به مدت محدود مشاوره تخصصی مهاجرت با ۱۰۰٪ تخفیف انجام می گردد.

مشاوره مهاجرت با ۱۰۰٪ تخفیف (مدت محدود)

مشاوره رایگان مهاجرت

رزرو وقت مشاوره

آوسبیلدونگ داروسازی آلمان (+ شرایط پذیرش و ویزا 2022)

germany Flag

دوره کارآموزی حرفه ای با نام Ausbildung یک برنامه آموزشی برای مشاغل غیرآکادمیک است که در طول دوره کارآموزان دانش و مهارت های مورد نیاز برای فعالیت حرفه ای خود را فرا می‌گیرند. کارآموزان در دوره آوسبیلدونگ داروسازی در آلمان همزمان با کار و تحصیل، حقوق مشخصی در طول کل برنامه دریافت می کنند.

شرکت در دوره آوسبیلدونگ راهی مطمئن برای ورود بلافاصله به بازار کار رشته داروسازی در آلمان است. در این مقاله به اصلی ترین سوالات شما درباره شرایط ادامه تحصیل در دوره آوسبیلدونگ داروسازی آلمان پاسخ خواهیم داد:

 • شرایط پذیرش دوره آوسبیلدونگ داروسازی آلمان چیست؟
 • آیا شرکت در دوره آوسبیلدونگ داروسازی آلمان محدودیت سنی دارد؟
 • آیا امکان دریافت بورسیه داروسازی آلمان وجود دارد؟
 • مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای آوسبیلدونگ داروسازی آلمان چیست؟
 • شرایط بازار کار داروسازی در آلمان چگونه است؟

 

فهرست

آیا شما هم شرایط این روش را دارید؟

✔️ بررسی شرایط دوره آوسبیلدونگ و بازار کار داروسازی در آلمان

خبر جدید: شرایط مهاجرت از طریق آوسبیلدونگ داروسازی آلمان پس از 18 ماه مجددا مهیا شده است و یکی از روش های توصیه شده موسسه حقوقی سروش فردا برای متقاضیان تحصیل رایگان داروسازی در آلمان می باشد. همچنین در نظر داشته باشید، 3 روش کاری دیگر نیز برای مهاجرت به آلمان با ظرفیت محدود جهت اقدام وجود دارد.
شما می توانید پس از خواندن این مقاله تا انتها و دریافت اطلاعات اولیه درباره بازار کار و درآمد داروسازی و شرایط تحصیل داروسازی در آلمان، برای دریافت مشاوره تخصصی با ما در تماس باشید و یا فرم ارزیابی مربوطه را تکمیل نمایید.

آدرس اینستاگرام موسسه سروش فردا: @eurolife کلیک کنید.

تحصیل در رشته داروسازی رویای بسیاری از دانشجویان در سراسر جهان است. برای شرکت در دوره کارآموزی داروسازی آلمان، بین شما به عنوان کارآموز و شرکت آینده شما، به عنوان مربی باید یک قرارداد آموزشی منعقد شود. قرارداد کارآموزی باید به صورت کتبی باشد و قبل از شروع دوره آموزش تنظیم شود. این قانون توسط بخش 11 آموزش حرفه ای تعیین شده است.
بعد از ثبت قرارداد، شرکتی که وظیفه آموزش شما در دوره کارآموزی را دارد، قرارداد را برای نهاد مسئول ارسال می کند تا شرایط شما از نظر مطابقت با الزامات دوره و مقررات قانونی بررسی شود. بعد از تایید از سوی نهاد مسئول، قرارداد مهر شده به شرکت بازگردانده می شود و بعد از سپری شدن این مراحل، کارآموزان می توانند قرارداد خود را از شرکت دریافت نمایند.

1. معرفی دوره آوسبیلدونگ داروسازی آلمان

دوره آوسبیلدونگ که با عنوان آموزش حرفه ای یا دوره کارآموزی داروسازی آلمان نیز شناخته می شود، مسیری مناسب برای تحصیل رایگان و آموزش حرفه ای داروسازی در خارج از کشور است که متقاضیان را به سمت شغل مورد نظر خود و ورود به بازار کار داروسازی در آلمان سوق می‌دهد. در حال حاضر، بسیاری از مشاغل در آلمان در بخش های مختلف نیاز به نیروی متخصص دارند و با مشکل مواجه هستند، در نتیجه افراد برای ورود به دوره های آوسبیلدونگ شانس بالایی خواهند داشت و شرایط تحصیل داروسازی در آلمان مناسب خواهد بود.

دوره آوسبیلدونگ، یک دوره کارآموزی است که شرکت کنندگان در این دوره ها، 50 تا 70 درصد زمان خود را صرف یادگیری عملی در شرکت می کنند و بقیه دوره آموزشی خود را در مدارس ویژه می گذرانند. کارآموزان سه تا چهار روز در هفته در شرکتی که قرارداد کارآموزی دارند، کار می کنند و مابقی زمان در آموزشگاه های آموزش عالی صرف آموزش تئوری متقاضیان می شود.

ورود به دوره های آوسبیلدونگ در آلمان مانند هر دوره آموزشی دیگری، نیازمندی های متفاوتی دارد که در ادامه مقاله به طور مفصل در مورد آن توضیح خواهیم داد.

لیست بهترین رشته های آوسبیلدونگ آلمان

در بخش های زیر، کشور آلمان بیشترین تقاضا را برای جذب نیروی کار دارد و شانس متقاضیان برای دریافت پذیرش آوسبیلدونگ در این دوره ها بیشتر است:

 • آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان
 • آوسبیلدونگ فیزیوتراپی در آلمان
 • کار اجتماعی
 • پذیرایی و تشریفات (هتل ها، رستوران ها، کافه ها و …)
 • بخش فناوری
 • بخش ساخت و ساز
 • لجستیک
 • آوسبیلدونگ حسابداری در آلمان
قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.
مشخصات فردی - گام 1 از 3

2. مزایای شرکت در دوره آوسبیلدونگ داروسازی آلمان

 • بسیاری از شرکت های آلمانی برای یافتن نیروی متخصص با مشکل رو به رو هستند، در نتیجه شما شانس زیادی برای دریافت پذیرش از دوره های آوسبیلدونگ و کار در یک شرکت آلمانی به عنوان کارآموز خواهید داشت.
 • دوره آوسبیلدونگ با توجه به تاکید بر آموزش همزمان اصول تئوری و عملی، راهی مطمئن برای ورود بلافاصله به بازار کار داروسازی در آلمان است.
 • امکان کار و تحصیل همزمان و کسب درآمد.
pharmacist suggesting medical drug to buyer in pharmacy drugstore

3. شرایط تحصیل در دوره آوسبیلدونگ داروسازی آلمان چیست؟

 • دانش کافی زبان آلمانی (حداقل سطح B1).
 • گواهی پایان تحصیل که معادل آلمانی باشد.
 • داشتن حداقل 17 سال سن.

تسلط به زبان آلمانی یکی از شرایط اصلی برای ورود به دوره آوسبیلدونگ و تحصیل داروسازی در آلمان است. زیرا دروس به زبان آلمانی ارائه می شود و دوره کارآموزی نیز به زبان انگلیسی است. تحصیل داروسازی در آلمان به زبان انگلیسی به ندرت در دوره های آوسبیلدونگ امکان‌پذیر خواهد بود.

4. در قرارداد آموزشی دوره آوسبیلدونگ داروسازی چه مواردی ذکر می شود؟

در قراردادی که بین کارآموز و شرکت مربی برای ورود به دوره آوسبیلدونگ آماده می شود، این موارد مشخص شده اند:

 • تخصصی که دوره آموزشی خود را در آن می گذرانید، ساختار و محتوای دوره.
 • زمان شروع و طول دوره آموزشی.
 • اقدامات آموزشی فوق برنامه و خارج از مرکز آموزشی.
 • میزان ساعات کاری.
 • مدت دوره آزمایشی.
 • میزان کمک هزینه آموزشی و حقوق ماهانه.
 • مشخص کردن تاریخ تعطیلات دوره.
 • شرایط فسخ قرارداد آموزشی.

5. آیا محدودیت سنی برای Ausbildung در آلمان وجود دارد؟

صرف نظر از حرفه آینده، محدویتی از لحاظ حداکثر سن برای درخواست و اخذ پذیرش از دوره آوسبیلدونگ آلمان وجود ندارد. به صورت کلی میانگین سنی کارآموزان در آلمان در حال افزایش است و شروع دوره کارآموزی بعد از 30 سالگی چیز دور از ذهنی نیست و در نهایت آموزشگاه و شرکت طرف قرارداد در مورد سن متقاضی و ارائه پذیرش تصمیم می گیرند.

اکثر مدارس فنی حرفه ای حداقل شرط سنی دارند که معمولاً بین 16 تا 18 سال است.
فقط چند برنامه با محدودیت سنی در آلمان وجود دارد که مختص دوره های آوسبیلدونگ پلیس و کارمند دولتی می شود.

تحصیل داروسازی در آلمان

6. آیا امکان دریافت بورسیه داروسازی آلمان وجود دارد؟

بله. متقاضیان در دوره آموزشی به عنوان کارآموز، کمک هزینه آموزشی دریافت می کنند. مبلغ کمک هزینه در قرارداد شرکتی شما قید می شود و در طول دوره آموزشی در سال های بالاتر، افزایش می یابد.

مبلغ بورسیه دوره آوسبیلدونگ آلمان، با توجه به تخصصی که دوره کارآموزی خود را در آن می گذرانید، متفاوت است. همچنین مبلغ کمک هزینه در سال های بعد نسبت به سال اول تغییر می کند. دریافت حقوق در دوره آوسبیلدونگ، تحصیل رایگان داروسازی در آلمان را برای متقاضیان خارجی فراهم می کند.

پرداخت حقوق در دوره کارآموزی (ausbildung) آلمان، توسط قانون آموزش حرفه ای (ویزای a17) تعیین می شود.

متقاضیان اگر با شرکتی قرارداد داشته باشند که از قانون قراردادهای جمعی پیروی نکنند، طبق قانون آموزش حرفه ای موظف به پرداخت حداقل حقوق به کارآموزان هستند.
حداقل حقوق برای سال اول در سال 2022، 550 یورو و در سال 2023، 620 یورو است.

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.
مشخصات فردی - گام 1 از 3

7. آیا امکان تحصیل در دوره آوسبیلدونگ داروسازی آلمان به زبان انگلیسی یا بدون مدرک زبان وجود دارد؟

به دلیل ماهیت کار داروسازی و سپری شدن دوره کارآموزی متقاضی در شرکت های آلمانی زبان، داشتن مدرک زبان آلمانی یکی از الزامات مهم است و شرایط تحصیل داروسازی به زبان انگلیسی یا بدون مدرک زبان، نادر و تقریبا غیرممکن است.

8. طول دوره آوسبیلدونگ داروسازی چقدر است؟

دوره آوسبیلدونگ داروسازی آلمان سه سال و نیم طول می کشد اما این دوره می تواند در صورت فعال بودن کارآموز و دریافت نمرات بالا در آزمون های پایان ترم به 3 سال نیز کاهش یابد.

9. درآمد کارآموزان در دوره آوسبیلدونگ داروسازی آلمان چقدر است؟

در سال اول این دوره شما بیشتر با سازماندهی کار و فناوری های مختلف آشنا می شوید و درآمد شما به عنوان یک داروساز 850 یورو است. در سال دوم کارآموزی با فرآیند تولید دارو آشنا می شوید و به تولید، بسته بندی و ذخیره مناسب داروها می پردازید. کارآموزان در سال دوم می توانند اقدامات لازم با تضمین کیفیت را نیز انجام دهند و ماهانه 950 یورو حقوق دریافت کنند. سال سوم و چهارم آموزش به طور تخصصی با آموزش ساخت داروها سپری می شود و تمرکز بر توسعه اشکال دوز جامد، مایع و استریل است. درآمد ماهانه کارآموزان در این دوره 1090 یورو خواهد بود.

10. مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای آوسبیلدونگ داروسازی آلمان چیست؟

متقاضیان خارج از اتحایه اروپا برای گذراندن دوره های آوسبیلدونگ و ورود به کشور آلمان نیاز به ویزا دارند. برای دریافت ویزای آوسبیلدونگ آلمان (a17)، متقاضیان باید شرایط زیر را داشته باشند:

 1. از یک آموزشگاه حرفه ای در آلمان، پذیرش دریافت کرده باشند.
 2. تمکن مالی مورد نیاز برای پوشش هزینه های زندگی خود در آلمان را داشته باشند.
 3. دریافت تاییدیه توسط آژانس کار فدرال آلمان.
 4. تهیه بیمه درمانی.

11. شرایط بازار کار داروسازی در آلمان چگونه است؟

رشته داروسازی بخش مهمی از زنجیره مراقبت های بهداشتی است. آلمان یکی از بزرگترین مراکز تولید دارو در جهان و بعد از سوئیس دومین مرکز تولید دارو در اتحادیه اروپاست، از همین رو بازار کار داروسازی در آلمان برای کسانیکه مجوز فعالیت در این حوزه را دارند، شرایط مناسبی دارد.

بازار کار داروسازی در آلمان با ترکیب نوآوری های پیشرفته و تقاضای رو به رشد برای محصولات بهداشتی، شرایط مناسبی برای تحقیق و توسعه و تولید و فروش دارو دارد.

در سال 2018 دولت آلمان 7.4 میلیارد در بخش تحقیق و توسعه دارویی سرمایه گذاری کرد.

شرایط کار داروسازی در آلمان برای ایرانیان

شهروندان ایرانی که مدرک تحصیلی خود در رشته داروسازی را در ایران دریافت کرده باشند، اما متقاضی کار در کشور آلمان هستند، باید فرآیند تایید مدارک خود را انجام دهند. در فرآیند ارزیابی تعیین می کند که آیا مدرک تحصیلی شما مورد تایید آلمان است یا خیر.

اگر مدرک شما قبلا در یکی دیگر از کشورهای اتحادیه اروپا به رسمیت شناخته شده باشد، شرایط ارزیابی و معادل سازی آسانتر خواهد بود.

بعد از تایید مدارک، پورتال های شغلی و استخدامی معتبر برای یافتن شغل در دسترس داروسازان است که در مرحله اول شامل موقعیت های شغلی موجود در داروخانه های محلی و شهری که در آن به دنبال شغل هستید، می باشد.

از مهمترین این پورتال ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پورتال شغلی انجمن ها و اتاق های داروسازان.
 • Pharmazeutischen Zeitung Job Market.
 • پورتال شغلی اروپا (EURES).
 • پرتال آموزشی و کاری برای پناهندگان.
شرایط تحصیل داروسازی در آلمان

12. درآمد رشته داروسازی در آلمان چقدر است؟

بعد از پایان دوره کارآموزی داروسازی، درآمد داروسازی آلمان رقم قابل ملاحظه ای خواهد بود. براساس تعرفه های صنایع شیمیایی، داروسازان در آلمان درآمد کمتر از 10 یورو در ساعت نخواهند داشت. در نتیجه درآمد داروسازی در آلمان در ابتدای کار، حداقل 1.700 یورو در ماه خواهد بود.

حقوق داروساز در آلمان به طور میانگین 4.600 یورو در ماه است و میزان حقوق براساس تجربه، مهارت، جنسیت و موقعیت مکانی متغیر خواهد بود.

سطح تجربه مهمترین عامل در تعیین میزان حقوق است. هر چه تجربه و سال‌های فعالیت یک داروساز بیشتر باشد، حقوق دریافتی نیز بیشتر می شود. یک داروساز با تجربه کاری دو ساله، تقریبا 2.400 یورو در ماه درآمد خواهد داشت و در سال های بعد و با رسیدن به تجربه کاری بالای 5 سال، حقوقی معادل 4.740 یورو در ماه دارد که 48% بیشتر از میزان حقوق در سال های ابتدایی فعالیت یک داروساز خواهد بود.

13. بهترین شهرهای آلمان برای کار داروسازان

برلین، زادگاه شرکت های بین المللی

برلین، پایتخت کشور آلمان و محل تولد شرکت های بزرگ و مطرح در سطح بین المللی است که به عنوان بزرگترین کارفرماهای جهان شناخته می شوند. در نتیجه برلین شهری لبریز از فرصت ها و مسیرهای شغلی عالی است، پس کاملا طبیعی است که تعداد جویندگان مشاغل عالی و مهاجرانی که برای جستجوی شغل به برلین می آیند در حال افزایش است.
بخش تولیدی در برلین به دلیل ترکیب ابزارهای سنتی و مدرن برای بسیاری از متخصصین جذاب است.

فرانکفورت، پنجمین شهر بزرگ آلمان

فرانکفورت بزرگترین شهر ایالت هسن از نظر مساحت و یک مرکز مالی پیشرو در جهان است. با توجه به قرارگیری بسیاری از صنایع مدرن در فرانکفورت، این شهر به یکی از بهترین شهرهای آلمان برای کارمندان و ایجاد فعالیت های اقتصادی تبدیل شده است.

یکی دیگر از نشانه های جذابیت فرانکفورت برای کار، درصد پایین بیکاری است که به طور سنتی کمتر از میانگین حدود 5 درصد در آلمان است.

مونیخ

مونیخ بزرگترین شهر ایالت بایرن، به ویژه در بخش صنایع بهداشتی، از شهرتی جهانی برخوردار است. همچنین بخش قابل توجهی از کارکنان در صنایع تولیدی مشغول به فعالیت هستند. دستمزدها در شهر مونیخ به لطف وجود تعداد زیادی از کارکنان با مهارت بالا، بسیار بالاتر از میانگین ملی است.

آوسبیلدونگ داروسازی آلمان

14. شرایط شغل داروسازی در بیمارستان های آلمان

بازار کار داروسازی در آلمان تنها مختص به داروخانه ها نمی شود. بیمارستان ها در آلمان ممکن است داروخانه بیمارستانی ویژه خود را تاسیس کنند. در این صورت بیمارستان ها با داروخانه دیگری قرارداد می بندند. داروخانه ها در بیمارستان های آلمان می توانند 80 درصد از نیازهای دارویی تخت های بیمارستانی را تامین کنند. مدیر بخش داروسازی در داروخانه های بیمارستانی وظیفه دارند که گزارش کاری خود را به مدیرعامل یا مدیر پزشکی بیمارستان ارائه بدهند.

شغل داروسازی در بیمارستان های آلمان به طور کلی در سه حوزه اصلی فعالیت دارند:

 1. لجستیک دارویی
 2. تولید دارو
 3. خدمات داروسازی بالینی

سوالات متداول آوسبیلدونگ داروسازی آلمان

✔️ دوره آوسبیلدونگ داروسازی آلمان چیست؟

دوره آوسبیلدونگ که با عنوان آموزش حرفه ای یا دوره کارآموزی داروسازی آلمان نیز شناخته می شود، مسیری مناسب برای تحصیل رایگان و آموزش حرفه ای داروسازی در خارج از کشور است که متقاضیان را به سمت شغل مورد نظر خود و ورود به بازار کار داروسازی در آلمان سوق می‌دهد.

✔️ شرایط تحصیل در دوره آوسبیلدونگ داروسازی آلمان چیست؟

 • دانش کافی زبان آلمانی (حداقل سطح B1)، گواهی پایان تحصیل که معادل آلمانی باشد و داشتن حداقل 17 سال سن.
 • ✔️ آیا محدودیت سنی برای Ausbildung در آلمان وجود دارد؟

  محدویتی از لحاظ حداکثر سن برای درخواست و اخذ پذیرش از دوره آوسبیلدونگ آلمان وجود ندارد. فقط چند برنامه با محدودیت سنی در آلمان وجود دارد که مختص دوره های آوسبیلدونگ پلیس و کارمند دولتی می شود.

  ✔️ طول دوره آوسبیلدونگ داروسازی چقدر است؟

  دوره آوسبیلدونگ داروسازی آلمان سه سال و نیم طول می کشد اما این دوره می تواند در صورت فعال بودن کارآموز و دریافت نمرات بالا در آزمون های پایان ترم به 3 سال نیز کاهش یابد.

  ✔️ درآمد کارآموزان در دوره آوسبیلدونگ داروسازی آلمان چقدر است؟

  در سال اول دوره آوسبیلدونگ درآمد شما به عنوان یک داروساز 850 یورو است. کارآموزان در سال دوم ماهانه 950 یورو حقوق دریافت می کنند و سال سوم و چهارم آموزش درآمد ماهانه کارآموزان در این دوره 1090 یورو خواهد بود.

  جمع بندی

  Conclusion

  دانشگاه ها و دوره های اوسبیلدونگ داروسازی در آلمان با بهره گیری از اساتید و محققان تراز اول و استفاده از آزمایشگاه های مجهز، امکانات به روز و هزینه های پایین، بهترین انتخاب برای علاقه مندان به ادامه تحصیل در رشته داروسازی و ورود به بازار کار داروسازی در آلمان می باشد.

  در صورت تمایل برای مشاوره تخصصی با مشاورین ارشد موسسه حقوقی سروش فردا اینجا کلیک کنیدو فرم ارزیابی را پر کنید.

  • مشاوره رایگان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۰۹:۰۰ الی ۱۸:۰۰ - پنج شنبه ها تا ساعت ۱۶