 • دوره آوسبیلدونگ با توجه به تاکید بر آموزش همزمان اصول تئوری و عملی، راهی مطمئن برای ورود بلافاصله به بازار کار داروسازی در آلمان است.
 • امکان کار و آموزش داروسازی در آلمان به صورت همزمان و کسب درآمد برای دانشجویان وجود دارد.
تحصیل داروسازی در آلمان

3. شرایط دوره آوسبیلدونگ داروسازی آلمان

 • دانش کافی زبان آلمانی (حداقل سطح B1)
 • گواهی پایان تحصیل که معادل آلمانی باشد
 • داشتن حداقل 17 سال سن

تسلط به زبان آلمانی یکی از شرایط اصلی برای ورود به دوره آوسبیلدونگ و تحصیل داروسازی در آلمان است چرا که دروس به زبان آلمانی ارائه می‌شود.

اگرچه گاهی دوره کارآموزی داروسازی به زبان انگلیسی جلو می‌رود، تحصیل داروسازی در آلمان به زبان انگلیسی به ندرت در دوره های آوسبیلدونگ امکان‌پذیر است.

4. محدودیت سنی Ausbildung در آلمان

صرف نظر از حرفه آینده، محدویتی از لحاظ حداکثر سن برای درخواست و اخذ پذیرش از دوره آوسبیلدونگ آلمان وجود ندارد. به صورت کلی میانگین سنی کارآموزان در آلمان در حال افزایش است و شروع دوره کارآموزی بعد از 30 سالگی چیز دور از ذهنی نیست و در نهایت آموزشگاه و شرکت طرف قرارداد در مورد سن متقاضی و ارائه پذیرش تصمیم می‌گیرند.

توجه داشته باشید که:
1. اکثر مدارس فنی حرفه‌ای حداقل شرط سنی دارند که معمولاً بین 16 تا 18 سال است.
2. فقط چند برنامه با محدودیت سنی در آلمان وجود دارد که مختص دوره‌های آوسبیلدونگ پلیس و کارمند دولتی است.

5. تحصیل در آوسبیلدونگ داروسازی آلمان به انگلیسی یا بدون مدرک زبان

به دلیل ماهیت کار داروسازی و سپری شدن دوره کارآموزی متقاضی در شرکت‌های آلمانی زبان، داشتن مدرک زبان آلمانی یکی از الزامات مهم دوره داروسازی در آلمان است و شرایط تحصیل داروسازی به زبان انگلیسی یا بدون مدرک زبان، نادر و تقریبا غیرممکن است.

6. قرارداد آموزشی دوره آوسبیلدونگ داروسازی

در قراردادی که بین کارآموز و شرکت مربی برای ورود به دوره آوسبیلدونگ بسته می‌شود، این موارد مشخص شده‌اند:

 • ساختار و محتوای دوره (تخصصی که دوره آموزشی خود را در آن می‌گذرانید)
 • زمان شروع و طول دوره آموزشی
 • اقدامات آموزشی فوق برنامه و خارج از مرکز آموزشی
 • میزان ساعات کاری
 • مدت دوره آزمایشی
 • مشخص کردن تاریخ تعطیلات دوره
 • شرایط فسخ قرارداد آموزشی

خوب است بدانید که میزان کمک‌هزینه آموزشی و حقوق ماهانه کارآموزی داروسازی در آلمان نیز در قرارداد ذکر خواهد شد.

تحصیل داروسازی در آلمان
همینجا فرم ارزیابی را پرکنید. به زودی برای مشاوره تخصصی با شما تماس می گیریم.

7. بورسیه داروسازی آلمان

متقاضیان در دوره آموزشی به عنوان کارآموز، کمک هزینه آموزشی دریافت می‌کنند. مبلغ کمک هزینه در قرارداد شرکتی قید می‌شود و در طول دوره آموزشی در سال‌های بالاتر، افزایش می‌یابد.

دریافت حقوق در دوره آوسبیلدونگ، تحصیل رایگان داروسازی در آلمان را برای متقاضیان خارجی فراهم می‌کند.

مبلغ بورسیه دوره آوسبیلدونگ آلمان، با توجه به تخصصی که دوره کارآموزی خود را در آن می‌گذرانید، متفاوت است. همچنین مبلغ کمک‌هزینه در سال‌های بعد نسبت به سال اول تغییر می‌کند و پرداخت حقوق در دوره کارآموزی (ausbildung) آلمان، توسط قانون آموزش حرفه‌ای (ویزای a17) تعیین می‌شود.

خوب است بدانید که متقاضیان اگر با شرکتی قرارداد داشته باشند که از قانون قراردادهای جمعی پیروی نکنند، طبق قانون آموزش حرفه‌ای موظف به پرداخت حداقل حقوق به کارآموزان هستند.

8. درآمد آوسبیلدونگ داروسازی در آلمان

در سال اول این دوره شما بیشتر با سازماندهی کار و فناوری‌های مختلف آشنا می‌شوید و درآمد شما به عنوان یک داروساز 1030 تا 1090 یورو است.

در سال دوم مباحث به سمت اصول و فرآیند تولید دارو می‌روند و دانشجویان به تولید، بسته‌بندی و ذخیره مناسب داروها می‌پردازند. کارآموزان در سال دوم می‌توانند اقدامات لازم با تضمین کیفیت را نیز انجام دهند و ماهانه 1077 تا 1190 یورو حقوق دریافت کنند.

سال سوم و چهارم آموزش به طور تخصصی با آموزش ساخت داروها سپری می‌شود و تمرکز بر توسعه اشکال دوز جامد، مایع و استریل است. درآمد ماهانه کارآموزان در سال سوم 1120 تا 1258 یورو و در سال چهارم 1166 تا 1345 یورو خواهد بود.

در جدول زیر به طور مشخص‌تری حقوق داروسازی در آلمان طی آوسبیلدونگ را نشان داده‌ایم:

سال تحصیلیدرآمد (در ماه / به یورو)
سال اول1030 تا 1090
سال دوم1077 تا 1190
سال سوم1120 تا 1258
سال پایانی 1166 تا 1345

9. طول دوره آوسبیلدونگ داروسازی

دوره آوسبیلدونگ داروسازی آلمان سه سال و نیم طول می‌کشد اما این دوره می‌تواند در صورت فعال بودن کارآموز و دریافت نمرات بالا در آزمون‌های پایان ترم به 3 سال نیز کاهش یابد.

10. مدارک لازم برای اخذ ویزای آوسبیلدونگ داروسازی آلمان

متقاضیان خارج از اتحایه اروپا برای گذراندن دوره های آوسبیلدونگ و ورود به کشور آلمان نیاز به ویزا دارند. برای دریافت ویزای آوسبیلدونگ آلمان (a17)، متقاضیان باید شرایط زیر را داشته باشند:

 1. اخذ پذیرش از یک آموزشگاه حرفه‌ای در آلمان
 2. داشتن تمکن مالی مورد نیاز برای پوشش هزینه‌های زندگی در آلمان
 3. دریافت تاییدیه توسط آژانس کار فدرال آلمان
 4. تهیه بیمه درمانی

خوب است بدانید که هزینه زندگی در آلمان حدود 822 یورو در ماه تخمین زده می‌شود.

11. شرایط بازار کار داروسازی در آلمان

رشته داروسازی بخش مهمی از زنجیره مراقبت‌های بهداشتی است و از آنجایی که آلمان یکی از بزرگ‌ترین مراکز تولید دارو در جهان و بعد از سوئیس دومین مرکز تولید دارو در اتحادیه اروپاست، بازار کار داروسازی در آلمان برای کسانی که مجوز فعالیت در این حوزه را دارند، شرایط مناسبی دارد. در سال 2018 دولت آلمان 7.4 میلیارد در بخش تحقیق و توسعه دارویی سرمایه‌گذاری کرد.

بازار کار داروسازی در آلمان با ترکیب نوآوری‌های پیشرفته و تقاضای رو به رشد برای محصولات بهداشتی، شرایط مناسبی برای تحقیق و توسعه و تولید و فروش دارو دارد.

دقت داشته باشید که شرکت در دوره آوسبیلدونگ تنها روش ورود به بازار کار داروسازی در این کشور نیست. اگر مدارک تحصیلی لازم را دارید، می‌توانید با دریافت انواع ویزای کاری مانند اسکیل ورکر به کار در آلمان مشغول شوید یا با دریافت ویزایی مانند کارت شانس آلمان در این کشور به صورت حضوری به دنبال کار بگردید.

شرایط کار داروسازی در آلمان برای ایرانیان

شهروندان ایرانی که مدرک تحصیلی خود در رشته داروسازی را در ایران دریافت کرده و متقاضی کار در آلمان هستند، باید فرآیند تایید مدارک خود را انجام دهند. فرآیند ارزیابی تعیین می‌کند که آیا مدرک تحصیلی شما مورد تایید آلمان قرار دارد یا خیر.

اگر مدرک شما قبلاً در یکی دیگر از کشورهای اتحادیه اروپا به رسمیت شناخته شده باشد، شرایط ارزیابی و معادل‌سازی آسان‌تر خواهد بود.

بعد از تایید مدارک، پورتال‌های شغلی و استخدامی معتبر برای یافتن شغل در دسترس داروسازان است که در مرحله اول شامل موقعیت‌های شغلی موجود در داروخانه‌های محل و شهری که در آن به دنبال شغلید، می‌شود.

از مهم‌ترینِ این پورتال‌ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پورتال شغلی انجمن‌ها و اتاق‌های داروسازان
 • Pharmazeutischen Zeitung Job Market
 • پورتال شغلی اروپا (EURES)
 • پرتال آموزشی و کاری برای پناهندگان
شرایط تحصیل داروسازی در آلمان

12. درآمد داروسازی در آلمان

بعد از پایان دوره کارآموزی داروسازی، درآمد داروسازی آلمان رقم قابل ملاحظه‌ای خواهد بود. بر اساس تعرفه‌های صنایع شیمیایی، داروسازان در آلمان درآمد کمتر از 10 یورو در ساعت نخواهند داشت. در نتیجه حقوق داروسازی در آلمان در ابتدای کار، حداقل 1.700 یورو در ماه خواهد بود.

درآمد داروسازی در آلمان به طور میانگین 4.600 یورو در ماه است و میزان حقوق بر اساس تجربه، مهارت، جنسیت و موقعیت مکانی متغیر خواهد بود.

سطح تجربه مهم‌ترین عامل تعیین‌کننده‌ی میزان حقوق است. هر چه تجربه و سال‌های فعالیت یک داروساز بیشتر باشد، حقوق دریافتی او نیز بیشتر می‌شود. یک داروساز با تجربه کاری دو ساله، تقریبا 2.400 یورو در ماه درآمد خواهد داشت و در سال‌های بعد و با رسیدن به تجربه کاری بالای 5 سال، حقوقی معادل 4.740 یورو در ماه دارد که 48% بیشتر از میزان حقوق در سال‌های ابتدایی فعالیت یک داروساز خواهد بود.

13. بهترین شهرهای آلمان برای کار داروسازان

برخی از بهترین شهرهای آلمان برای داروسازی عبارتند از:

برلین، زادگاه شرکت‌های بین‌المللی

برلین، پایتخت کشور آلمان و محل تولد شرکت‌های بزرگ و مطرح در سطح بین‌المللی است که به عنوان بزرگ‌ترین کارفرماهای جهان شناخته می‌شوند. در نتیجه برلین شهری لبریز از فرصت‌ها و مسیرهای شغلی عالی است، پس کاملاً طبیعی است که تعداد جویندگان مشاغل عالی و مهاجرانی که برای جستجوی شغل به برلین می‌آیند در حال افزایش است.

بخش تولیدی در برلین به دلیل ترکیب ابزارهای سنتی و مدرن برای بسیاری از متخصصین جذاب است.

فرانکفورت، پنجمین شهر بزرگ آلمان

فرانکفورت بزرگ‌ترین شهر ایالت هسن از نظر مساحت و یک مرکز مالی پیشرو در جهان است. با توجه به قرارگیری بسیاری از صنایع مدرن در فرانکفورت، این شهر به یکی از بهترین شهرهای آلمان برای کارمندان و ایجاد فعالیت‌های اقتصادی تبدیل شده است.

یکی دیگر از نشانه‌های جذابیت فرانکفورت برای کار، درصد پایین بیکاری است که به طور سنتی کمتر از میانگین حدود 5 درصد در آلمان است.

مونیخ، شهری با شهرت جهانی

مونیخ بزرگ‌ترین شهر ایالت بایرن، به ویژه در بخش صنایع بهداشتی، از شهرتی جهانی برخوردار است. همچنین بخش قابل توجهی از کارکنان در صنایع تولیدی مشغول به فعالیتند. دستمزدها در شهر مونیخ به لطف وجود تعداد زیادی از کارکنان با مهارت بالا، بسیار بالاتر از میانگین ملی است.

آوسبیلدونگ داروسازی آلمان

14. شرایط شغل داروسازی در بیمارستان‌های آلمان

بازار کار داروسازی در آلمان تنها محدود به داروخانه‌ها نمی‌شود و بیمارستان‌های آلمان نیز ممکن است داروخانه ویژه‌ی خود را تاسیس کنند. در این صورت بیمارستان‌ها با داروخانه دیگری قرارداد می‌بندند. داروخانه‌ها در بیمارستان‌های آلمان می‌توانند 80 درصد از نیازهای دارویی تخت‌های بیمارستانی را تامین کنند. مدیر بخش داروسازی در داروخانه‌های بیمارستانی وظیفه دارند که گزارش کاری خود را به مدیرعامل یا مدیر پزشکی بیمارستان ارائه بدهند.

شغل داروسازی در بیمارستان‌های آلمان به طور کلی در سه حوزه اصلی فعالیت دارند:

 1. لجستیک دارویی
 2. تولید دارو
 3. خدمات داروسازی بالینی

با تخصص داروسازی در آلمان می‌توانید در هر یک از بخش‌های مذکور مشغول به کار شوید.


سوالات متداول آوسبیلدونگ داروسازی آلمان

✔️ دوره آوسبیلدونگ داروسازی آلمان چیست؟

دوره آوسبیلدونگ داروسازی آلمان به آموزش تئوری و عملی (کارآموزی) این رشته می‌پردازد و شما را به سمت ورود به بازار کار داروسازی در آلمان سوق می‌دهد.

✔️ شرایط تحصیل دوره آوسبیلدونگ داروسازی آلمان چیست؟

اگر حداقل 17 ساله‌اید، با دانش زبان آلمانی (حداقل سطح B1) و گواهی پایان تحصیل که معادل مدرک آلمانی باشد، واجد شرایط آوسبیلدونگ داروسازی می‌شوید.

✔️ بازار کار داروسازی در آلمان چگونه است؟

بازار کار داروسازی در آلمان برای فارغ‌التحصیلان این رشته مناسب است و آلمان همواره پذیرای داروسازان با درآمدی مناسب است.

✔️ طول دوره آوسبیلدونگ داروسازی چقدر است؟

دوره آوسبیلدونگ داروسازی آلمان سه سال و نیم به طول می‌انجامد.

✔️ درآمد آوسبیلدونگ داروسازی آلمان چقدر است؟

حقوق آوسبیلدونگ داروسازی در سال اول تحصیل و کارآموزی 850، در سال دوم 950 در سال پایانی 1090 یورو در ماه خواهد بود.

جمع بندی

Conclusion

دانشگاه‌ها و دوره‌های اوسبیلدونگ داروسازی در آلمان با بهره‌گیری از اساتید و محققان تراز اول و استفاده از آزمایشگاه‌های مجهز، امکانات به‌روز و هزینه‌های پایین، بهترین انتخاب برای علاقه‌مندان به ادامه تحصیل در رشته داروسازی و ورود به بازار کار داروسازی در آلمانند. شما با یادگیری تئوری و عملی داروسازی طی دوره آوسبیلدونگ آینده کاری خود را تضمین می‌کنید.

در صورت تمایل برای مشاوره تخصصی با مشاورین ارشد موسسه حقوقی سروش فردا اینجا کلیک کنیدو فرم ارزیابی را پر کنید.

 • مشاوره رایگان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت 10 الی 18

ثبت درخواست مشاوره
هزینه: موقتا رایگان