بررسی دقیق و کامل شرایط زندگی در مجارستان (فرهنگ، شرایط کار، اوضاع اقتصادی، هزینه ها، مشکلات و…)

اگر به دنبال اطلاعات جدید، کامل و مفید درباره شرایط زندگی در مجارستان هستید، این مقاله را از دست ندهید.
پس از خواندن این مطلب تا انتهای آن، کاملا با شرایط زندگی در مجارستان و شهرهای مهم آن آشنا خواهید شد. این مقاله در سال ۲۰۱۹ نگارش شده است و مرتبا به روز می شود.

در بخش اول این مقاله، با مردم و فرهنگ مجارستان بیشتر آشنا خواهیم شد و سپس در بخش دوم شرایط زندگی در مجارستان را مورد بررسی قرار می‌دهیم و از شرایط کار در مجارستان، هزینه های زندگی در مجارستان (متوسط درآمد، اجاره، حمل و نقل، …)، قوانین کلی آن کشور، ارزیابی شهرهای مناسب برای زندگی و سایر اطلاعات مفید، آگاهی کسب می کنیم.
بخش سوم این مقاله به معایب و مشکلات زندگی در مجارستان خواهد پرداخت.

در این مقاله به پاسخ این ۱۰ پرسش مهم می‌رسید:

 1. مجارستان چگونه کشوری است؟
 2. مردم مجارستان چگونه اند؟
 3. هم اکنون شرایط اقتصادی مجارستان چگونه است؟
 4. شرایط فعلی کار در مجارستان به چه صورت است؟
 5. مشاغل موردنیاز در مجارستان کدامند؟
 6. موقعیت های کاری در کجای مجارستان بهتر است؟
 7. شهرهای مناسب مجارستان برای زندگی کدامند؟
 8. هزینه های زندگی در مجارستان چگونه است؟ (با جدول کامل + به‌ روز رسانی ۲۰۱۹)
 9. مشکلات و معایب زندگی در مجارستان چیست؟
 10. به علاوه، در بخش پایانی مقاله، پرده از نکات جالب در مجارستان برمی داریم و همچنین به معرفی چند وب سایت مجار مورد نیاز شما می پردازیم.

تاریخ آخرین ویرایش این مقاله مرداد ۱۳۹۸ بوده و مرتبا به روز می گردد.

پل زنجیر - بوداپست

پل زنجیر – بوداپست

بخش اول: با مجارستان بیشتر آشنا شویم

مجارستان کجاست؟

مجارستان یا به زبان انگلیسی Hungary، سرزمین رودھای پرآب و زیبا با کرانه ھایی دل‌انگیز است که در اروپای مرکزی قرار دارد. مجارستان دارای هفت مرز (با کشورهای اتریش، رومانی، اوکراین، کرواسی، صربستان، اسلوونی و اسلواکی) است.

همسایگان مجارستان را از شمال اسلواکی، شمال شرقی اوکراین، از شرق و جنوب شرقی رومانی، از جنوب کرواسی و از غرب کشور های اسلوانی و اتریش تشکیل داده اند. پایتخت این کشور بوداپست بوده و مساحت این کشور ۹۳۰۳۰ کیلومتر مربع است. (تقریبا هم مساحت با استان سمنان!).

مجارستان از ۱۹ شهرستان و یک شهر مستقل بنام بوداپست تشکیل شده است. جمعیت مجارستان بالغ بر ۱۰٫۳۱۳٫۸۳۳ نفر است (آمار متعلق به سال ۲۰۱۶). ۸۸% جمعیت این کشور از مجارها تشکیل شده و دیگر تیره‌ های ساکن این کشور رومانیایی‌ ها، صرب ها، کروات ها، آلمان‌ ها، و شمار نسبتاً زیادی از کولی‌ ها هستند.

 • شهرهای مهم مجارستان علاوه بر بوداپست، شهرهای دبرسن، میشکولتس، سگد، پچ و گیور هستند.
 • مجارستان عضو پیمان آتلانتیک شمالی، اتحادیه اروپا و پیمان شنگن است.
 • ۷۰% از جمعیت مسیحی این کشور را کاتولیک ها و ۲۵% آنرا پروتستان ها تشکیل می دهند.

مجارستان یکی از قدیمی ترین کشورهای اروپایی است. این کشور در سال ۸۹۶، پیش از کشورهای چون آلمان، فرانسه و حتی قبل از اینکه پادشاهی های انگلوساکسون متحد شوند، تاسیس شد. این کشور به دلیل مناظر، شیوه زندگی، استانداردهای ایمنی و هزینه زندگی، به عنوان یک مکان محبوب برای افراد در سراسر جهان تبدیل شده است. بعد از اینکه مجارستان در سال ۲۰۰۴ به عضویت اتحادیه در آمد، تعداد مهاجران خارجی در مجارستان به طور قابل توجهی افزایش یافته و شرایط زندگی در مجارستان را ایده آل اقشار زیادی کرده است.

کشور مجارستان صنعت توریسم غنی، نرخ جرم و جنایت پایین، جو سیاسی پایدار و جمعیت صلح دوستی دارد.

مجارستان دارای آب و هوای نسبتا معتدلی است

این کشور دارای آب و هوای نسبتا خنک و معتدل و نزدیک به آب و هوای غرب ایران است و بدلیل بارندگی های فصلی دارای جنگل های سرسبز و باغات میوه زیادی می باشد.. تابستان های این کشور معدل گرم و زمستان های آن سرد است. (تابستان ۳۴+ درجه و  زمستان نهایت ۱۸-)

جالب ایست بدانید که مجارستان نیمی از میوه کل قاره اروپا را تامین می کند.

سیاست مجارستان دموکرات است

مقام رئیس جمهور در کشور مجارستان تا حدود زیادی یک مقام تشریفاتی است. وی از بین اعضای مجمع ملی برای یک دوره پنج ساله برگزیده می‌شود. بصورت اسمی رئیس جمهور فرمانده رئیس نیروهای مسلح و دارای قدرت‌ نامزدی برای نخست وزیری است. در واقع نخست وزیر مقام ارشد این کشور تلقی می گردد.

آشنایی با زبان مجاری

زبان ملی (مجاری = magyar) کاملا متفاوت از سایر زبان های اروپایی است. ۴۴ حرف در حروف الفبا، ۱۴ حرف صدادار و ۲۵ آوای همخوان در زبان مجاری وجود دارد. واژه ها به نحوی متفاوت نوشته می شوند.

اگر شما در حال برنامه ریزی برای زندگی و کار در مجارستان هستید، باید تا حدودی توانایی صحبت کردن به زبان محلی و درک آن را داشته باشید. آموختن زبان این کشور سخت تر از زبان آلمانی نیست!

نکته دیگر آنکه کلاس های آموزشی زبان مجاری در این کشور در ابتدای هر فصل تشکیل می شوند و به مهاجرین با هزینه پایین زبان کشور مجارستان را تا سطح A2 آموزش می دهند. طول مدت این کلاس ها ۶ ماه است.

مردم مجارستان چگونه اند

از یک طرف مهاجرینی که در مجارستان زندگی می کنند معمولا به روش های تحصیلی، کاری و سرمایه گذاری به این کشور آمده اند و تعداد پناهجویان در مجارستان به شدت پایین است. از طرفی دیگر توان مالی مردم در کشور مجارستان بالا نیست و حتی بخش عمده ای از مهاجرین این کشور سطح رفاهی مناسب تری نسبت به مردم مجارستان دارند. این دو عامل باعث شده است که مجارها دیدگاه مثبتی به مهاجرین داشته و به راحتی آنها را بین خود می پذیرند.

مجارستان تنها کشوری ترانزیتی برای پناهجویان است و آنها را به شمال و مرکز اروپا می فرستد.

مجارها در محیط کاری به شیوه ای بسیار محافظه کارانه لباس می پوشند. مردان معمولا لباس های تیره و پیراهن سفید بر تن دارند و زنان لباس های فاخر را انتخاب می کنند. باید بدانید کسب و کار در مجارستان هنوز تحت سلطه مردان است.

شرایط زندگی در مجارستان

شرایط زندگی در مجارستان

شرایط تحصیل در مجارستان

اکثرا دانشجویان ایرانی تمایل زیادی برای تحصیل در مجارستان دارند. زیرا زبان تدریس در این کشور انگلیسی است و مدارک دانشگاه های این کشور در تمامی کشورهای جهان معتبر می باشند. همچنین هزینه های زندگی ۴۰% الی ۵۰% ارزانتر از اروپای غربی است که یکی از عوامل تاثیرگذار در جذب دانشجویان خارجی محسوب می شود.

دانشگاه های دولتی این کشور برای افرادی که اقامت اروپا (موقت یا دائم) را دارند تقریبا رایگان است. اما برای دانشجویانی که متقاضی ویزای تحصیلی هستند اخذ پذیرش از دانشگاه های دولتی دشوار است و از معایب تحصیل در مجارستان برای مهاجرین کم درآمد شهریه دانشگاه می باشد.

هزینه های دانشگاه های خصوصی برای تحصیل در رشته های پزشکی در مجارستان، سالانه حدود ۱۶٫۰۰۰ یورو و هزینه های تحصیل در سایر رشته ها سالانه بین ۵٫۰۰۰ تا ۱۷٫۰۰۰ یورو متغیر است.

مجارستان در حال حاضر (سال ۲۰۱۹) میزان زیادی از درخواست دانشجویان ایرانی را می پذیرد. البته ورود به کالج قبل از داشگاه، فرآیند اخذ ویزایی دانشجویی مجارستان را تسهیل می کند. یکی مشکلات دانشجویان ایرانی در مجارستان تعدد کم دانشگاه های رایگان بوده و تقریبا اکثر کالج ها و دانشگاه ها مشمول هزینه می شود.

ساخت شهری و معماری در مجارستان

بر اساس آمار منتظر شده در سال ۲۰۱۸، کشور مجارستان بهمراه کشور چک زیباترین کشورهای اروپا محسوب می شوند که دارای معماری بی نظیر در این قاره هستند.

مجارستان عروس کشورهای اروپا نامیده می شود و از نظر معماری جذابیت بصری بسیاری بالایی برای گردشگران دارد. ساختمان ها در سطح شهر همان معماری قرون ۱۸ تا ۲۰ را بدون تخریب و از طریق بازسازی حفظ کرده اند.

به عنوان مثال ساختمان پارلمان مجارستان یکی از زیباترین ساختمان های اروپا در کنار رودخانه دانوب است و درخشندگی و زیبایی این ساختمان در طول شب همواره یکی از جاذبه های گردشگری بوداپست محسوب می گردد. معماری خاص ساختمان دانشگاه فنی نیز در کنار دانوب بسیار زیبا است.

پارلمان مجارستان

پارلمان مجارستان

بزرگترین دریاچه آب گرم جهان در مجارستان

دریاچه هویز در ۸ کیلومتری شهر Keszthely قرار دارد و بزرگ ترین چشمه ی آب گرم دنیاست. شما در این دریاچه حتی اجازه شنا هم خواهید داشت. جریان آب این دریاچه بسیار قوی است، بطوریکه هر ۷۲ ساعت یک بار جریان آب کاملا عوض می شود. حیات گیاهی و جانوری این دریاچه به خاطر شرایط دمایی و ترکیبات شیمیایی خاص آن کاملا منحصر بفرد است.

فاصله این دریاچه با شهر بوداست بسیار اندک است و افرادی که در بوداست سکونت دارند با دو ساعت رانندگی می توانند خودشان را به دریاچه هویز برسانند. آب این دریاچه در زمستان نیز داغ داغ است.

بخش دوم: شرایط زندگی در مجارستان چگونه است؟

قبل از بررسی شرایط زندگی در مجارستان، مختصری از ۴ شهر مهم این کشور می خوانیم:

شهر اول: بوداپست (Budapest)، شهری با کیفیت های بالا برای زندگی

بوداپست پایتخت و پرجمعیت ترین شهر مجارستان، به عنوان یکی از بزرگترین شهرهای اتحادیه اروپا به حساب می آید. بوداپست به عنوان شهر اصلی مجارستان شناخته می شود. مساحت شهر بوداپست ۵۲۵ کیلومتر مربع و جمعیتی حدود ۱،۸ میلیون نفر دارد.

باید بدانید بوداپست به عنوان یکی از زیباترین شهرهای اروپا نامیده می شود. این شهر در رتبه بندی کیفیت EIU (واحد اطلاعات اکونومیست) در مرکز اروپا و اروپای شرقی، دومین شهر جهان است و به عنوان هفتمین مکان محبوب اروپا برای زندگی توسط مجله فوربز انتخاب شده است.

نقاط قوت این شهر در مراقبت های بهداشتی، تحقیقاتی، آموزش، رسانه، تجارت، طراحی و گردشگری است.

بوداپست دارای بیش از ۳۵ مؤسسه آموزش عالی است که تعداد زیادی دانشگاه را تشکیل می دهند. محبوب ترین رشته های تحصیلی برای شهروندان و همچنین مهاجران خارجی در شهر بوداپست به رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، دامپزشکی و انواع رشته های مهندسی تعلق دارد.

منطقه مرکزی شهر بوداپست در امتداد رودخانه دانوب به عنوان میراث جهانی در یونسکو ثبت شده و دارای آثار قابل توجه بسیاری از جمله ساختمان پارلمان مجارستان، قلعه بدا، سنگر ماهیگیر، کاخ گرشام، پل زنجیره ای Széchenyi، کلیسای Matthias و مجسمه آزادی است.

شهر دوم: دبرسن (Debrecen)، مرکز فرهنگی مجارستان

دبرسن دومین شهر بزرگ مجارستان و مرکز فرهنگی کشور است. این شهر در فاصله سه ساعتی با بوداپست قرار دارد و حتی چندین سال پایتخت مجارستان بوده است.

شهر دبرسن با ۱۴ شهر دنیا پیمان خواهرخواندگی دارد که مهم‌ترین آن شهر سنت پترزبورگ روسیه می باشد.

شهر سوم: پچ (Pécs)، شهر دانشگاه علوم پزشکی پچ

پچ، پنجمین شهر بزرگ کشور مجارستان است. این شهر در سال ۲۰۱۱ به عنوان مرکز فرهنگی اروپا شناخته شد.

دانشگاه علوم پزشکی پچ یکی از دلایلی است که باعث شهرت جهانی این شهر شد. این دانشگاه با قدمت ۶۴۲ سال، قدیمی ترین دانشگاه مجارستان در مرکز شهر پچ می باشد که در سال ۱۳۶۷ میلادی توسط پادشاه لویس تاسیس شده است. این شهر پذیرای دانشجویان زیادی از اکثر کشورهای دنیا از جمله سوئد، فرانسه، ایران، آلمان، آمریکا و کانادا است.

شهر چهارم: سگد (Szeged)، شهر مراکز مهم گردشگری و تحصیلی

شهر سگد یک مرکز توریستی مهم در مجارستان محسوب می شود. همچنین در کنار آن یکی دیگر از دلایل شهرت این شهر وجود مراکز آموزشی مختلف است، که آن را به یک شهر دانشجویی برای مشتاقان تحصیل در مجارستان مبدل کرده است.

مهمترین دانشگاه شهر سگد، دانشگاه علوم پزشکی سگد مجارستان می باشد. همچنین علاوه بر این مرکز، دانشگاه ها و کالج های دیگری به زبان انگلیسی در رشته های فنی و مهندسی، علوم انسانی و هنر وجود دارد که تحصیل به زبان انگلیسی در این دانشگاه ها عاملی برای جذب و عزیمت شمار زیادی از دانشجویان بین المللی به این شهر شده است.

و اما در ادامه مطلب، به شرایط زندگی در مجارستان می پردازیم.

وضعیت بهداشت و درمان مجارستان

در سال‌ های گذشته مجارستان به دلیل ارائه خدمات دندان‌پزشکی مناسب و مقرون‌ به‌ صرفه، توانست گردشگران زیادی را به خود جذب کند و هرساله سیل گردشگران اروپایی برای ترمیم دندان‌های خود به مجارستان سفر می‌کنند. مجارستان بالاترین سرانه دندان پزشک را به ازای جمعیت در جهان دارد و مراکز بزرگ دندان‌پزشکی را در بوداپست و حتی در شهرهای کم‌جمعیت‌تری چون مشونگاروور تأسیس کرده است.

جالب است بدانید که هزینه دانپزشکی در مجارستان کمتر از ایران است.

البته وضعیت تأسیسات و موسسات درمانی در بعضی از نقاط این کشور هنوز هم با استانداردهای اتحادیه اروپا فاصله دارد است ولی در شهرهای مهم وضعیت پزشکی و درمانی مناسب و مدرن است.

شرایط کار در مجارستان

مجارستان یکی از اقتصادهای در حال توسعه اروپا و بخشی از بازار اتحادیه اروپا است. نرخ بیکاری در این کشور تنها ۳.۷٪ است و درواقع موفقت این کشور در جذب سرمایه و کارآفرینی را نشان می دهد.

با تغییرات سیاسی در ۲ دهه گذشته، مجارستان در حال تبدیل به یکی از بهترین کشورهای مورد اعتماد برای سرمایه گذاری در اروپای مرکزی بوده و به همین دلیل از اکثر نقاط جهان در حال جذب سرمایه خارجی است.

لیستی از ۱۵ تجارت پردرآمد در مجارستان

 1. کافی شاپ
 2. رستوران
 3. شرکت خدمات توریستی
 4. راه اندازی خوابگاه (پانسیون)
 5. راه اندازی سوپرمارکت و هایپرمارکت
 6. کارخانه فرآوری مواد غذایی
 7. تجارت طیور و تخم مرغ
 8. کارواش
 9. تجهیزات پزشکی
 10. شرکت تولید نساجی
 11. سالن های زیبایی
 12. نمایندگان فروش
 13. خدمات مربوط به آی تی (IT)
 14. استدیو ضبط

لیستی از ۱۵ شغل پردرآمد در مجارستان

 1. مدیر پروژه ۱٫۵۰۰٫۰۰۰ HUF (تقریبا ۴۶۰۰ یورو)
 2. مدیریت خرید ۱٫۲۰۰٫۰۰۰ HUF (تقریبا ۳۷۰۰ یورو)
 3. مهندس تضمین کیفیت ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ HUF (تقریبا ۳۱۰۰ یورو)
 4. مدیر حسابداری ۹۶۶٫۶۶۷ HUF (تقریبا ۲۹۸۳ یورو)
 5. مهندس معمار و عمران ۹۴۰٫۰۰۰ HUF (تقریبا ۲۹۰۰ یورو)
 6. مدیر ارشد توسعه دهنده ۹۰۰٫۰۰۰ HUF (تقریبا ۲۷۷۷ یورو)
 7. مدیر آی تی  ۸۹۵٫۰۰۰ HUF (تقریبا ۲۷۶۱ یورو)
 8. مدیر توسعه ۸۶۰٫۰۰۰ HUF (تقریبا ۲۶۵۳ یورو)
 9. ارزیابی ساخت و ساز ۸۴۰٫۰۰۰ HUF (تقریبا ۲۵۹۲ یورو)
 10. حسابرس داخلی ۸۲۰٫۰۰۰ HUF(تقریبا ۲۵۳۰ یورو)
 11. حسابدار ۸۱۶٫۶۶۷ HUF (تقریبا ۲۵۲۰ یورو)
 12. مشاور مدیریت ۸۰۰٫۰۰۰ HUF (تقریبا ۲۴۷۰ یورو)

مشاغل مورد نیاز در مجارستان کدامند؟

 • متخصصان ICT
 • متخصصین علوم طبیعی
 • مهندسین
 • متخصصین سلامت
 • امور اقتصادی
 • مدیران مالی و حسابداری
 • پزشکان
 • پرستاران
 • کارکنان پرسنل
 • متخصصان فناوری اطلاعات
 • ناظران
 • فروشندگان ماشین
 • کارکنان رستوران و هتل
 • رادیولوژی
 • نمایندگان فروش

ساعات کاری کشور مجارستان برابر است با ۴۰ ساعت در هفته و کارمندان می توانند ۲۱ روز در سال مرخصی بگیرند.

اقتصاد کشور مجارستان

اگرچه مجارستان در گذشته یک کشور کمونیست بود، اما در حال حاضر اقتصادی فعال و باکیفیتی دارد و سرمایه گذاری خارجی و نرخ رشد اقتصادی این کشور در ۲ دهه گذشته رشد بالایی داشته است.

 • بخش قابل توجهی از جمعیت مهاجر مجارستان، در شرکت های چند ملیتی فعالیت می کنند.
 • مجارستان در رده سی و پنجم کشورهای صادر کننده دنیا قرار دارد.
 • در سال های اخیر مجارستان بیشترین کاهش نرخ بیکاری را در اروپا داشته است.

محصولات صادراتی مجارستان: ماشین‌آلات و تجهیزات، محصولات کارخانه‌ای، مواد غذایی، مواد اولیه، سوخت و الکتریسیته است.

صادرات مجارستان عمدتا به کشورهای آلمان (۵/۲۹ درصد)، ایتالیا (۶/۵ درصد)، فرانسه (پنج درصد)، اتریش (پنج درصد)، رومانی (۲/۴درصد) و لهستان (۱/۴ درصد) انجام می شود.

محصولات وارداتی مجارستان: ماشین‌آلات و تجهیزات، سوخت و الکتریسیته، مواد غذایی و مواد اولیه است.

واردات مجارستان عمدتا از کشورهای آلمان (۱/۲۷ درصد)، روسیه (۲/۸ درصد)، چین (۹/۶ درصد)، اتریش (۲/۶ درصد)، فرانسه (۷/۴ درصد)، ایتالیا (۶/۴درصد)، هلند (۳/۴درصد) و لهستان (۳/۴ درصد) انجام می شود.

 • تولید ناخالص داخلی: ۲/۱۹۴ میلیارد دلار
 • نیروی کار: چهار میلیون و ۱۹۰ هزار نفر
 • نرخ بیکاری: ۱/۷درصد
 • نرخ تورم: ۸/۷ درصد
 • جمعیت زیر خط فقر: ۶/۸  درصد

و اما در ادامه از هزینه های زندگی در مجارستان مطلع می شویم.

بوداپست - مجارستان

بوداپست – مجارستان

هزینه های زندگی در مجارستان ۲۰۱۸

تمام هزینه های زندگی در کشور مجارستان برای یک فرد مجرد ماهیانه حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ یورو می باشد.

هزینه اجاره خانه و آپارتمان در کشور مجارستان پایین تر از کشور ایران است! شما میتوانید در پایتخت این کشور و در محله ای مناسب (محله های غربی بوداپست)، یک منزل ۷۰ متری با ۲۵۰ یورو در ماه اجاره کنید.

مجارستان از نظر غذا، لباس، اجاره منزل، تفریحات، لوازم جانبی، برق، بنزین، بیمه و مسافرت نسبت به ایالات متحده، انگلستان و اکثر کشورهای اروپایی ارزان تر است. به همین دلیل اغلب مهاجران احساس می کنند که می توانند پس انداز مناسبی در این کشور داشته باشند.

در هر صورت باید بدانید مجارستان یک کشور فوق العاده ارزان برای زندگی نیست، اما یکی از مقاصد خوب برای افرادی است که میخواهند زندگی کم هزینه ای را در مرکز اروپا شروع بکنند.

واحد پول مجارستان فورینت است و تقریبا هر ۱۹۰ فورینت برابر ۱ دلار و ۲۴۰ فورینت برابر ۱ یورو است. به منظور سهولت خوانندگان هزینه ها در جدول به یورو آمده است. (هزینه زندگی در مجارستان به تومان به علت تغییر نرخ ارز میسر نبود.)

رستوران در مجارستان قیمت (€) گستره (€)
وعده غذایی، رستوران ارزان قیمت ۴٫۶۱ € ۳٫۶۹-۷٫۶۹
وعده غذایی برای ۲ نفر، رستوران متوسط (پیش غذا، غذای اصلی، دسر) ۲۴٫۶۰ € ۱۶٫۹۱۳۰٫۷۵
McMeal در McDonalds ۴٫۶۱ € ۳٫۶۹۵٫۵۴
آبجو تولید مجارستان (۰٫۵ لیتری) ۱٫۲۳ € ۰٫۹۲۱٫۶۹
آبجو وارداتی (بطری ۰٫۳۳ لیتر) ۱٫۳۸ € ۰٫۹۲-۲٫۱۵
کاپوچینو ۱٫۲۱ € ۰٫۷۷-۱٫۵۴
کوکاکولا / پپسی (بطری ۰٫۳۳ لیتر) ۰٫۸۸ € ۰٫۶۲-۱٫۲۳
آب (بطری کوچک) ۰٫۶۲ € ۰٫۳۱-۰٫۹۲
سوپر مارکت در مجارستان
شیر (۱ لیتر) ۲٫۵۶ € ۱٫۹۷-۳٫۲۶
نان سفید تازه (۵۰۰ گرم) ۰٫۵۳ € ۰٫۳۵-۰٫۸۴
برنج سفید (۱ کیلوگرم) ۰٫۳۹ € ۰٫۳۲-۰٫۵۶
تخم مرغ (۱۲ عدد) ۱٫۵۵ € ۱٫۲۱-۲٫۰۳
پنیر محلی (۱ کیلوگرم) ۲٫۳۲ € ۱٫۸۱-۳٫۴۹
سینه مرغ (۱ کیلوگرم) ۱٫۸۵ € ۱٫۳۹-۲٫۲۳
گوشت گاو (۱ کیلوگرم) ۳٫۳۰ € ۲٫۵۱-۴٫۸۸
سیب (۱ کیلوگرم) ۰٫۴۵ € ۰٫۲۸-۰٫۵۶
موز (۱ کیلوگرم) ۰٫۵۷ € ۰٫۴۲-۰٫۶۸
پرتقال (۱ کیلوگرم) ۰٫۵۱ € ۰٫۳۹-۰٫۶۷
گوجه فرنگی (۱ کیلوگرم) ۰٫۶۹ € ۰٫۴۲-۰٫۹۸
سیب زمینی (۱ کیلوگرم) ۰٫۲۵ € ۰٫۱۷-۰٫۳۶
پیاز (۱ کیلوگرم) ۰٫۲۵ € ۰٫۱۴-۰٫۴۲
کاهو (۱ سر) ۰٫۶۹ € ۰٫۴۲-۱٫۰۸
آب (بطری ۱٫۵ لیتر) ۰٫۳۱ € ۰٫۲۲-۰٫۴۶
بطری شراب (متوسط) ۳٫۶۹ € ۲٫۹۲-۴٫۹۲
آبجو تولید بلغارستان (۰٫۵ لیتری) ۰٫۶۹ € ۰٫۶۲-۰٫۹۲
آبجو وارداتی (بطری ۰٫۳۳ لیتر) ۰٫۹۵ € ۰٫۶۲-۱٫۳۸
بسته سیگار (مارلبورو) ۳٫۶۹ € ۳٫۳۸-۳٫۹۱
حمل و نقل در مجارستان
بلیط یک طرفه (حمل و نقل مترو) ۱٫۰۸ € ۰٫۹۸-۱٫۰۸
بلیط ماهانه (استفاده معمول) ۲۹٫۲۲ € ۲۷٫۶۸-۳۰٫۴۵
شروع تاکسی ۱٫۳۸ € ۱٫۳۸-۲٫۱۵
تاکسی هر ۱ کیلومتر ۱٫۳۹ € ۱٫۳۹-۱٫۴۸
تاکسی هر ۱ ساعت ۱۲٫۹۲ € ۱۲٫۹۲-۱۳٫۸۴
بنزین (۱ لیتر) ۴٫۳۷ € ۴٫۰۷-۴٫۶۶
فولکس واگن گلف ۱،۴ KW Trendline ۱۷,۰۲۹٫۷۴ € ۱۵,۳۷۷-۱۸,۴۵۲٫۳
تویوتا کرولا ۱٫۶ لیتر ۹۷ کیلو وات کمپرسور ۱۷,۰۹۰٫۴۲ € ۱۵,۳۷۷-۱۹,۹۹۰
موارد کاربردی – قبوض
عمومی (برق، گرمایش، خنک کننده، آب، زباله) برای آپارتمان ۸۵m2 ۱۵۱٫۶۱ € ۹۲٫۲۶-۲۱۵٫۲۸
۱ دقیقه. تعرفه تلفن همراه (بدون تخفیف) ۰٫۰۹ € ۰٫۰۶-۰٫۱۲
اینترنت (۶۰ مگابیت در ثانیه یا بیشتر، دانلود نامحدود، کابل / ADSL) ۱۳٫۰۱ € ۹٫۲۳-۱۸٫۴۵
ورزش و اوقات فراغت در مجارستان
باشگاه بدنسازی، هزینه ماهانه برای ۱ بزرگسال ۳۲٫۴۷ € ۲۱٫۵۳-۴۶٫۱۳
(اجاره زمین تنیس (۱ ساعت در آخر هفته ۱۰٫۵۳ € ۶٫۱۵-۱۵٫۳۸
سینما ۵٫۲۳ € ۴٫۶۱-۶٫۱۵
مراقبت از کودک در مجارستان
 مهد کودک ماهانه برای ۱ کودک ۲۷۲٫۸۶ € ۱۵۳٫۷۷-۳۵۹٫۸۲
پوشاک و کفش در مجارستان
 ۱ جفت جین (Levis 501 یا مشابه) ۵۷٫۳۰ € ۳۰٫۷۵-۷۶٫۸۸
 ۱ لباس تابستانی در یک فروشگاه زنجیره ای (Zara، H & M، …) ۲۶٫۶۸ € ۱۵٫۳۸-۳۹٫۹۸
 ۱ جفت کفش نایک ۶۹٫۵۵ € ۴۸٫۹۰-۹۲٫۲۶
 ۱ جفت کفش مردانه چرم ۷۹٫۰۶ € ۶۱٫۵۱-۱۰۷٫۶۴
اجاره ماهانه منزل در مجارستان
 آپارتمان (۱ خوابه) در مرکز شهر ۳۸۷٫۴۳ € ۲۴۶٫۰۳-۴۹۲٫۰۶
 آپارتمان (۱ خوابه) خارج از مرکز ۲۸۶٫۹۰ € ۱۸۴٫۵۲-۳۶۹٫۰۵
 آپارتمان (۳ اتاق خواب) در مرکز شهر ۶۸۶٫۵۲ € ۴۳۰٫۵۵-۹۸۴٫۱۲
 آپارتمان (۳ اتاق خواب) خارج از مرکز ۴۷۵٫۸۹ € ۳۰۷٫۵۴-۷۰۷٫۳۴
قیمت خرید خانه در مجارستان
قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان در مرکز شهر ۱۸۵٫۲۹ € ۸۰٫۰۰-۲۸۵٫۷۱
قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان خارج از مرکز ۱۰۹٫۶۹ € ۵۷٫۱۴-۱۷۱٫۴۳
حقوق و دستمزد در مجارستان
میانگین درامد در مجارستان – ماهانه خالص (بعد از مالیات) ۶۰۷٫۸۴ €
میانگین درامد در بوداپست – ماهانه خالص (بعد از مالیات) ۸۱۰٫۸۴ €
نرخ بهره وام به درصد (٪)، ۲۰ ساله ۵٫۳۹ ۰٫۰۱-۰٫۰۲

این داده ها بر اساس ۱۶۹۸۳ گزارش بوده است. همچنین داده های ما برای هر کشوری بر اساس میانگین گزارش ها در تمام شهرهای آن کشور است.
آخرین بروزرسانی: مارس ۲۰۱۹ (براساس آمار Numbeo)

مزایای زندگی در مجارستان و داشتن اقامت این کشور

 1. هزینه های زندگی در این کشور پایین است.
 2. سطح رفاه و امنیت در این کشور نسبتا بالا است.
 3. تحصیلات رایگان شما و فرزندانتان در یکی از علمی ترین کشورهای اروپا.
 4. امکانات رایگان و باکیفیت پزشکی درصورت داشتن بیمه دولتی.
 5. امکان کار، زندگی و تحصیل را در تمام کشورهای حوزه شنگن بدون هیچگونه محدودیت.
 6. راه اندازی تجارت امن در این کشور و تعامل تجاری با همه دنیا.
 7. امکان افتتاح انواع حساب های بین المللی.
 8. امکان استفاده از تسهیلات بانکی در مجارستان و اروپا.
 9. قوانین تجاری و گمرکی آزاد شنگن و اتحادیه اروپا.
 10. امکان بهره آسان از مارکت اروپا و دنیا.

قسمت سوم: معایب و مشکلات زندگی در مجارستان چیست؟

نرخ بالای مالیات بر ارزش افزوده (VAT)

در مجارستان، مالیات بر ارزش افزوده ۲۷% بوده و این عدد بالاتر از هر کشور دیگری در اتحادیه اروپا می باشد. تنها تعداد کمی از اقلام مانند نان مالیات ۱۵% می گیرند.

هزینه های گرمایش ارزان نیست

هزینه های گرمایش به خصوص در زمستان، اگر از حد نرمال بگذرد می تواند گران باشد.

رانندگی پر خطر

مجارها تمایل به رانندگی بسیار سریع دارند و عابرین معمولا در هنگام ورود به گذرگاه عابر پیاده حق ندارند. البته در بوداپست اینگونه نیست.

وجود بروکراسی در ادارات

معمولا بررسی پرونده های اداری رسمی در مجارستان طی یک فرایند بسیار بوروکراتیک انجام می شود و زمان زیادی برای بررسی پرونده های اداری صرف می شود که باعث ناراحتی بسیاری از ارباب رجوع ها می گردد.

زبان دشوار

مجاری یک زبان دشوار برای یادگیری است. بسیاری از مردم محلی در حومه شهر و خارج از بوداپست فقط به زبان مجاری صحبت می کنند که خود می تواند به یک چالش عظیم تبدیل شوند. معمولا به مهاجران خارجی توصیه می شود تا حداقل با برخی از عبارات معمول مجاری آشنا باشند که به تعاملات روزانه با مردم محلی کمک می کند.

اگر در بوداپست زندگی می کنید کمتر به زبان مجاری نیاز پیدا می کنید و با انگلیسی می توانید زندگی بی دغدغه ای داشته باشید. اما حتما در کلاس های زبان مجار شرکت کنید.

اما هنوز نکات جالب دیگری مانده است…

 • مجارستان یکی از ۳۰ کشور پر بازدید جهان است.
 • مکعب روبیک در سال ۱۹۷۴ توسط Ernő روبیک، استاد معماری در مجارستان اختراع شد.
 • ساخت کاخ سلطنتی سنت استفان ۵۰ سال به طول انجامید و به یادبود پادشاه اول مجارستان ساخته شد.
 • کاخ سلطنتی سنت استفان و ساختمان پارلمان مجارستان هم ارتفاع هستند (۹۶ متر) و ساختمانی بلندتر در این شهر اجازه ساخت ندارد.
 • بوداپست به خاطر داشتن حمام ها و جشمه های آب گرم مشهور است و بیش از ۱۰۰ چشمه آب گرم را در خود جای داده است.
 • بزرگترین فستیوال موسیقی جهان به نام Sziget هر سال در ماه آگوست به مدت یک هفته در بوداپست برگزار می شود.
 • قدیمی ترین خط مترو جهان پس از لندن در بوداپست در سال ۱۸۹۶ افتتاح شده است.
 • محبوب ترین ورزش در مجارستان فوتبال و واتر پلو است.
 • پایه‌های کشور امروزی مجارستان را قوم مجار در اواخر قرن نهم میلادی بنا نهادند.
 • کشور مجارستان در فاصله سال‌های ۱۹۴۷ تا ۱۹۸۹ تحت سلطه کمونیسم بود.
 • امید به زندگی در بدو تولد در این کشور برای زنان ۳۸/۷۷ سال و برای مردان ۷۳/۶۸سال است.
 • میانگین سنی جمعیت مجارستان ۳۸٫۹ سال است و رشد جمعیت در این کشور منفی است.
 • کتب خاطرات زندگی در مجارستان یکی از پرفروش ترین عناوین چاپی اروپا است.

معرفی چند وب سایت مفید در مجارستان

 1. هزینه های دقیق زندگی در مجارستان
 2. سایت کاریابی در مجارستان
 3. درآمد مشاغل در مجارستان

هم اکنون، شرایط اخذ ویزا و یا اخذ اقامت در مجارستان به چه صورت است؟

اگر شما قصد مهاجرت به مجارستان را دارید، هم اکنون چند راه وجود دارد که هر کدام دارای محاسن و محدودیت های خاص خود می باشد. همکاران ما در موسسه حقوقی سروش فردا برای مشاوره زندگی و اخذ اقامت مجارستان و سایر کشورهای حوزه شنگن در خدمت شما هستند.

می توانید هم اکنون برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید و یا قبل از تماس، صفحه مربوط به اخذ اقامت مجارستان را مطالعه کنید تا به صورت کامل با تمام روش های ممکن برای اخذ اقامت مجارستان برای ایرانیان آشنا شده و از جزئیات روش دلخواه خود آگاه شوید. مشاورین ما آماده راهنمایی شما عزیزان می‌ باشند.

دیدگاه خود را بیان کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.