همه آنچه درباره زندگی در بلغارستان باید بدانید ( زندگی، کار و تحصیل و…)

اگر می‌خواهید اطلاعات جامع و کاملی درباره کشور بلغارستان به دست بیاورید و همچنین سوالاتی درباره تجربه زندگی در بلغارستان و شرایط زندگی در این کشور دارید مطالعه این مقاله به شما کمک می‌کند.

پس از خواندن این مطلب تا انتهای آن، کاملا با شرایط زندگی در بلغارستان و شهرهای مهم آن آشنا خواهید شد. این مقاله منطبق با آخرین شرایط زندگی در بلغارستان در سال ۲۰۱۹ نگارش شده است و مرتبا به روز می‌شود.

در بخش اول این مقاله، با کشور بلغارستان بیشتر آشنا خواهیم شد و سپس در بخش دوم شرایط زندگی در بلغارستان را مورد بررسی قرار می‌دهیم و از شرایط کار، هزینه‌های زندگی (متوسط درآمد، اجاره، حمل و نقل، …)، قوانین کلی کشور بلغارستان، ارزیابی شهرهای مناسب و سایر اطلاعات مفید زندگی، آگاهی کسب می‌کنیم. بخش سوم مقاله به معایب و مشکلات زندگی در بلغارستان خواهد پرداخت و شما را از موارد مشکل ساز احتمالی آگاه می‌کند.

در این مقاله به پاسخ این ۱۰ پرسش مهم می‌رسید

 1. بلغارستان چگونه کشوری است؟
 2. وضعیت بهداشت و درمان در بلغارستان چگونه است؟
 3. آیا بلغارستان کشور مناسبی برای اخذ اقامت است؟
 4. آیا بلغارستان برای تحصیل کشور مناسبی است؟
 5. چه میزان آشنایی با زبان بلغاری برای زندگی، کار و تحصیل مورد نیاز است؟
 6. شهرهای مناسب بلغارستان برای زندگی کدامند؟
 7. موقعیت های کاری در کجای بلغارستان بهتر است؟
 8. هزینه های زندگی در بلغارستان چگونه است؟ (با جدول کامل + به‌روزرسانی ۲۰۱۹)
 9. روش‌های اخذ اقامت بلغارستان کدامند؟
 10. مزایا و معایب زندگی در بلغارستان چیست؟

به علاوه در بخش پایانی مقاله، پرده از نکات جالب در بلغارستان بر می‌داریم و همچنین به معرفی چند وب سایت بلغاری مورد نیاز شما می‌پردازیم.

تاریخ آخرین ویرایش این مقاله مرداد ۱۳۹۸ بوده و مرتبا به روز می گردد.

بخش اول: با بلغارستان بیشتر آشنا شویم

بلغارستان کجاست؟

این کشور کوچک اما مسحور کننده در شبه جزیره بالکان قرار دارد. تاریخ تمدن در بلغارستان کنونی به ۳۵۰۰ سال پیش از میلاد مسیح باز می‌گردد. بلغارستان یکی از کشورهای بالکان است که کوه‌های بی نظیری دارد و در گذشته بخشی از امپراتوری عثمانی محسوب می‌شد. به همین دلیل فرهنگ آن ترکیبی از فرهنگ ترکی و اروپایی است.

مساحت کل بلغارستان ۱۱۰،۸۷۹ کیلومتر مربع است. بلغارستان در شمال با جمهوری رومانی ۶۰۸ کیلومتر مرز مشترک دارد. این کشور در غرب با جمهوری پیشین یوگسلاوی (صربستان با طول مرز ۳۱۸ کیلومتر و مقدونیه با مرز مشترک ۱۴۸ کیلومتری) همجوار است. در جنوب با کشور یونان (۴۹۸ کیلومتر) و ترکیه (۲۴۰ کیلومتر) هم‌مرز است. در شرق بلغارستان دریای سیاه قرار دارد.

جمعیت کشور بلغارستان ۳/۷ میلیون است

حدود ۶۰% از مردم انگلستان دارای مذهب ارتدوکس هستند. حدود ۸% مسلمان هستند و ۳۲% مردم به سایر ادیان اعتقاد دارند. زبان رسمی ۷۶٫۸% مردم بلغاری می‌باشد و جمعیت کوچکی به زبان های ترکی و رمانی وجود دارد.

سیاست و مذهب

نوع حکومت در بلغارستان دموکراسی پارلمانی است. اما در قانون اساسی آن مسیحیت ارتدوکس به عنوان دین سنتی کشور ذکر شده‌است.

کشور بلغارستان دروازه ای ایده ال به اقتصاد اروپا و دارای روش زندگی متفاوت است. بلغارستان کشوری متنوع همراه با فرهنگی غنی با شرایط بی نظیر برای کار و تجارت می‌باشد.

کشور بلغارستان در تمام طول سال آب و هوای مطلوبی دارد

آنچه در بلغارستان با آن روبرو خواهید شد طیف گسترده ای از گرما، سواحل ماسه ای، کوه های قابل توجه، پیست اسکی و سایر موارد جذاب دیگر است. بیشتر اقلیم بلغارستان دارای آب و هوای سرد و کوهستانی است و نواحی ساحلی دریای سیاه نیز آب و هوایی معتدل و مرطوب دارد.

شرایط متنوع جغرافیایی بلغارستان به گونه‌ای است که تابستان‌ها در سواحل آفتابی و زمستان‌ها در مناطق برفی کوهستانی پذیرای گردشگران فراوانی از سراسر دنیا می‌باشد.

یکی از ویژگی‌های مهم بلغارستان وجود چشمه های فراوان آب معدنی است. چشمه‌های آب درمانی گلدن سندز بارها جایزه معروف پرچم بین‌المللی را از محیط زیست دریافت کرده است.

بلغارستان کشور کوهستان‌ها

شاید باورتان نشود اما بلغارستان کشور کوه‌هاست. دو رشته کوه بالکان و ردوپه به همراه رشته کوه‌های کوچکتر شامل کوه‌های ریلا و پیرین در این کشور سر به آسمان کشیدند. رشته کوه‌ بالکان شمال و مرکز این کشور را در بر گرفته و رشته کوه ردوپه باختر و جنوب کشور را شامل می‌شود. به دلیل وجود این کوهستان‌ها، ورزش‌های زمستانی مانند اسکی در شهرهای بلغارستان به ویژه شهر بانسکو مرسوم است.

قسمت دوم: شرایط زندگی در بلغارستان چگونه است؟

متوسط درآمد ماهانه در بلغارستان

بر طبق داده‌های موسسه ملی آمار (NSI) میانگین دستمزد ماهانه ناخالص در بلغارستان در سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۷ به میزان ۱۰٫۶٪ تا ۱۰۹۵ لف (۶۸۹٫۹ دلار آمریکا / ۵۵۹٫۸ یورو) افزایش یافت. بر اساس بررسی ۴۷۹ پرونده حقوق شخصی، متوسط ​​حقوق و دستمزد ۲۴٫۱۷۱ لف است. میزان تحصیلات افراد شاغل اکثرا در مقطع کارشناسی ارشد است و میزان تجربه استخدام شوندگان اغلب بین ۸ تا ۱۲ سال است.

در حال حاضر میانگین درآمد سالانه در صوفیه در حدود ۵۰۰ تا ۵۵۰ یورو در هر ماه است.

بیشترین درآمد ماهانه در بلغارستان به مشاغل معماری با درآمد ماهانه ۱۰٫۰۰۰ BGN و مدیریت پروژه با BGN 8.000 تعلق دارد.

بلغارستان یکی از ارزانترین کشورهای اروپایی می باشد

بلغارستان یک کشور بزرگ و آینده دار برای یک بازار اقتصادی خوب است. در حالی که یکی از کمترین حداقل دستمزدهای ماهانه ثبت شده در اروپا را دارا است، اما بلغارستان هنوز هم یک کشور بزرگ برای مهاجران است. بلغارستان یکی از ارزانترین کشورهای اروپایی است و هم شرکت بین المللی و بلغاری، شرایط کار خوب و حقوق کار ارائه می‌دهند.

هزینه تحصیل در بلغارستان

طی تفاهم‌نامه‌هایی، کشورهای اروپایی بورسیه‌های تحصیلی در نظر گرفته‌اند و امکان تحصیل دانشجویان اروپایی را در کشورهای عضو این تفاهم‌نامه ممکن ساخته‌اند. اگر به عنوان یک دانشجوی بین المللی به تحصیل در بلغارستان بپردازید باید شهریه‌های بالاتری نسبت به دانشجویان بومی و دانشجویان اتحادیه اروپا بپردازید که این شهریه معمولا بین ۳۰۰۰ تا ۱۱۰۰۰ دلار آمریکا در سال است که بسته به نوع دانشگاه و دوره‌ای که انتخاب می‌کنید متفاوت است.

توجه داشته باشید که دولت بلغارستان کمک هزینه تحصیلی یا بورسیه زیادی برای دانشجویان خارجی فراهم نمی‌کند، بنابراین باید توانایی مخارج خود را داشته باشید. تمام هزینه زندگی شامل اسکان، حمل و نقل، خورد و خوراک و سایر هزینه‌ها در حدود ۶۰۰۰ دلار در سال است.

شرایط و وضعیت بهداشت و درمان در بلغارستان

قانون اساسی بلغارستان حق مساوی برای مراقبت‌های بهداشتی را به هر شهروند می‌دهد. پس از پیوستن بلغارستان به اتحادیه اروپا در سال ۲۰۰۷، سیاست‌های بهداشتی دولت به منظور تطابق با الزامات اتحادیه اروپا تنظیم شد. بلغارستان در منطقه اروپایی سازمان بهداشت جهانی قرار دارد و به دنبال سیاست اروپا (برنامه سلامت ۲۰۲۰) برای سلامتی و رفاه است.

مراقبت‌های بهداشت عمومی در بلغارستان بسته به جایی که هستید متفاوت است. در شهرها، بیمارستان‌های بزرگ دارای کارکنان فراوان، حرفه ای، واجد شرایط، بخش‌های تمیز و مدرن و جدیدترین تکنولوژی و دارای استانداردهای بالایی هستند که اغلب در سطح امکانات کشورهای پیشرفته اروپایی ‌می‌باشند.

در بیشتر مناطق روستایی، ممکن است مجبور شوید فاصله قابل توجهی را برای رسیدن به یک کلینیک تقریبا مدرن طی کنید. بلغارستان دارای حدود ۳۵۰۰ داروخانه مجاز است که هر ساله به طور متوسط ۳۵۰٫۰۰۰ دلار درآمد سالانه دارد.

۸ مزیت برای شهروندان بلغارستان

 1. دارای کمترین رژیم مالیاتی در اروپا
 2. کمترین هزینه‌های عملیاتی کسب و کار
 3. نیاز به سرمایه اندک برای راه اندازی کسب و کار و سرمایه گذاری آسان
 4. نیروی کار تحصیل کرده
 5. بانکداری امن و بخش مالی مطمئن
 6. موقعیت جغرافیایی استراتژیک
 7. امکان تحصیل در دانشگاه های برتر اتحادیه اروپا
 8. کشور زیبا و مردمان مهربان

انواع شیوه‌های اقامت بلغارستان

شهروندان خارجی که مایل به اقامت در بلغارستان هستند باید از سه ماه قبل برای اجازه اقامت درخواست بدهند. قانون اصلی صدور مجوز اقامت برای شهروندان خارجی ملیت خارجی در قانون جمهوری بلغارستان است. در ادامه به صورت اجمالی برخی از شیوه های اخذ اقامت در بلغارستان را توضیح خواهیم داد.

اقامت در بلغارستان از طریق تولد فرزند

نظام حقوقی و سیستم اخذ تابعیت در کشور بلغارستان از طریق خون و به صورت نسبی می‌باشد. یعنی اگر فرزندی در این کشور متولد شود می تواند تابعیت پدر خود را کسب کند و در هنگام تولد طبق قوانین حاکم، شخص تابعیت همان کشور را می‌گیرد.

اقامت در بلغارستان از طریق ازدواج

در صورتی که شما با فردی که تابعیت کشور بلغارستان را دارد ازدواج کنید، تحت شرایطی می توانید اقامت بلغارستان را دریافت کنید. درخصوص این موضوع دولت بررسی و تصمیم‌گیری نهایی را انجام می‌دهد.

اقامت در بلغارستان از طریق سرمایه گذاری (ثبت شرکت)

شما ابتدا باید یک ویزای بلند مدت تجاری دریافت کنید. در این حالت می‌‌‌توانید بین کشور خود و بلغارستان رفت و آمد کنید. برای سرمایه گذاری و ثبت شرکت در بلغارستان نیاز به گرفتن مدرک زبان نیست و همچنین فرد می تواند بعد از ۵ سال اقامت قانونی در بلغارستان، جهت کسب اقامت دائم اقدام کند.

اقامت در بلغارستان از طریق کار

برای اخذ ویزای کار بلغارستان و کار در بلغارستان تسلط به زبان انگلیسی یکی از شروط اصلی محسوب می‌شود. همچنین شما با دارا بودن دانش زبان انگلیسی با سرعت بیشتری قادر خواهید بود که به استخدام شرکت های مختلف در بیایید و فرصت مناسب تری برای کار در بلغارستان به دست بیاورید.

اقامت در بلغارستان از طریق تحصیل

برای دریافت اقامت تحصیلی در بلغارستان شما نیاز به داشتن مدرک زبان دارید. اما اگر شما مدرک زبان متناسب را در اختیار ندارید، دانشگاه های بلغارستان این امکان را به شما می دهند که قبل از شروع به تحصیل، دوره های زبان را در دانشگاه های بلغارستان بگذرانید. در صورت تحصیل در بلغارستان و انجام کار قانونی، بعد از اتمام دوره تحصیل می توانید اقامت دائم بلغارستان را دریافت کنید.

اقامت در بلغارستان از طریق خرید ملک

در این حالت شما با خرید ملک می توانید اقامت کشور بلغارستان را مانند کشورهایی چون اتریش، ترکیه، اسپانیا و … به دست بیاورید. کشور بلغارستان این شیوه اخذ اقامت را اخیرا در دستور کار خود قرار داده است.

اقامت در بلغارستان از طریق پناهندگی

این نوع اقامت پروسه پیچیده و طولانی مدتی دارد. هر کشوری در خصوص پناهندگی قوانین خاص خودش را دارد. که لازم به ذکر است، به دلیل شرایط سخت و ناامنی که این روش دارد، موسسه حقوقی سروش فردا هیچ خدماتی در این زمینه ارائه نمی‌کند.

صوفیه پایتخت بلغارستان

شهر صوفیه پایتخت و بزرگترین شهر این کشور می‌باشد. صوفیه یکی از قدیمی‌ترین پایتخت‌های اروپا به شمار می‌رود که پیشینه‌ آن به قرن هشتم میلادی باز می‌گردد. این شهر در پای کوه ویتوشا Vitosha در قسمت غربی کشور و در مرکز شبه جزیره بالکان، در میان دریای سیاه و دریای آدریاتیک و نزدیک به دریای اژه است.

جمعیت شهر صوفیه حدود ۱٫۲۳ میلیون نفر در ۴۹۲ کیلومتر مربع است. این جمعیت حدود ۱۷٫۵% جمعیت کل کشور را در بر می‌گیرد. همچنین منطقه شهری صوفیه میزبان ۱٫۵۵۴ میلیون نفر در ۵۷۲۳ کیلومتر مربع است که شامل استان صوفیه استان و بخش هایی از استان صوفیه و استان پرنیک می‌شود.

صوفیه مکان‌های دیدنی فراوانی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به پارک آزادی، کاخ سابق سلطنتی، کلیساهای مختلف تاریخی و بلوار ویتوشا اشاره کرد.

صوفیه بهترین شهر برای کسب و کار در بلغارستان

پایتخت بلغارستان صوفیه جایزه بهترین شهر کسب و کار در سال ۲۰۱۳ را در رتبه بندی سالانه رادیو ملی Darik دریافت کرد.

صوفیه محل سرمایه گذاری های بزرگی بوده و پروژه های بسیاری در زمینه های تجاری و صنعتی، ساختمان های اداری و هتل ها  در آن اجرا شده است.

پایتخت بلغارستان جایزه “شهر با بهترین زندگی فرهنگی” را برای بسیاری از رویدادهای فرهنگی که روزانه در سوفیا برگزار می شود، دریافت کرد و یک کاندیدا ارزشمند برای تبدیل شدن به پایتخت فرهنگی اروپا در سال ۲۰۱۹ است.

حدود ۶۴ درصد از افراد شاغل در حوزه فرهنگی و  مشاغل خلاق در صوفیه کار می کنند.

وارنا یک مرکز مهم اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی

وارنا سومین شهر بزرگ بلغارستان و تنها شهر ساحلی بزرگ دریای سیاه است. این شهر به خاطر موقعیت استراتژیکش در خلیج وارنا، سه هزار سال است که یکی از مراکز اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مهم به شمار می‌رود. از وارنا با نام پایتخت دریایی و مرکز نیروی دریایی بلغارستان یاد می‌شود.

گفته می شود در گذشته وارنا مرکز جنایت‌های بلغارستان بود و حضور مافیا در این شهر غیر قابل انکار بود. طی دو سال جرم و جنایات بسیار کاهش یافت طوری که در سال ۲۰۰۷ به عنوان بهترین شهر بلغارستان برای زندگی معرفی شد.

بورگاس شهر صنعتی بلغارستان

شهر بورگاس چهارمین شهر بزرگ کشور بلغارستان پس از شهرهای صوفیه، پلوودیف و وارنا است. بورگاس در ساحل دریای سیاه قرار دارد و یک شهر مهم از نظر صنعتی، حمل و نقل، فرهنگی و توریستی محسوب می‌گردد.

آیا بلغارستان برای تحصیل کشور مناسبی است؟

کشور بلغارستان از نظر جذب دانشجویان بین المللی و گردشگری شهرت دارد. بسیاری از در آمدهای این کشور از دانشجویان کشورهای همسایه نظیر ترکیه، یونان و مقدونیه می‌باشد. سایرر دانشجویان دیگری که در بلغارستان مشغول به تحصیل هستند از کشورهای نیجریه، آلمان، ایتالیا، انگلستان، غنا، آفریقای جنوبی و هند می باشند.

دانشجویان بین المللی به دلیل وجود سطح آموزش عالی، سیستم های آموزشی پیشرفته، مدرک بین المللی و به رسمیت شناخته شده، مبلغ شهریه منطقی، هزینه زندگی پایین، امنیت بسیار بالا و زندگی در محیطی دوستانه بلغارستان را برای تحصیل انتخاب می کنند.

۵۱ دانشگاه شناخته شده بلغارستان در سطح بین المللی

۵۱ دانشگاه برای تحصیل در بلغارستان وجود دارند که از لحاظ بین المللی شناخته شده هستند. در برخی از موسسات آموزش عالی در بلغارستان برنامه های مختلفی به زبان انگلیسی، فرانسه یا آلمانی تدریس می‌شوند و بعضی از دانشگاه ها نیز به صورت مشترک با دیگر دانشگاه های بین المللی برنامه های متنوع تحصیلی ارائه می دهند.

برای مثال دانشگاه آمریکن در بلغارستان دوره هایی را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهد که در موسسات بلغارستان و امریکا معتبر هستند.

دانشگاه سوفیا در رتبه ۳۰۰ ام برترین دانشگاه های اروپا

دانشگاه سوفیا سنت کلیمنت اوریدسکی در رنکینگ جهانی رتبه ۷۰۰ را در میان دانشگاه های برتر دنیا و ۳۰۰ را در میان دانشگاه های برتر اروپا دارد. دانشگاه سوفیا در سال ۱۸۸۸ تاسیس شده است و در حال حاضر بزرگترین و قدیمی ترین دانشگاه بلغارستان محسوب می‌شود که پردیس‌های متعددی در سراسر شهر صوفیه دارد که طیف گسترده‌ای از رشته‌ها مانند علوم انسانی، علوم، حقوق، فناوری اطلاعات، پزشکی و اقتصاد را ارائه می‌دهند.

امکان تحصیل در بلغارستان همراه خانواده

تحصیل در دانشگاه های مورد تایید اتحادیه اروپا در کشور بلغارستان این امکان را برای شما فراهم میکند که همسر و فرزندان خود را به عنوان همراه در زمان تحصیل به این کشور بیاورید تا در کنار خانواده با خیال آسوده تر به تحصیل مشغول شوید.

هزینه‌های زندگی در بلغارستان (۲۰۱۹)

واحد پول بلغارستان لف (BGN) و واحد جزء آن، استونیکی است که با علامت ΠΒ نشان داده می‌شود. هر ۱۰ لف تقریبا معادل ۵ یورو می‌باشد.

اما توجه داشته باشید برای سهولت محاسبه خوانندگان هزینه های زندگی در بلغارستان در این مقاله به یورو آورده شده.

رستوران در بلغارستان قیمت (€) گستره (€)
وعده غذایی، رستوران ارزان قیمت ۵٫۱۱ € ۴٫۰۹۷٫۶۶
وعده غذایی برای ۲ نفر، رستوران متوسط (پیش غذا، غذای اصلی، دسر) ۲۰٫۴۳ € ۱۵٫۳۲۲۵٫۵۳
McMeal در McDonalds ۴٫۰۹ € ۳٫۰۶۵٫۱۱
آبجو تولید بلغارستان (۰٫۵ لیتری) ۱٫۰۲ € ۰٫۷۱۱٫۵۳
آبجو وارداتی (بطری ۰٫۳۳ لیتر) ۱٫۵۳ € ۱٫۰۲۲٫۰۴
کاپوچینو ۱٫۰۹ € ۰٫۷۷۱٫۵۳
کوکاکولا / پپسی (بطری ۰٫۳۳ لیتر) ۰٫۸۲ € ۰٫۵۱۱٫۰۲
آب (بطری کوچک) ۰٫۵۱ € ۰٫۳۱۰٫۸۷
سوپر مارکت در بلغارستان
شیر (۱ لیتر) ۲٫۵۶ € ۱٫۹۷-۳٫۲۶
نان سفید تازه (۵۰۰ گرم) ۰٫۵۳ € ۰٫۳۵-۰٫۸۴
برنج سفید (۱ کیلوگرم) ۰٫۳۹ € ۰٫۳۲-۰٫۵۶
تخم مرغ (۱۲ عدد) ۱٫۵۵ € ۱٫۲۱-۲٫۰۳
پنیر محلی (۱ کیلوگرم) ۲٫۳۲ € ۱٫۸۱-۳٫۴۹
سینه مرغ (۱ کیلوگرم) ۱٫۸۵ € ۱٫۳۹-۲٫۲۳
گوشت گاو (۱ کیلوگرم) ۳٫۳۰ € ۲٫۵۱-۴٫۸۸
سیب (۱ کیلوگرم) ۰٫۹۲ € ۰٫۶۱۱٫۲۸
موز (۱ کیلوگرم) ۱٫۳۱ € ۱٫۰۲۱٫۵۳
پرتقال (۱ کیلوگرم) ۱٫۰۳ € ۰٫۷۷۱٫۲۸
گوجه فرنگی (۱ کیلوگرم) ۱٫۱۹ € ۰٫۹۲۱٫۵۳
سیب زمینی (۱ کیلوگرم) ۰٫۴۹ € ۰٫۳۶۰٫۶۱
پیاز (۱ کیلوگرم) ۰٫۴۸ € ۰٫۳۸۰٫۷۷
کاهو (۱ سر) ۰٫۵۰ € ۰٫۲۶۰٫۷۷
آب (بطری ۱٫۵ لیتر) ۰٫۴۷ € ۰٫۳۶۰٫۶۶
بطری شراب (متوسط) ۴٫۰۹ € ۳٫۰۶۵٫۱۱
آبجو تولید بلغارستان (۰٫۵ لیتری) ۰٫۶۱ € ۰٫۵۱۰٫۸۹
آبجو وارداتی (بطری ۰٫۳۳ لیتر) ۰٫۹۵ € ۰٫۶۶۱٫۲۸
بسته سیگار (مارلبورو) ۲٫۸۱ € ۲٫۵۵۳٫۰۶
حمل و نقل در بلغارستان
بلیط یک طرفه (حمل و نقل مترو) ۰٫۸۲ € ۰٫۵۱۰٫۸۲
بلیط ماهانه (استفاده معمول) ۲۵٫۵۳ € ۱۵٫۵۳۲۵٫۵۳
شروع تاکسی ۰٫۴۶ € ۰٫۳۶۰٫۵۱
تاکسی هر ۱ کیلومتر ۰٫۴۱ € ۰٫۳۸۰٫۴۶
تاکسی هر ۱ ساعت ۶٫۷۴ € ۶٫۱۳۷٫۶۶
بنزین (۱ لیتر) ۱٫۰۸ € ۱٫۰۲۱٫۱۷
فولکس واگن گلف ۱،۴ KW Trendline ۱۷,۸۷۴٫۰۳ € ۱۵,۳۲۰٫۶۰۲۰,۴۲۷٫۴۶
تویوتا کرولا ۱٫۶ لیتر ۹۷ کیلو وات کمپرسور ۱۷,۱۵۲٫۱۰ € ۱۴,۲۹۹٫۲۳۲۰,۴۲۷٫۴۶
موارد کاربردی – قبوض
عمومی (برق، گرمایش، خنک کننده، آب، زباله) برای آپارتمان ۸۵m2 ۸۶٫۳۵ € ۵۱٫۰۷۱۳۳٫۵۶
۱ دقیقه. تعرفه تلفن همراه (بدون تخفیف) ۰٫۱۴ € ۰٫۰۸۰٫۲۳
اینترنت (۶۰ مگابیت در ثانیه یا بیشتر، دانلود نامحدود، کابل / ADSL) ۱۰٫۰۵ € ۷٫۶۶۱۲٫۷۷
ورزش و اوقات فراغت در بلغارستان
باشگاه بدنسازی، هزینه ماهانه برای ۱ بزرگسال ۲۱٫۳۷ € ۱۵٫۳۲۳۰٫۶۴
(اجاره زمین تنیس (۱ ساعت در آخر هفته ۹٫۲۷ € ۵٫۱۱۱۵٫۳۲
سینما ۶٫۱۳ € ۴٫۶۰۶٫۱۳
مراقبت از کودک در بلغارستان
 مهد کودک ماهانه برای ۱ کودک ۲۷۷٫۸۵ € ۱۷۸٫۷۴۳۵۷٫۴۸
پوشاک و کفش در بلغارستان
 ۱ جفت جین (Levis 501 یا مشابه) ۴۶٫۳۷ € ۲۵٫۵۳۷۶٫۶۰
 ۱ لباس تابستانی در یک فروشگاه زنجیره ای (Zara، H & M، …) ۲۴٫۶۸ € ۱۵٫۳۲۳۵٫۷۵
 ۱ جفت کفش نایک ۶۶٫۲۸ € ۴۵٫۹۶۹۱٫۹۲
 ۱ جفت کفش مردانه چرم ۶۴٫۳۱ € ۴۰٫۸۵۱۰۲٫۱۴
اجاره ماهانه منزل در بلغارستان
 آپارتمان (۱ خوابه) در مرکز شهر ۲۷۳٫۸۴ € ۱۵۳٫۲۱۴۰۸٫۵۵
 آپارتمان (۱ خوابه) خارج از مرکز ۲۰۲٫۸۲ € ۱۰۲٫۱۴۳۰۶٫۴۱
 آپارتمان (۳ اتاق خواب) در مرکز شهر ۴۷۹٫۶۳ € ۲۸۰٫۸۸۶۶۳٫۸۹
 آپارتمان (۳ اتاق خواب) خارج از مرکز ۳۴۲٫۶۲ € ۲۰۴٫۲۷۴۶۹٫۶۰
قیمت خرید خانه در بلغارستان
قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان در مرکز شهر € ۱,۰۷۳٫۷۶ ۵۶۱٫۷۶۱,۵۳۲٫۰۶
قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان خارج از مرکز ۷۴۷٫۳۳ € ۴۰۸٫۵۵۱,۰۲۱٫۳۷
حقوق و دستمزد در بلغارستان
میانگین حقوق ماهانه خالص (بعد از مالیات) ۵۱۵٫۱۶ €
نرخ بهره وام به درصد (٪)، ۲۰ ساله ۴٫۳۱ ۱٫۷۹۳٫۰۶

این داده ها بر اساس ۱۳۵۴۶ گزارش، در ۱۸ ماه گذشته از ۱۰۱۳ گزارشگر بوده است.
(براساس آمار Numbeo)

داده های ما برای هر کشوری بر اساس میانگین گزارش ها در تمام شهرهای آن کشور است.

قسمت سوم: مزایای زندگی در بلغارستان چیست؟

تسلط به زبان انگلیسی

یکی از مزایای زندگی در بلغارستان این است که بیشتر مردم بلغارستان توانایی صحبت کردن به زبان انگلیسی را دارند. هرچند که منحصر به فرد بودن زبان بلغاری خود یکی از جذابیت های این کشور برای مهاجران محسوب می‌شود.

با قیمت مناسب صاحب خانه شوید

قیمت خرید خانه در بلغارستان در حال حاضر بسیار مناسب است و مهاجرانی که خواهان مکانی دارای صلح و آرامش برای تشکیل یا گسترش خانواده خود هستند، شهرهای آرامی را در بلغارستان پیدا خواهند کرد و این امتیاز را دارند که از هیاهو و شلوغی مناطق پر ازدحام دنیا فاصله بگیرند.

بلغارستان جامعه مصرف کننده ای نیست

کشور بلغارستان برای چیزهایی که منحصر به فرد است ارزش قائل بوده و به صورت جدی از کسب و کارهای محلی حمایت می‌کند. شما به راحتی می توانید مغازه ها و رستوران های منحصر به فردی را در این کشور ببینید که نگرانی رقابت با فروشگاه‌های زنجیره ای بزرگ خارجی را ندارند.

فرصت بزرگ برای نوآوری و تغییر

طبق نظر برخی منابع، بلغارستان در حال حاضر در قسمت پایین نمودار نوآوری اروپا قرار دارد. اگرچه ممکن است در نگاه اول این موضوع جالب نباشد اما این فرصت را برای مهاجران به وجود می‌آورد که ایده‌های خلاقانه خود را ارائه بدهند و اجرا کنند.

کشوری امن برای زندگی

به طور کلی همیشه مهاجران هنگام رفتن به مکان جدید نگرانی های امنیتی دارند. اما بهتر است بدانید که بلغارستان یک مکان بسیار امن است. پلیس بلغارستان به صورت جدی با جرایم برخورد می‌کند و مجرمان مجازات های سختی را متحمل می‌شوند.

و اما امتیازاتی که اقامت دائم بلغارستان به شما می‌دهد

 • امکان سفر به کشورهای عضو اتحادیه شینگن، بدون نیاز به دریافت ویزا
 • افتتاح حساب آسان در بانک های اروپایی و سراسر دنیا
 • ثبت شرکت و اجازه کار در کشورهای اروپایی
 • بهره مندی از مزایای تحصیلات رایگان در سطح اتحادیه اروپا
 • امکانات رفاهی، درمانی و بهداشتی رایگان در سطح انحادیه اروپا

قسمت چهارم: معایب و مشکلات زندگی در بلغارستان چیست؟

نظام پزشکی معیوب

در حالیکه اتحادیه اروپا بخاطر نظام پزشکی موثر و کارآمدش شناخته شده است بلغارستان فاقد این سیستم موثر می‌باشد و مردم بخاطر زمان انتظار طولانی و استفاده از یک روش یکسان برای اکثر بیماران از نظام پزشکی کشور ناراضی هستند.

سقوط صنایع

یکی از دلایل اصلی کاهش جمعیت بلغارستان سقوط بسیاری از صنایع سنگین بعد از فروپاشی کمونیسم است. در نتیجه بسیاری از جمعیت کشور بیکار شده اند و از وضعیت کشور برای گسترش خانواده ناراضی هستند.

اما هنوز نکات جالب دیگری مانده است…

 • بلغارستان قدیمی ترین کشور اروپاست و تنها کشور اروپایی است که از زمان تاسیس تاکنون نام آن تغییر نکرده است.
 • بلغارستان کشور کوه‌هاست.
 • یک سوم مساحت کشور بلغارستان پوشیده از جنگل است.
 • مهمترین صادرات بلغارستان اسانس گل رز است.
 • یکی از سوغاتی های جالب بلغارستان روغن گل رز است.
 • اولین کامپیوتر دیجیتال توسط فیزیکدان و دانشمندی به نام “جان وینسنت آتاناسوف” (John Vincent Atanasoff) که اصلیت بلغاری داشت، طراحی و ساخته شد.
 • آلات موسیقی سنتی و معروف بلغاری‌ها به نام گایدا بسیار شبیه و ساده‌تر نسبت به بگپایپ و یا نی انبان اسکاتلندی‌هاست.
 • بلغارستان جزء معدود کشورهایی که سر تکان دادن به چپ و راست به معنی بله گفتن و تکان دادن سر به پایین و بالا به معنای نه است!
 • بلغاری‌ها از الفبای سیرلیک که توسط دو راهب بلغاری اختراع شده بود، استفاده می‌کنند. سالروز اختراع این الفبا در بلغارستان تعطیلی عمومی است.
 • ارتش بلغارستان در طول جنگ های مختلف هرگز تسلیم دشمن نشده.
 • قدیمی ترین گنجینه طلای جهان در غرب وارنا کشف شده است.
 • خوشمزه‌ترین پنیرها با طعم‌های متنوع را در بلغارستان می‌توانید، پیدا کنید، بهترین آنها پنیر سفید است که از شیر گاو و یا گوسفند تهیه شده است.
 • برخی بلغاری‌ها معتقدند که ساخت پنیر فتا ریشه در کشور آنها دارد و یونانی‌ها دستور تهیه آن را از آنها دزدیده‌اند.

معرفی چند وب سایت مفید در بلغارستان:

 1. هزینه های دقیق زندگی در بلغارستان و مقایسه آن با سایر کشورها (آپدیت ۲۰۱۹)
 2. سایت کاریابی در بلغارستان
 3. معرفی بهترین شهرها برای زندگی در بلغارستان
 4. خرید و فروش اتومبیل در بلغارستان
 5. اجاره، خرید و فروش ملک در بلغارستان

هم اکنون، شرایط اخذ ویزا و یا اخذ اقامت در اروپا به چه صورت است؟

اگر شما قصد مهاجرت به اروپا را دارید، هم اکنون چند راه گوناگون وجود دارد. همکاران ما در موسسه حقوقی سروش فردا برای مشاوره زندگی و اخذ اقامت اروپا (کشورهای حوزه شنگن) در خدمت شما هستند.

صفحه تماس با ما

دیدگاه خود را بیان کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.